699px-Weisheitszähne-1

خارج نمودن دندان عقل نهفته می تواند با موفقیت برای بیماران در تمام گروه های سنی انجام شود و شرایط سنی خاصی ندارد.با این حال از نقطه نظر آمار ، تحقیقات نشان داده است که  افراد نسبتا مسن تر در معرض خطر بیشتری از نظر عوارض  وجود دارد.  دندانپزشکان معمولا توصیه می کنند که ایده آل ترین سن برای کشیدن  دندان عقل باید  بین سنین 18 24 سال باشد

با بیان اینکه جوانه و ریشه دندان عقل در سن ۹ تا ۱۰ سالگی ایجاد می‌شود،  برای بیرون کشیدن دندان نهفته بحث‌های زیادی مطرح شده است و اگرچه بهتر است دندان عقل کشیده شود اما در سن کودکی لزومی به کشیدن دندان عقل نیست.

اگر اندازه طول قوس فک فردی از دندان هفت یک طرف تا دندان هفت طرف مقابل پایین کوچک‌تر از عرض دندان‌ها باشد لازم است دندان‌های نهفته کشیده شوند،  دندان‌های نهفته در آینده به علت کوچک بودن فک فضای لازم را برای رویش ندارد بنابراین بهتر است کشیده شود.  شایع‌ترین علت بروز التهاب‌های لثه، نکشیدن دندان عقل در زمان مناسب است،  18تا 24 سالگی بهترین زمان کشیدن دندان عقل است زیرا نکشیدن این دندان می‌تواند موجب بیماری‌ها و التهاب لثه شود.

کشیدن دندان عقل در برخی افراد ضروری است، ت ورزشکاران حرفه‌ای رشته‌های ورزشی پربرخورد مانند بسکتبال، هندبال و بوکس به دلیل در معرض ضربه بودن دندان نهفته و شکستن استخوان باید دندان‌های نهفته خود را بکشند.

 
پوسیدگی دندان یکی دیگر از علل خارج کردن دندان عقل است، دندان نهفته و یا نیمه نهفته مانع از تمیز کردن دندان‌های پشت دندان هفت شده و این امر موجب پوسیدگی دندان هفت می‌شود. ا پوسیدگی دندان هفت موجب می‌شود که دندان عقل را قبل از اینکه رویش کامل داشته باشد خارج کنیم، گاهی ممکن است دندان عقل در جهتی رویش پیدا کند که به ریشه دندان کناری آسیب وارد شود در این صورت نیز خارج کردن دندان عقل ضروری است.

در موارد زیبایی دندان لازم است دندان عقل کشیده شود،  در صورتی که فردی قصد ارتودنسی داشته باشد نیز دندان‌های عقل به علت فضایی که اشغال کردند باید خارج شوند تا فضا برای حرکت دندان‌ها به منظور ردیف شدن ایجاد شود.

یکی دیگر از مشکلات نکشیدن دندان عقل در زمان مناسب ایجاد کیست‌ها و تومورهای دندانی است،  ضروری است تمام دندان‌های نهفته قبل از ۳۵ سالگی از دهان خارج شوند.

اگر دندان عقل تا ۴۰ سالگی مشکلی برای فرد ایجاد نکند نیازی به خارج کردن آن نیست اما در سایر افراد به دلیل اینکه کشیدن دندان عقل در سنین بالا با درد و خون ریزی بیشتری همراه است و توصیه می‌شود اقدام برای خارج کردندندان‌های نهفته پیش از ۳۵ تا ۴۰ سالگی انجام شود.

 
منبع- آسان طب