shutterstock_8272372_smaller

 سالمندان باید بیش از پیش نسبت به مراقبت از خود کوشا باشند و اجازه ندهند بیماری مانع فعالیت و پویایی آنان شود و اجازه ندهند تبدیل به یک سالخورده زمین گیر و از کارافتاده شوند آن ها باید به خودمراقبتی بیشتر اهمیت دهند!

مدیر گروه تخصصی جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اعلام 15 بیماری سالمندی، راهکارهایی برای از کار نیفتادن در سالمندی را تشریح کرد.

دکتر اهدایی‌وند با اشاره به اینکه در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی جمعیت افراد 60 سال به بالا 518 هزار و 187 نفر گزارش شده است، گفت: طبق سرشماری سال 1390 به طور متوسط حدود 10.3 درصد کل جمعیت در حوزه استحفاظی دانشگاه سالمند هستند که این نسبت در شهرستان‌های تابعه از چهار درصد در شهرستان پاکدشت تا 14.8درصد در شهرستان شمیرانات متغیر است.

وی “‌سالمندان، حامیان پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت” را شعار امسال روز جهانی سالمند عنوان کرد و افزود: سازمان جهانی بهداشت، سالمندی پویا را به عنوان یک هدف دست یافتنی برای سالمندان مطرح می‌کند و اداره سالمندان وزارت بهداشت برای دستیابی به این هدف و کاهش میزان از کارافتادگی و وابستگی این قشر از جامعه؛ برنامه‌های کشوری مراقبت‌های ادغام یافته سالمندان و همچنین بهبود شیوه زندگی سالم در دوران سالمندی را ابلاغ کرده است که در محدوده این دانشگاه در حال اجراست.

اهدایی وند با اشاره به تنظیم برنامه ادغام یافته سالمندان در دو سطح پزشک و غیرپزشک و براساس بار بیماری‌های دوره سالمندی اظهار داشت: با توجه به این موضوع که مشکلات سلامتی سالمندان بیشتر مربوط به بیماریهای غیر واگیر و مزمن است؛ 15 بیماری که بیشتر منجر به مرگ زودرس یا ایجاد ناتوانی در این قشر می‌شود در اولویت قرار گرفتند که از آن جمله می‌توان به بیماریهای قلبی عروقی، اختلالات فشارخون، دیابت، اختلالات تغذیه ای، اختلالات شنوایی و بینایی، اختلالات روانی، پوکی استخوان، بی اختیاری ادراری، دمانس ،سل ریوی، مشکلات تعادل بدن و ایمن سازی اشاره کرد.

مدیر گروه تخصصی جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی خاطرنشان ساخت: تلاش کارشناسان ما بر این است که با انجام مداخلات مناسب، باعث کاهش میزان بروز بیماری‌های دوران سالمندی شوند و برای ایجاد یک زندگی پویا، سالمندان و خانواده های آنها را یاری رسانند.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اهدایی‌وند با اشاره به اجرای برنامه بهبود شیوه زندگی سالم برای سالمندان گفت: در این برنامه با آموزش هدفمند به دنبال اصلاح رفتارهای غیربهداشتی و جایگزینی الگوهای مناسب و سالم در سالمندان هستیم. محتوای آموزشی این برنامه در یک مجموعه چهار جلدی توسط اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت تدوین شده و کلاس‌های آموزشی نیز به شکل استاندارد و توسط کارشناسان آموزش دیده در مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت برگزار می شود.

وی با اشاره به تاکید اداره سالمندان بر آموزش تغذیه سالم به سالمندان، برنامه ریزی‌های صورت گرفته در این خصوص نظیر آموزش عمومی، برگزاری کلاس‌های پخت عملی و جشنواره های غذا و… برای کمک به سالمندان و خانواده‌هایشان در راستای داشتن تغذیه سالم تر را مطرح کرد.

اهدایی‌وند مراقبت‌های بهداشتی و درمانی مورد نیاز سالمندان را با سایر گروه‌های سنی متفاوت دانست و تامین این نیازها را مستلزم هماهنگی گسترده با سازمان‌های دولتی و غیردولتی برشمرد و یادآور شد کارشناسان این اداره در سطوح ستادی و محیطی با شهرداری، بهزیستی، ادارات ارشاد اسلامی، نهضت سوادآموزی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و همچنین مراکز صنعتی مثل کارخانه‌ها در تعامل هستند و با توجه به بافت منطقه و نیازهای ویژه سالمندان همکاری‌های بسیار خوبی در این زمینه انجام شده است.

وی ارائه خدمات پروتز کامل دندان با قیمت دولتی توسط دانشکده دندانپزشکی، معاینه پزشکان متخصص شاغل در بخش‌های خصوصی، اجرای برنامه مراقبت‌های ادغام یافته سالمندان و ارزیابی دوره ای سلامت میانسالان در بخش‌های تحت پوشش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را از جمله این اقدامات عنوان کرد.

اهدایی‌وند در پایان ضمن آرزوی سلامتی برای تمامی سالمندان کشور اظهار امیدواری کرد همه این عزیزان دوران سالمندی پویا و توام با نشاطی را سپری کنند و سیستم بهداشتی نیز بیش از پیش توفیق خدمت به این عزیزان را داشته باشد.

تسنیم،