corns

میخچه در  دو طرف  انگشتان پا می باشد واز تجمع کراتوسایتهاست که در پاسخ به فشار های مکرر، به طور معمول از کفش های که بیش از حد تنگ هستند بوجود می آید،  میخچه اغلب به پا صدمه میزند چرا که در بافت های زیر ا عصاب را فشرده سازی میکند، و  بر انگشتان پا فشار می آوردمیخچه و پینه هاى دردناك، شما را از پا مى اندازند. این برجستگى ها، توده هاى باقى مانده از سلول هاى مرده اى هستند كه حاصل اصطكاك و برخورد بین پاها و كفش و یا حتى بین استخوان هاى مجاور یك پاى شما مى باشند.

پینه ها در حقیقت روشى براى دفاع بدن در برابر فشار هستند. هنگامى كه فشار به حد فزاینده اى برسد، پینه ضخیم و ضخیم تر مى شود و اگر مركز آن سفت و سخت شود به میخچه تبدیل مى شود. میخچه هاى نرم بین انگشتان هنگامى به وجود مى آیند كه استخوان هاى انگشتان مجاور بیش از حد، نزدیك هم قرار گیرند و پوست بین این انگشتان براى محافظت در برابر فشار شدید ضخیم شود.

بعضى افراد پینه را بهتر از میخچه تحمل و با آن زندگى مى كنند. اگر دچار میخچه هاى دردناك در بین انگشتان تان شدید مثل این است كه دندان درد شدیدى گرفته باشید. براى شروع یك روز جدید با پاى سالم، به نكات زیر توجه كنید:

از اجسام تیز دورى كنید.

اولین و مهم ترین نكته اى كه متخصصان مى گویند این است كه با جراحى شوخى نكنید. در مقابل وسوسه ى كندن میخچه و پینه ها با تیغ ریش تراشى، قیچى و دیگر وسایل تیز،
تسلیم نشوید.
دست كارى پینه و میخچه در حمام بسیار خطرناك است. این كار مى تواند به عفونت منجر شود و وضع را بدتر كند. افراد دیابتى هرگز نباید مشكلات پا را خودشان درمان كنند.

از پدهاى پزشكى با احتیاط فراوان استفاده كنید.
اگر از نوار چسب هاى میخچه و یا از محصولات سالیسیلیك اسید، اسید مایع و پماد استفاده مى كنید، توصیه هاى زیر را به دقت اجرا كنید: این مواد را فقط در محل درگیرى به كار برید و در پوست هاى اطراف استفاده نكنید. در درمان میخچه، ابتدا یك پد دایره اى شكل براى محافظت از پوست اطراف دور میخچه بگذارید. هرگز از این محصول بیشتر از دو بار در هفته استفاده نكنید. اگر هیچ بهبودى حاصل نشد به پزشك خود مراجعه كنید.

بهتر است از این مواد استفاده نكنید.
دكتر كرامر مى گوید: من چسب زخم هاى میخچه اى و یا داروهاى موجود دیگر را توصیه نمى كنم؛ آنها چیزى بیشتر از یك اسید نیستند بنابراین ممكن است روى میخچه و پینه مؤثر باشند ولى پوست سالم را نیز مى خورند و باعث سوختگى و زخم جدید مى شوند.

پاى تان را خیس كنید.
دكتر لوین مى گوید: درد میخچه ممكن است ناشى از یك بورسا )كیسه اى پر از مایع بین استخوان و میخچه( باشد كه ملتهب و منبسط مى شود. براى رهایى موقت از درد، پاى تان را در محلول نمك و آب گرم قرار دهید. این كار باعث كاهش اندازه كیسه ى بورسا مى شود و فشار را از روى اعصاب حسى اطراف آن برمى دارد. اما مراقب باشید، اگر دوباره پاى تان را در كفش تنگ بگذارید، بورسا دوباره به اندازه ى دردناك خود باز مى گردد.

جشن چاى بگیرید.
اگر پینه هاى فراوانى دارید، پاى تان را در چاى رقیق شده بابونه قرار دهید. چاى، پوست سفت را نرم مى كند و درد را تسكین مى دهد. اگر چه این دم كرده، پاى را رنگى مى كند ولى به آسانى با آب و صابون پاك مى شود.

از وسایل ساینده استفاده كنید.
قبل از درمان پینه، پا را چند دقیقه در آب داغ قرار دهید و سپس سوهان و یا سنگ پا را خیلى آرام به محل بسایید تا لایه هاى رویى پینه جدا شود. در انتها از كرم هاى دست استفاده كنید. این كرم به حل شدن پوست هاى سخت كمك مى كند. اگر دچار پینه هاى شدیدى شدید بعد از حمام یا دوش روزانه، از این روش به طور معمول استفاده كنید. اما در میخچه هیچ گاه از وسایل ساینده استفاده نكنید زیرا باعث حساسیت موضعى و درد بیشتر مى شوند.

محل پینه را ببندید.
هنگامى كه پینه هاى بزرگ، مخصوصا روى پاشنه ى پا ترك مى خورند، كرم هیدروكورتیزون را شب روى محل ضایعه بمالید. یك كیسه پلاستیكى روى پا قرار دهید و رویش جوراب بپوشید و آن را تا صبح همان طور بگذارید.

