breast-cancer-prevention-245x300

يكي از مشكلاتي كه زنان بسياري با آن روبرو هستند، ملزم نمودن خود به انجام اين معاينات (چه معاينات ماهيانه توسط خود و چه معاينات ساليانه توسط پزشك) است.  اغلب اين افراد استرس زيادي را براي انجام مراحل معاينه تحمل مي كنند و با مكانيسم­هاي دفاعي مختلف از انجام آن سر باز مي­زنند. خيلي از زنان تاريخ معاينات را فراموش مي­كنند. برخي هزينه کردن براي حفظ سلامت را اسراف مي­دانند. بقيه مسير و شلوغي مطب­ها را بهانه مي­كنند. بهانه هر چه كه باشد تشخيص ديرتر  توده در پستان­ها، احتمال بقا را كاهش و هزينه­ها و دشواري درمان را افزايش مي­دهد. اگر شما هم معاينات خود را پشت گوش مي­اندازيد، پيشنهادات زير شايد بتوانند در انجام اين برنامه شما را ياري رساند.7.       افسردگي و اضطراب را بشناسيد و درمان كنيد: پژوهش­ها نشان مي­دهند اضطراب خفيف يا خيلي شديد و افسردگي، از دلايلي هستند كه افراد به برنامه­هاي سلامتي متعهد نمي‌مانند. اگر بي­حوصله ايد، برنامه غذايي و خوابتان منظم نيست و يا بر آشفته هستید و با پيش بيني­هاي ناخوشايند در مورد آينده دست به گريبانيد، براي درمان اضطراب و افسردگي خود اقدام كنيد. درمان اين اختلال­ها نه تنها كمك مي­كند كه شما به برنامه­هاي سلامتي خود پايبند بمانيد بلكه به خودي خود  سبب ارتقاي كيفيت زندگي­تان مي­شوند.

 8.       درمان­هاي طب رايج را جدي بگيريد: در بسياري از موارد افراد به دلیل اعتقاد به طب­هاي مكمل و خرافات، ديرتر از زمان مورد نياز براي دريافت تكنيك­هاي درماني طب رايج مراجعه مي­كنند. براي داشتن زندگي سالم در شرايطي كه كاملا سلامت هستيد، از هر تكنيكي كه احساس بهتري برايتان ايجاد مي­كند استفاده كنيد، ولي در صورتي­كه تغييري در وضعيت بدني­تان ايجاد شد (اصطلاحا در شرايط حاد) حتما به پزشك متخصص مراجع%:/.-!كرده و از درمان­هاي او بهرمند شويد و با بهانه آوردن استفاده از تكنيك­هاي مكمل، درمان پزشكي را به تعويق نيندازيد.

 9.       نقش خانواده و همسر در مراجعه براي معاينات: در صورتي­كه به طور متناوب مراجعه براي معاينات را به تعويق مي­اندازيد از همسر و يا ساير اعضاي خانواده بخواهيد كه شما را براي مراجعه به معاينات تشويق و يا حتي همراهي كنند. اگر روابط خانوادگي صميمي­اي داريد اين شيوه معمولا به انجام منظم اين معاينات بسيار كمك مي­كند. پژوهش­ها نشان مي­دهد يكي از دلايلي كه زنان براي معاينات پزشكي مراجعه نمي­كنند ترس از دست دادن رابطه با همسرشان در صورت ابتلا به بيماري است. داشتن رابطه­اي صميمي و قابل اعتماد نه تنها در زمان سلامت حق شماست بلكه اگر كسي به دليل بيماري همسرش رابطه زناشويي را خاتمه دهد به اين معناست كه از ابتدا صميميت و عمقي در رابطه وجود نداشته و واضح است كه سلامت شما مهم­تر از رابطه­اي است كه عمق ندارد. به­علاوه زناني كه روابط عميق­تر عاطفي با همسران­شان دارند و صميميت جسماني بيشتري را تجربه مي­كنند، معمولا زودتر تغييرات بدن­شان را متوجه شده و به طور منظم براي معاينات سلامتي مراجعه مي­كنند.

 10.   از يادآورهاي الكترونيكي استفاده كنيد: در تقويم تلفن همراه و يا رايانه خود براي تنظيم و يادآوري زمان­هاي بعدي مراجعه استفاده كنيد. هر چند اين كار به تنهايي شما را به مراجعه وادار نمي­كند وليكن بهانه فراموشي را از بين خواهد برد.

 11.   يادآوري از سوي پزشك يا مركز درماني: در بسياري از كشورها سيستم هاي درماني براي مراجعات منظم پایش سلامتي با فرد تماس مي گيرند و علاوه بر يادآوري لزوم مراجعه وقتي را نيز به اين فرد اختصاص مي دهند. در صورتيكه مركز درماني يا پزشك شما هم اين خدمات را ارائه دهد به انجام معاينات كمك خواهد كرد.

