ghalbi-6

ورزش کردن به ما کمک می‌کند تا سالم بمانیم و تناسب اندام داشته باشیم. برای هر سن و سالی و برای هر شرایط بدنی ورزش‌های خاصی وجود دارد. ورزش در طول دوران بارداری نیز نقش خیلی مهمی دارد.

خیلی از خانم‌ها فکر می‌کنند که ورزش در حین بارداری ممکن است برای فرزندشان خطر آفرین باشد. از آنجایی که هیچ شرایط پزشکی ویژه ای وجود ندارد که نیازمند پرهیز از ورزش کردن باشد، پس ورزش کاملاً امن است.

گذشته از این، خیلی مهم است که خانم‌ها در طول دوران بارداری‌شان ورزش کنند. چطور؟

مزایای ورزش در طول دوران بارداری

با ورزش مناسب، می‌توان از خیلی مشکلات متداول در دوران بارداری همچون یبوست، خستگی و کمردرد دوری کرد.

ورزش به تقویت ماهیچه‌های بطنی شما در دوران بارداری تان کمک خواهد کرد. تحمل پذیری شما را افزایش خواهد داد و بدن شما را برای درد زایمان آماده خواهد کرد. ورزش صحیح کمک خواهد کرد تا تنفستان را برای مبارزه با درد هنگام زایمان بهبود ببخشید.

بدن خیلی از خانم‌ها پس از بدنیا آوردن نوزادشان، از شکل می‌افتد. ورزش ملایم در طول بارداری، به شما کمک خواهد کرد تا پس از زایمان دوباره تناسب اندام و شکل و شمایل اصلی تان را پیدا کنید.

انواع ورزش برای خانم‌های باردار

ورزش‌های ملایم بهترین انتخاب برای خانم‌های باردار است. حتی اگر پیش از بارداری‌تان ورزش‌های سنگین و شدیدی انجام می‌دادید، بهتر است در حین بارداری برنامه‌ی ورزشی‌تان را سبک کنید و آنرا ساده بگیرید.

پیاده روی مناسب‌ترین ورزشی است که می‌توانید آنرا در هنگام بارداری انجام دهید. برای قلبتان خوب است، و گوارشتان را بهبود می‌بخشد. عضلات پا و لگنتان را قوی می‌کند تا به تحمل خستگی ناشی از افزایش وزنتان کمک کند.

یوگا و پیلاتس در حین بارداری نیز برای عضلات شکم و لگنی شما خیلی خوبند. استرس نداشتن برای رشد صحیح فرزندتان خیلی حیاتی است. یوگا بهمراه مدیتیشن بدن شما را آرامش می‌دهد.

می‌توانید در کلاس‌های ایروبیک هم که مخصوص خانم‌های باردار است ثبت نام نمایید. ایروبیک سطح انرژی شما را افزایش می‌دهد. زمانی که با گروهی همنشین باشید ذهنتان هم آرام و سرخوش خواهد بود.

ورزش صحیح

همانطور که ورزش کردن در طول بارداری مفید است، به همان اندازه انتخاب ورزش صحیح هم اهمیت ویژه ای دارد. شرایط بدنی هر مادری با دیگری متفاوت است، مخصوصاً در هنگام بارداری.

برخی از خانم‌ها ممکن است هنگام بارداری‌شان در شرایطی به سر ببرند که نیازمند استراحت مطلق باشند. پس با پزشکتان در این رابطه گفتگو کنید تا بدانید که چه ورزش‌هایی برای نوع بدن و شرایط فیزیکی‌تان مناسب است.

منبع-http://fitnessmagazine.ir