65448

برای پیشگیری از ابتلا به دیابت می توانید از یک سری راهها و ترفندهای تغذیه ای مناسب پیروی کنید تا مبتلا نشوید و از امراض قندی در امان بمانید

مشاور تغذیه و سلامت ضمن اشاره به آمار بالای دیابت در دنیا، ابراز امیدواری کرد که بتوان راه حلی برای جلوگیری از شیوع دیابت از راه مدیریت تغذیه در دنیا یافت.به  مهندس نادیان، مشاور تغذیه و سلامت در پنجمین همایش ایمنی و سلامت غذا و دارو که با استقبال صاحبان صنایع در مرکز همایش های دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، ضمن بیان این نکته که کم تحرکی و رژیم های نامناسب در جامعه باعث شیوع بیماری های غیرواگیر فراوانی از جمله دیابت و چاقی شده است، گفت: طبق آمار دیابتی ها در جهان طی سال 1985 حدود 30 میلیون نفر، در سال 2001 حدود 170 میلیون و در حال حاضر 380 میلیون نفر هستند.
وی با اشاره به اظهارات مسوولان وزارت بهداشت در رابطه با بودجه لازم جهت درمان این بیماری، گفت: امیدواریم بتوانیم راه حلی برای جلوگیری از شیوع دیابت از راه مدیریت تغذیه پیدا کنیم.
نادیان، ضمن معرفی ایزومالت به عنوان جایگزینی برای شکر جهت کنترل چاقی و قند خون، عنوان کرد: این ماده به دلیل کالری پایینی که دارد باعث کنترل چاقی و قند خون و عملکرد صحیح دستگاه گوارش می شود و جایگزین مناسبی برای شکر است.
در ادامه مهندس وصولی پور، کارشناس تغذیه عنوان کرد: طبق آمار سال های گذشته 200 نوع بیماری با منشا غذایی شیوع پیدا کرد که جان دو میلیون نفر را تاکنون گرفته اند.
وی ضمن اشاره به طولانی مدت بودن پروسه تولید مواد غذایی گفت: پیوستن به سازمان تجارت جهانی و صدور مواد غذایی و همچنین بسته بندی و حفظ بهداشت این مواد بسیار حائز اهمیت است و گروهی از حرفه ها و تخصص ها در کنار هم تلاش می کنند تا ایمنی مواد غذایی را تأمین کنند.
وی ضمن ابراز نگرانی از شیوع بیماری هایی از جمله سارس، ابولا و انواع آنفلوانزا افزود: این وظیفه مشترک دولت و جامعه است که با فرهنگسازی و آموزش شیوع این بیماری ها را کنترل کنند.
وی در پایان صحبت هایش استانداردهای بین المللی ایزو 22000 را مورد اشاره قرار داد و گفت: نقش اصلی این استاندارد ایجاد ایمنی در محصول و اعتماد مصرف کننده به مواد غذایی است.
در ادامه دکتر فهیمی، پژوهشگر طب سنتی در خصوص سلامت غذا عنوان کرد: هنگامی که صحبت از ایمنی و سلامت غذا می شود باید دید متولیان این امر در کشور چه کسانی هستند.
وی نیز ابراز امیدواری کرد که در سال های آینده نیز چنین همایش هایی که با محوریت ایمنی و سلامت غذا و دارو به عنوان نیاز اولیه و دو رکن مهم زندگی مردم شناخته می شوند، استمرار یابد.

ایسنا،