 12.   هزينه درمان را پيشاپيش بپردازيد: چند روز مانده به زمان معاينات مي­توانيد به مركز درماني يا پزشك خود مراجعه كرده و علاوه بر گرفتن وقت حضوري، هزينه درمان را نيز بپردازيد. اگر به پول اهميت می­دهيد، اين شيوه به راحتي مي­تواند شما را مجبور به مراجعه براي معاينه نمايد. اگر اين امكان توسط مركز درماني وجود ندارد، پول خود را به يك دوست صميمي بسپاريد و از او بخواهيد فقط براي معاينات پزشكي پول را در اختيارتان قرار دهد.

 13.   به بدن خود توجه كنيد: افرادي كه به بدن خود توجه مي­كنند، يعني به آن نگاه كرده و تفاوت­هاي آن را زير نظر مي­گيرند، زودتر از افرادي كه به بدن خود بي توجه هستند براي درمان سرطان پسن مراجعه مي­كنند. هر چند توجه وسواس گونه به زيبايي يا وزن مي­تواند فرد را از سلامت روان دور كند ولي توجه متعادل به ظاهر كمك مي­كند تا تغييرات بدن زودتر شناسايي و از پيشرفت بيماريها جلوگيري شود.

 14.   به بدن خود احترام بگذاريد:  اگر داراي ديدگاهي معنوي باشيد، بدن شما امانتي است كه براي يك زندگي چندين ساله در اختيارتان قرار داده شده است، پس با مراقبت از اين امانت در حقيقت تكليف معنوي خود را به انجام مي­رسانيد. افرادي كه به معنويت اصيل­تري معتقدند به جسم خود به عنوان يك معجزه هستي نگاه مي­كنند و بيشتر براي نگهداري از آن تلاش مي­نمايند. افرادي كه به مخلوقات احترام نمي­گذارند معمولا براي كنترل سلامت خود نيز به پزشك مراجعه نمي­كنند.

 15.   از تكنيك­هاي كنترل استرس استفاده كنيد: كنترل استرس نه تنها به عنوان يكي از شيوه­هاي كاهش احتمال ابتلا به بيماري­ها شناخته شده است بلكه آشنايي با تكنيك­هاي كنترل استرس و استفاده از آنها در مورد مراجعه براي معاينات مي­تواند به تشخيص زود هنگام بيماري كمك كرده و بهبودي سريع­تر و درمان آسان­تري را در پي داشته باشد.

 16.   فقط خود شما مسئول سلامتی­تان هستيد: بسياري از زناني كه در مراحل پيشرفته سرطان پستان به پزشك مراجعه كرده­اند كمتر از زناني كه در مراحل اوليه بيماريشان مراجعه كرده­اند، خود را مسئول زندگي خود مي­دانند. آنها معمولا از همسران يا ساير افراد خانواده انتظار دارند از آنها مراقبت كنند و برايشان تصميم بگيرند. حس مسئوليت براي مراقبت از خود يكي از عواملي است كه به شما كمك مي­كند به برنامه هاي سلامتي­تان پايبند باشيد.

 17.   شما دوست داشتني و خوب هستید، حتي زماني كه بيماريد: پژوهش­ها نشان مي­دهد يكي از ويژگي­هاي افرادي كه خيلي دير براي درمان مراجعه كرده­اند اين است كه به دليل تمايل به خوب جلوه كردن در نظر ديگران، نخواستند بيماري خود را قبول كنند. لذا دوست داشتن و ارزشمند دانستن بي قيد و شرط خود، كمك مي­كند از انكار بيماري دست برداشته و علاوه بر مراجعه براي معاينات دوره­اي، در صورت تغييري در بدن به موقع براي درمان مراجعه كنيد. دوست داشتن خود يعني احساس مهر و احترام عميق به خود عليرغم تمام نقاط ضعفي كه داريم و بخشيدن خطاهايي كه تا به امروز در خلاف جهت صلاح­مان انجام داده­ايم. فقط زماني كه عشق حقيقي­اي نسبت به خود داشته باشيد براي سلامت خود ارزش قائل بوده و معاينات سلامتي­تان را جدي مي­گيريد.

 18.   درمان  نه تنها ترسناك نيست بلكه سودمند است: يكي از دلايلي كه بسياري از زنان معاينات سلامت خود را جدي نمي­گيرند ترس از درمان­هاي سرطان است. درمان­هاي سرطان سخت است ولي شيوه­ي ست كه به بدن شما كمك مي­كند تا در مورد درمان­هاي مختلف سرطان پستان اطلاعات بدست آوريد و با كساني­كه اين مراحل را پشت سر گذاشته­اند در مورد نتايج درمان­ها صحبت كنيد. افرادي كه از درمان­ها سود برده­اند ترس شما از درمان را از بين برده و احتمال اعتماد نمودن به درمان­هاي پزشكي را افزايش مي­دهند.

منبع-http://iranpink.com