images.jpg4897

می خواهیم در این مطلب به عوامل پوسیدگی دندان پی ببریم و به مهمترین آنان اشاره کنیم بهتر است از آن ها پرهیز کنید و اجازه ندهید باعث پوسیده شدن دندان هایتان شوند برخی عادت ها می توانند دندان مخربی برایتان برجا بگذارند

مشکلات دهان و دندان نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است ولی با توجه به تغذیه، عادات غلط و عدم به کارگیری صحیح روش های بهداشتی معضلات دندان هنوز هم وجود دارد.

دندان های محکمی که گاهی دندان پزشک هم برای کشیدنشان باید حسابی وقت بگذارد می‌تواند با اشتباه های ساده ساییده و پوک شوند و کار را به مطب دندان پزشکی ها بکشاند مسواک نکردن، رعایت بهداشت نکردن، استفاده نکردن از نخ دندان، مراجعه نکردن هر 6 ماه یکبار به دندان پزشک برای چکاب کامل دندان شرایط را برای پوسیدگی دندان فراهم می‌کند. همچنین استفاده کردن از مواد قندی و نشاسته ای به مقدار زیاد و دائمی در بروز پوسیدگی دندان بی تأثیر نیست.

ابتلا به پوسیدگی دندان در مصرف کنندگان مواد مخدر
اکبر فاضل دندان پزشک  با اشاره به اشتباهات رایجی که باعث پوسیدگی دندان ها می‌شود می گوید: استفاده دائمی و روزانه دخانیات بر روی عروق دهان تأثیر می گذارد و باعث کم خونی می‌شود در نتیجه حالت خود محافظی که لثه ها دارند قابلیت خود را از دست می دهد و به مرور باعث پوسیدگی دندان می‌شود البته در این زمینه نباید از تأثیر دود سیگار بر روی دندان ها غافل شد که خود عامل زمینه ای در ایجاد پوسیدگی دندان است.
اگر دارو مصرف می کنید بدانید…
وی در ادامه عنوان کرد: بعضی از داروها ممکن است به صورت موضعی پای دندان ها نشسته و حالت سیاهی را ایجاد کند در نتیجه این افراد باید پس از مصرف این گونه دارو داروها مراقبت های لازم را به عمل آورده تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری شود. همچنین کسانی که به دلیل ابتلا به آلرژی، افسردگی، بیماری های قلبی و فشار خون دارو مصرف می‌کنند دچار خشکی دهان می‌شوند. خشکی دهان و کمبود بزاق باعث می‌شود دندان های آن ها بیشتر در معرض اسیدهای ویرانگر و باکتری ها قرار بگیرد و بپوسد.
عصبی بودن دندان را می‌پوساند
این متخصص در خصوص اشتباه رایج دیگر که منجر به پوسیدگی دندان ها می‌شود گفت: دندان قروچه کردن باعث سایش شدید دندان می‌شود و اگر دندان ها مقاوم باشند و در مقابل سایش مقاومت کنند باعث تحلیل از دست رفتن نسل محافظی که اطراف دندان قرار گرفته است می‌شود و اگر این سایش دندان ها توأم با عفونت های لثه ای شود باعث لق شدن دندان ها و از بین رفتن آن ها می‌شود . همچنین ناآرامی های فرد در خراب شدن و پوسیدگی دندان ها بی تأثیر نیست زیرا با دندان قروچه کردن زمینه برای آسیب دیدن دندان ها فراهم می‌شود. اضطراب اجتماعی باعث می‌شود بیشتر دندان قروچه کنید و اگر این اختلال درمان نشود دندان‌هایتان بیشتر می‌پوسد و ساییده می شود.
اکبر فاضل دندان پزشک تصریح کرد: ورزشکارانی که ورزش بوکس انجام می دهند و فک آن ها مدام در تماس شدید قرار دارد و در معرض پوسیدگی دندان هستند این افراد باید از محافظ هایی که با مواد نرم ساخته می شود در هنگام ورزش استفاده کنند. تا از این طریق از دندان هایشان محافظت شود.
بی وقت مسواک کردن هم بی تأثیر نیست
وی در پایان تأکید کرد: مسواک زدن سلامت دندان ها را تضمین می کند اما اگر این کار انجام شود آسیب زیادی به دندان وارد می شود.
زردی، ترک خوردن و شکستن ناگهانی دندان ها می تواند حاصل استفاده بی موقع از مسواک باشد.
در پایان اینکه باید سعی کنیم حفظ بهداشت دهان و دندان را برای خود و اطرافیان به صورت یک عادت در آوریم تا از این طریق امکان ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری های شدید را به حداقل برسانیم.
باشگاه خبرنگاران