پنج عدد آسپیرین تهیه كنید ولى آنها را نخورید.
دكتر لوین مى گوید: راه دیگر براى نرم كردن پینه هاى سفت، پودر كردن قرص هاى آسپیرین و مخلوط كردن آن با نصف قاشق چاى خورى آب و آب لیمو و تهیه یك خمیر است. آن را به نقاط سفت پا بمالید، سپس آن را در كیسه پلاستیكى قرار دهید و دور آن را با حوله ى گرم بپوشانید. افراد حساس به آسپیرین نباید از این روش استفاده كنند. تركیب كیسه پلاستیكى و حوله گرم باعث نفوذ خمیر گرم به داخل پوست مى شود.
حداقل 10 دقیقه بنشینید، سپس پا را باز كنید و محل را با سنگ پا بسایید؛ تمام پوست هاى سخت و مرده، شل شده و به صورت پوسته پوسته به راحتى خارج مى شوند.

سریع عمل كنید.
بهتر است هنگامى كه میخچه در مراحل اولیه شكل گیرى است وارد عمل شویم. در این زمان میخچه یك حلقه كوچك از پوست هاى سفت شده است كه درد جزئى دارد. باید بلافاصله محل را با لانولین )موم پشم( ماساژ بدهید تا میخچه نرم شود و حساسیت آن به فشار كاهش یابد و سپس محل را با مواد نرم بپوشانید تا فشار را از محل دور كند.

بین انگشتان پا فاصله بیندازید.
چون میخچه هاى نرم به علت برخورد استخوان هاى دو انگشت مجاور پا ایجاد مى شود، شما نیاز به شى ء نرمى براى فاصله انداختن بین انگشتان دارید.
مارك سوسمن »پزشك متخصص پا« درباره استفاده از الیاف پنبه در بین انگشتان هشدار مى دهد، زیرا باعث سختى و حساسیت بیشتر مى شود.

پینه؛ چه موقع به آن نیاز دارید؟
بعضى مواقع مقدارى پینه مفید است. افرادى كه زیاد پابرهنه راه مى روند، كف پاهاى شان پینه مى زند و این مفید است، زیرا این پینه ها پا را از زمین و گرماى آن محافظت مى كند. اگر به اندازه ى كافى گسترش یابد و ضخیم شود، مى تواند پا را از بریده شدن نجات دهد. این پینه ها ندرتا دردناك مى شوند.

گاهى اوقات، پینه ها براى حفاظت از رویش ناخن از درون گوشت ایجاد مى شوند. هنگامى كه نوك تیز ناخن به داخل بافت اطرافش نیش مى زند، پوست سفت و ضخیم مى شود تا از
فرو رفتن بیشتر ناخن جلوگیرى كند.
اگر دچار این پینه ها شدید به آنها دست نزنید. اگر دردناك شد با قرار دادن در آب گرم و صابون، موقتا آن را آرام كنید. هنگام رویش ناخن به داخل گوشت با پزشك تان مشورت كنید.

محل ضایعه را لایى گذارى كنید.
یك راه آسان براى كم كردن فشار روى پینه، قرار دادن گاز كوچك و یا پنبه جاذب روى ناحیه و پوشاندن آن با یك تكه نازك از پارچه نخى محكم است. پوشش را هر شب و هنگام حمام رفتن بردارید تا پوست بتواند تنفس كند و رطوبت اضافى در زیر پد جمع نشود.

كفش تان را زیر كشش قرار دهید.
بعضى اوقات، تسكین یك میخچه دردناك و سخت با كشیدن كفش ها براى از بین بردن فشار ایجاد كننده اصطكاك، حاصل مى شود. كفاش مى تواند این كشش را انجام دهد. شما نیز مى توانید از محلول هاى كش دهنده چرم استفاده كنید. از این محلول ها به دفعات استفاده كنید و در حالى كه كفش ها مرطوب هستند با آنها راه بروید تا براى تان راحت شود.

پاشنه كفش مناسب، انتخاب كنید.
دكتر كونارد مى گوید: من زنان زیادى را دیده ام كه به علت پاشنه بلند كفش شان دچار مشكل شده اند. كفش هاى با بند بهتر هستند زیرا باعث حفظ پا از سر خوردن به جلو و فشار روى جلوى پا در هنگام راه رفتن مى شود. در كفش بى بند، پا به طرف جلوى كفش


چه موقع باید دست تان را از پا دور كنید؟

افراد دیابتى و یا هر نوع بیمارى اى كه كاهش حس در پاهاى شان دارند نباید خودشان را درمان كنند. دیابت روى رگ هاى كوچك خونى در سراسر بدن از جمله در پاها اثر مى گذارد و باعث كاهش گردش خون و التیام دیر زخم ها و كاهش مقاومت در برابر عفونت مى شود.

هر شخصى كه دچار اختلالات گردش خون باشد، در صورتى كه پوستش سالم بماند هیچ مشكلى نخواهد داشت؛ اما هرگونه بریدگى و یا سوراخ كه در پوست ایجاد مى شود بسیار خطرناك خواهد بود. هر شخصى كه نتواند فشار و یا درد را به خوبى حس كند ممكن است بریدگى را احساس نكند و یا شدت آسیب را درك نكند و دچار عفونت وخیم شود.
سر مى خورد و باعث فشار آمدن به پا در فضایى بسیار كوچك مى شود. براى جلوگیرى از مشكل، كفش هاى اندازه بپوشید كه پاشنه ى بلند نیز نداشته باشند.

كفش مناسب بخرید.
ترى اسپیكین مى گوید: مهم ترین نكته در خرید كفش، اندازه ى مناسب آن است. فرقى نمى كند كه قیمت آن ده هزار تومان باشد یا صد هزار تومان. باید عرض جلوى كفش مناسب باشد تا به انگشتان فشار نیاید. به دنبال مواد طبیعى نظیر چرم باشید تا پاى تان به راحتى نفس بكشد. به یاد داشته باشید كه خریدن كفش بزرگ نیز به اندازه كفش تنگ، مضر است.