common-cold

متاسفانه سرماخوردگی در این فصول نسبت به فصول دیگر سال شایع تر است و احتمال ابتلای افراد به آن بیشتر از قبل است بهتر است مراقب باشید و با روش طب سنتی ابتلای به آن را مهار و پیشگیری کنند

مرضیه نوروزی: با آغاز فصل سرما، شیوع سرماخوردگی در همه سنین شایع است و در حال حاضر در کنار داروهای متنوعی که در بازار برای درمان سرماخوردگی وجود دارد، مصرف برخی از گیاهان دارویی هم تسکین‌دهنده علایم سرماخوردگی و درمان آن است. به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر، تمایل افراد به استفاده از طب سنتی در درمان بیماری‌ها بیشتر شده است. ولی با این حال نباید فراموش کرد که مصرف گیاهان دارویی هم اصول و قواعد خاص خود را دارد و نمی‌توان خودسرانه به مصرف آنها روی آورد چراکه مصرف برخی از گیاهان ممکن است در برخی از افراد با ممنوعیت مصرفی همراه باشد و در برخی دیگر با احتیاط استفاده شود. از این رو سراغ متخصصان طب سنتی رفته‌ایم تا سوالاتی درباره درمان شایع‌ترین بیماری فصل در طب سنتی بپرسیم و اینکه این بیماری در این طب چه تعریفی دارد.

دکتر لاله عویدزاده، متخصص طب سنتی در گفت‌وگو با «سلامانه» در پاسخ به این سوال گفت: «در طب سنتی از سرماخوردگی به عنوان زکام یاد می‌شود و پزشکان طب سنتی ایرانی دفع ترشحات از راه بینی را زکام می‌گویند. معمولا براساس نوع علایم بیمار، زکام به نوع گرم و سرد تقسیم می‌شود که هر کدام با علایم خاص خود همراه است. در زکام گرم، فرد دچار سرخی چشم و چهره و ترشحات زرد یا مایل به قرمزرنگ می‌شود و این ترشحات رقیق و تیز و گرم هستند و می‌تواند باعث احساس سوزش در حلق شود. در زکام سرد نیز بیمار از سنگینی سر و صورت گله می‌کند و دچار ترشحات سپید یا کبود غلیظ بدون علایم سوزش است که خروج این ترشحات به سختی است. در ضمن در هر دو نوع سرماخوردگی، صدای فرد گرفته و حس بویایی دچار اختلال می‌شود.»

سرما خورده‌اید، کم‌خوری کنید/تا رفع سرماخوردگی گوشت نخورید
وی در ادامه به توصیه‌های طب سنتی در درمان سرماخوردگی اشاره کرد و توضیح داد: «در طب سنتی برای درمان سرماخوردگی توصیه می‌شود که در سه روز اول بیماری، فرد کم‌خوری کند و ماءالشعیر طبی بنوشد. این ماءالشعیر از ترکیب جو بدون پوست و آب تهیه می‌شود و برای تهیه آن باید به تناسب میزان جوی بدون پوست، بین 14 تا 20 برابر به آن آب افزوده و روی حرارت ملایم قرار داده شود تا زمانی که به رنگ مایل به قرمزی درآید و جو شکوفه بزند. پس از آن باید آن را از روی حرارت برداشت و صاف کرد و در وعده‌های مختلف به صورت گرم نوشید.»
این متخصص طبی سنتی همچنین با تاکید دوباره بر اینکه در طب سنتی بر اجتناب از پرخوری در دوران سرماخوردگی بسیار تاکید شده است، ادامه داد: «تا بهبود بیماری بهتر است فرد سرماخورده از پرخوری اجتناب کند و اگر از نظر جسمی قدرت کافی دارد، تا رفع بیماری گوشت مصرف نکند. علاوه بر این، توصیه می‌شود افراد سرماخورده باید سرشان را پوشیده نگه دارند و در زمان تشنگی آب سرد ننوشند. از خوابیدن بعد از ظهر یا بلافاصله بعد از صرف غذا هم اجتناب کنند و در صورتی هم که فرد دچار علایم زکام سرد است، در روزهای اول به حمام نرود و در طول بیماری هم با تغذیه مناسب و مصرف فیبر کافی، از ابتلا به یبوست پیشگیری کند.

اگر از ترشحات حلقی رنج می‌برید، از گیاهان دارویی کمک بگیرید
عویدزاده، به افراد سرماخورده‌ای هم که دچار ترشحات حلقی غلیظ هستند، پیشنهاد کرد که اگر از ترشحات حلقی غلیظ رنج می‌برند و فرد دچار سنگینی سر و خواب‌آلودگی و گرفتگی بینی و پف‌آلودگی صورت است، دمنوشی از بابونه، اکلیل‌الملک (ناخنک) و مرزنجوش تهیه کند و بنوشد. به این صورت که مقدار 3 گرم از بابونه و یک گرم از مرزنجوش و 5/1 گرم از ناخنک را در 250 سی‌سی آب به مدت 10 دقیقه دم کند و سپس آن را صاف کرده و بنوشد.

البته این متخصص طب سنتی یادآور شدند که مصرف این گیاهان در کودکان زیر 2 سال و زنان باردار و شیرده باید با احتیاط باشد و صرفا با تجویز پزشک از این گیاهان دارویی استفاده کنند.