يك ماه پس از اين كه محققان از كشف دو پروتئين مربوط به جواني خبر دادند، آمپولي براي از بين بردن مشكلات سلامتي ناشي از بالا رفتن سن به زودي توليد خواهد شد.

به گزارش دکتر سلام به نقل ازباشگاه خبرنگاران ،‌اين آمپول ميتوكندري را در بدن دست‌كاري مي‌كند. ميتوكندري‌ها اجزايي شبيه به سوسيس و خانه‌هاي انرژي در درون همه سلولهاي بدن به جز گلبول‌هاي قرمز هستند. ميتوكندري‌ها غذايي را كه ما مي‌خوريم به انرژي تبديل مي‌كنند كه اين انرژي توسط قلب، ماهيچه‌ها، مغز و ساير اعضاي بدن قابل استفاده است.
تحقيقات نشان داده است كه تخريب و تحليل رفتن اين اجزا يك عامل مهم پيري و كهولت است.
اصلاح جهش‌هاي ژنتيكي در ميتوكندري‌ها هم چنين مي‌تواند در مقابله با بيماري‌هايي چون ديابت، پاركينسون، سكته مغزي، آلزايمر، بيماري قلبي و سرطان موثر باشد.
هم چنين تصور مي‌شود كه تشكيل تدريجي ژن‌هاي خراب و ناقص در طول زندگي يك عامل مهم پيري است. اگرچه تاكنون تلاش‌ها براي معرفي كردن ژن‌هاي سالم به ميتوكندري‌ براي جايگزين كردن آنها به جاي انواع آسيب ديده و ناسالم ناموفق بوده است اما پروفسور پاتريك يك متخصص برجسته انگليسي در رشته اختلالات ميتوكندري در اين باره اظهار داشت كه اگر اين امكان فراهم شود مي‌تواند بخشي از آسيب‌هاي وارد شده به ميتوكندري‌ها ناشي از بالا رفتن سن را ترميم و اصلاح كرد كه نتيجه آن توليد آمپولي است كه بتواند مانع از روند پيري شود.
اين آزمايشات در حال حاضر بر روي موش‌ها صورت گرفته و در نهايت روي انسان انجام خواهد شد. محققان پيش بيني مي‌كنند كه به زودي اين ماده تزريقي توليد خواهد شد.