1455972_10151849467173977_466335158_n

بسیاری از مواد غذایی موجود در فصل زمستان در دیگر فصول سال نیز خورده میشود اما این بدان معنا نیست که ما  الگوهای غذایی خود را باید بطور کلی تغییر دهیم. ما می توانیم مصرف همان مواد مغذی با خوردن آیتم های فصلی مواد غذایی در زمستان ها حفظ کنیم. مواد غذایی  برای حفظ پوست و مو  در آب و هوای سرد بیش از فصول دیگر مورد نیاز است

از دیدگاه طب سنتی هر فصلی از سال ویژگی هایی دارد که با رعایت آن ها می توان از بسیاری از بیماری ها پیشگیری کرد.

 

بسیاری از حکمای طب سنتی “مزاج پاییز” را معتدل و خشک می دانند و باید غذاهایی را مصرف کرد که مناسب با این فصل باشند.بررسی ها نشان می دهند در “ماه دوم پاییزی” که سردی هوا محسوس تر است باید از قرار گرفتن در مکان های سرد به خصوص اوایل و اواخر روز خودداری کرد.
گفتنی است،به هیچ وجه نباید از مصرف میوه در این فصل خودداری کرد و مصرف “انار” و “نارنگی” در این فصل بسیار ضروری است.
در این فصل بهتر است آب کمتری نوشید و مواد غذایی را مصرف کرد که طبع گرمی داشته باشد و حتما باید در این فصل تحرک کافی داشته باشید.
نوشیدن یک لیوان آب گرم در این فصل به ویژه در صبحگاه باعث می شود تا “سیستم ایمنی” بدنی قوی تری داشته باشید و مزاج تان با این فصل و سرمای آن وفق داده شود.
همچنین پزشکان توصیه می کنند اگر علایم “سرماخوردگی” بیش از 4 یا 5 روز طول کشید باید با مصرف سوپ و آش های ساده و گرم روند بهبودی تان را افزایش دهید و از “دمنوش های گیاهی” و “داروهای گیاهی” نیز در این فصل زیاد مصرف کنید.