index.jpg5648

 سن ابتلا به کمر درد بسیار پایین آمده است و افراد زیادی به آن مبتلا شده اند و این درد تبدیل به نوعی عارضه همه گیر در افراد مختلف شده است و روز به روز به این افراد اضافه می شود !

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در اراک گفت: پایین آمدن سن ابتلا به کمردرد و دردهای مزمن در ناحیه ستون فقرات نگران کننده است.

 دکتر عباس دقاق زاده روز شنبه به مناسبت روز جهانی کمردرد افزود: بخش بزرگی از کمردردها ناشی از سبک زندگی نادرست و پایین بودن سطح اطلاعات مردم در خصوص رفتارهای صحیح نشستن و خوابیدن، جابه جایی اجسام ، تحرک جسمانی کم و تغذیه نادرست است.وی گفت: در گذشته اغلب بیمارانی که از دردهای کمر شکایت داشتند در سنین میانسالی به بالا بودند اما امروز با زندگی مدرن، جوانان و نوجوانان نیز به جرگه تجربه کنندگان دردهای کمر پیوسته اند.

وی توضیح داد: حدود 80 درصد مردم در طول زندگی احساس درد در کمر را تجربه می کنند و در صورت آگاهی رفتاری و اصلاح سبک زندگی می توان این آسیب ها و فشارها را کاهش داد.این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: یکی از عادت های غلط مردم که منجر به دردهای ناگهانی در ناحیه کمر و پا می شود ایستادن و نشستن های های طولانی در طول روز بدون رعایت استانداردها است که به شدت بر عضلات ناحیه کمر فشار می آورد و می تواند منشاء کمردرد ناگهانی باشد.

دکتر دقاق زاده، استفاده از تشک های کهنه و غیراستاندارد، بلند کردن اجسام سنگین در وضعیت نامناسب، کار در ساعات طولانی با لپ تاب، تلفن همراه و حتی حرکات تکراری طولانی از عواملی است که ابتلا به کمردردها را به دنبال دارد.وی توضیح داد: تحرک جسمانی کم موجب می شود که عضله های بدن به ویژه در ناحیه کمر، پاها و گردن شل و غیرمقاوم باشد و بار فشار ناگهانی به طور مستقیم به ستون فقرات وارد شود و صدمات و اسپاسم ها و در صورت سنگین بودن فشار بیرون زدگی دیسک و بیماری های مزمن کمر را ایجاد کند.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: اگرچه آمار دقیقی از میزان ابتلا به بیماری کمردرد در استان مرکزی موجود نیست اما بخشی از بیمارانی که التهاب ناحیه کمر دارند را دختران و زنان جوان شامل می شوند که استفاده از کفش های نامناسب از دلایل جدی بروز آن است.

دکتر دقاق زاده خاطرنشان کرد: تغذیعه نامناسب که منجر به چاقی و اضافه وزن می شود یکی از دغدغه های جدی بهداشتی در جامعه است که به کمردردها دامن می زند و نیاز است با کمک رسانه ها و نهادهای آموزشی و مردمی اصلاح الگوی تغذیه به عنوان یک اولویت در طیف های جامعه برجسته سازی شود. وی توضیح داد: کمبود ویتامین دی ناشی از تماس محدود با منبع نور خورشید از مشکلات جدی مردم در زندگی آپارتمان نشینی است که موجب شده میزان کلسیم دریافتی از مواد غذایی کارآیی لازم را در بدن نداشته باشد و روند بیماری های استخوانی از جمله مشکلات در ستون فقرات افزایش یابد.

وی عنوان کرد: استرس و اضطراب، مصرف سیگار، الکل و مخدرها به بروز کمردرد و تشدید آن کمک می کند و یکی از عوامل خطر جدی در دردهای عضلانی ناحیه کمر و پاهاست.این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی توضیح داد: جدی گرفتن سلامت اسکلتی یکی از سرمایه های اصلی در زندگی هر فرد است چرا که دردهای ناحیه کمر می تواند به شدت بر کیفیت زندگی اثرگذار باشد و حرکت را در فرد محدود کند.

دکتر دقاق زاده اضافه کرد: رعایت نکات ساده بهداشتی و حرکتی و اصلاح برخی مشکلات در سبک زندگی با کاهش آسیب های کمر ارتباط مستقیم دارد و این مهم برای دختران و زنان جوان که وظیفه زادآوری و مدیریت خانه را برعهده دارند از اهمیت دوچندانی برخوردار است.وی توصیه کرد: مردم برای درمان کمردردهای ناگهانی و مزمن باید تنها به روش های پزشکی و رعایت دستورهای پزشک معالج توجه کنند و از انجام هر اقدامی که افراد غیرمتخصص توصیه می کنند، بپرهیزند. مهر ماه به عنوان روز جهانی کمردرد نامگذاری شده است