insomnia-in-print
نظر طب سنتی و اطباء آن در مورد بی خوابی و درمان آن چیست و چه نوع درمان هایی در این باره پیشنهاد می دهند آیا بی خوابی به مزاج افراد مربوط می شود و پریشانی و اضطراب و استرس چه تاثیراتی روی خواب ما میگذارند

دکتر مظهری متخصص طب سنتی با اشاره به تجویز ابوعلی سینا در مورد بی‌خوابی افراد اظهار داشت: مواد دارای مزاج گرم و خشک، سرد و تر ، و گرم و تر هسته که باعث آرامش روحی و روانی گشته و نقش مؤثری در ایجاد یک خواب عمیق و راحت در انسان دارد.
وی بیان کرد: افراد در هنگام خواب به علت تر شدن مزاج سبب افزایش وزن شده و همین طبع سرد و تر سبب خواب راحت می‌شود، به طوری که اگر این مزاج سرد و تر در بدن از بین برود، فرد دچار بی‌خوابی و پریشان حالی خواهد شد.
این متخصص با بیان اینکه افراد با مزاج گرم و خشک بی‌خواب‌تر از بقیه هستند، افزود: برای اینکه افراد خواب راحتی داشته باشند باید مزاج خود را تر بکنند تا مشکلی در خوابیدن پیدا نکنند و همچنین افراد با مزاج گرم و خشک و سرد و خشک و حتی گرم و تر به علت فعل و انفعالات شیمیایی داخل بدن تحریک هورمون‌های اعضای بدن شده و فرد را دچار تشنج روانی و در نتیجه بی‌خوابی می‌کنند.
مظهری ادامه داد: گیاهان زیادی در طبیعت موجود است که طبع انسانی را سرد و تر کرده و در نتیجه مقدمات یک خواب خوب را مهیا می‌کند و این دمنوش‌ها افراد را از پریشان خوابی نجات می‌دهد و هیچ گونه عوارضی ندارند.
وی اضافه کرد: دمنوش گیاهانی همچون گلاب، بیدمشک و عرق کاسنی باعث تر شدن مزاج انسان شده و با خوردن با برنامه این گیاهان طبیعی آرامش زیادی به انسان داده می‌شود.
مظهری ابراز داشت: طبق طب ابوعلی سینا، مصرف دمنوش‌هایی چون گل گاوزبان، اسطوخودوس و بادرنجبویه آرامش خاطر را به انسان هدیه داده و افراد را از بی‌خوابی نجات می‌دهند.
وی عنوان کرد: حجامت سر باعث شده که مزاج و طبع بدن سر دو تر شده و انسان راحت‌تر به خواب عمیقی فرو رود و در اثر این کار انسان با خوردن ماست که طبعی کاملاً سرد دارد به جنگ بر علیه پریشان خوابی می‌رود.
وی در پایان گفت: هر زمانی که افراد ذهنش مشغول بوده و یا هنگام خواب استرس و اضطراب بالایی دارد این حالت سبب پریشان خوابی و خواب‌زدگی افراد می‌شود.
دکتر خسرونیا متخصص داخلی گفت: مصرف قرص‌های آرام‌بخش مثل دیازپام, زاناکس و لورازپام در درازمدت به علت حاوی مقادیر زیادی مرفین سبب اعتیاد بدن افراد به این قرص‌ها شده که در زمان مصرف طولانی این قرص‌ها دیگر بر بدن اثربخش نبوده و بدن افراد نسبت به این قرص‌ها واکنشی نشان نمی‌دهند.
وی ابراز داشت: مصرف بی‌برنامه و بدون تجویز پزشک قرص‌های آرام بخش سبب از بین رفتن حافظه و تأثیر منفی بر روی مغز افراد می‌شود.
باشگاه خبرنگاران جوان