Hypothyroidism-and-Hyperthyroidism
درباره اختلال تیروئید چه میزان اطلاع دارید و از مشکلات آن چه می دانید کم کاری و پرکاری تیروئید مهمترین عوارض آن هستند می خواهیم در این مطلب به مهمترین نشانه ها و راههای درمانی هرکدام اشاره کنیم

غده تیروئید هورمونهایی را ترشح می‌کند که بسیاری از فرآیندهای متابولیک من جمله رشد و مصرف انرژی را تنظیم می‌کنند، لذا اگر غده تیروئید کم کار یا پر کاری بیش از حد داشته باشد، سوخت و ساز بدن تحت تاثیر قرار می گیرد،‌که با چندین علائم همراه خواهد بود.
گفتنی است که از هر 20 نفر، یک نفر اختلال تیروئید را در طول عمر خود تجربه خواهد کرد،‌که در این میان زنان بیشتر از مردان نسبت به این مساله حساس‌تر هستند.
باید گفت : تفاوت بین کم‌کاری و پرکاری تیروئید، تفاوت بین دو خروجی هورمون‌ تیروئید است، به طوری که در حالت کم‌کاری،‌غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید مورد نیاز بدن را توصیه نمی‌کند و در حالت پرکاری تیروئید نیز این اتفاق بر عکس عمل می کند.
علائم این دو حالت نیز تا حد زیادی متفاوت است زمانی که فرد دچار کم‌کاری تیروئید می شود غالبا با علائمی نظیر خشکی پوست، نازک شدن مو یا درشت شدن آن، احساس تنبلی، درد عضلانی یا گرفتگی، اجتباس مایعات و حساس به درجه حرارت سرد مواجه خواهد شد.در حالت پر کاری آن نیز علائمی چون حساسیت به گرما،‌مشکلات خواب، تحریک پذیری، عصبانیت، اضطراب ،‌اسهال ،‌تمایل شدید به کاهش وزن و شدت یافتن ضربان قلب به سراغ فرد می آید.
همچنین ممکن است شما غده (توده‌ای) درگلوی خود به نام گواتر داشته باشید که نشان از پرکاری بیش از حد تیروئید بوده و شما دچار کمبود ید شدید شده‌اید.
سه عامل اصلی در بروز اختلالات تیروئید مربوط به شیوه زندگی افراد بوده و عبارت است استرس مزمن، بار اضافی سموم و کمبود ید، داشتن یک شیوه زندگی سالم کلید حفظ تیروئید، سوخت و ساز بدن است.
حال اگر شما متوجه شده‌اید که به این بیماری مبتلا هستید با یک مراقبت بیشتر می توانید شرایط را تغییر دهید.
درمان علل
ابتدا باید علت بروز کم کاری تیروئید شناسایی و درمان یابد. از این دست علل می‌توان به آلرژی غذایی، فلزات سنگین، کمبودهای تغذیه‌ای و استرس اشاره کرد.سپس باید غذاهایی که باعث ناراحتی های گوارشی می‌شوند نظیر گلوتن و فرآورده‌های لبنی را از وعده‌های غذایی حذف کرد.
بهینه سازی تغذیه
می‌توان با مصرف غذاهای مطلوب از جمله چربی امگا 3، سلنیوم، غذاهای حاوی ید و روی از تیروئید حفاظت کرد. همچنین لازم است مصرف قند، غذاهای فرآوری شده و آرد تصفیه شده را کنار گذاشت.
کاهش استرس
با استفاده از یک برنامه جامع مدیریت استرس می‌توان استرس را به حداقل رسانده و خستگی را از بین برد.توصیه می شود در این راه از یوگا،‌مدیتیشن روزانه، تکنیک‌های تنفس ، صرف وقت بیشتر درطبیعت کمک بگیرید.
ورزش
شرکت کردن در ورزش‌های محرک تیروئید باعث افزایش عملکرد آن می‌شود.
مکمل ها
این مواد به افزایش عملکرد تیروئید کمک بزرگی می کند. تمامی مواد مغذی مورد نیاز برای سوخت و ساز مناسب تیروئید بوده و در دسته مکمل‌ها قرار می گیرند.
حرارت درمانی
از سونا و گرما برای از بین بردن سموم ذخیره شده کمک بگیرید، چرا که سموم با عملکرد تیروئید تداخل دارند.
هورمونهای تیروئید
با مشاوره پزشک خود می‌توانید با استفاده از هورمونهای تیروئید، از غده آن حمایت کنید.