Blackcurrant

 

چه بخواهید از آن اسموتی درست کنید و چه کمپوت ، انگور فرنگی سیاه، سرشار از فایده است. این میوه در تابستان به راحتی در دسترس است و در بقیه سال می توانید آن را به صورت منجمد تهیه کنید.

این دانه های کوچک بنفش رنگ، حاوی سطح بالایی آنتی اکسیدان هستند ، از جمله آنتوسیانین که به حفظ سلامتی قلب و عروق، مغز، دستگاه ادراری و بینایی کمک میکند.

 

پنج علتی که باید این میوه را به رژیم غذاییتان اضافه کنید:

تقویت سیستم ایمنی بدن

انگور فرنگی سیاه در مقایسه با پرتقال چهار برابر و در مقایسه با بلوبری 33 برابر ویتامین C بیشتری دارد.

تهیه یک کمپوت خوشمزه از انگور فرنگی سیاه باعث نمی شود که فواید آن از بین برود. 140 گرم کمپوت انگور فرنگی سیاه حاوی 182 میلی گرم ویتامین C است که این مقدار دو برابر نیاز توصیه شده روزانه (برای حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن) است.

 

حفظ عملکرد قلب و عروق

آنتوسیانین های انگور فرنگی سیاه که باعث می شوند این میوه به رنگ بنفش دیده شود، و آنتی اکسیدان های قوی آن، بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهند.

تئوری که در این زمینه وجود دارد، می گوید این آنتی اکسیدان ها از عروق داخلی محافظت می کنند.

procyanidins موجود در انگور فرنگی سیاه باعث انعطاف پذیری بیشتر رگ های خونی شده، و البته این انگور مثل انواع توت ، یک منبع عالی پتاسیم است که این ماده به حفظ سلامتی فشار خون کمک می کند.

 

بهبود عملکرد مغز

آنتوسیانین موجود در انگور فرنگی سیاه به محافظت از سلول های عصبی کمک کرده و شما را از نظر ذهنی سریع تر و زیرک تر می کند.

دانشمندان موسسه Plant & Food با همکاری دانشگاهی در انگلستان تحقیقی از 36 بزرگسال انجام دادند، به این ترتیب که به گروهی 250 میلی گرم عصاره انگور فرنگی سیاه داده و به گروهی دیگر نوشیدنی دارونما.

این محققان متوجه شدند افرادی که نوشیدنی انگور فرنگی سیاه مصرف کرده بودند، میزان توجه و خلق و خوی آنها بهبود پیدا کرده و خستگی آنها از بین رفته بود.

 

بهبود تمرینات ورزشی

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد انگور سیاه فرنگی می تواند به بهبود عملکرد ورزشی فرد کمک کنید.

محققان دانشگاه چیچستر به بررسی تاثیر کپسول پودر انگور فرنگی سیاه (که هر کدام معادل 100 عدد انگور بودند) روی عملکرد فرد در دوی سرعت با فاصله و شدت بالا پرداختند.

آنها متوجه شدند که دریافت این مکمل باعث شده دوندگان دوی سرعت (که ورزشکار حرفه ای نبودند) 11 درصد بیشتر منطقه ای که می دویدند را پوشش داده و 10 درصد هم طولانی تر بدوند.

کارشناسان حدس می زنند که انگور فرنگی سیاه می تواند فشار ناشی از اکسیداسیون در بدن را که به خستگی منجر می شود کاهش داده و خواص ضدالتهابی آن به بهبود جریان خون کمک می کند.

بازیکنان فوتبال، راگبی و دونده ها می توانند از این فواید بهره مند شوند.

 

خواص ضدپیری پوست

انگور فرنگی سیاه فواید فوق العاده ای هم برای پوست دارد، زیرا آنتوسیانین و ویتامین C موجود در آن باعث تقویت کلاژن شده و باعث سفت شدن و فرم گرفتن پوست می شوند.

البته هیچ تضمینی نیست که پوستتان به طور کامل از چین و چروک ها خلاص شود، اما به عنوان بخشی از رژیم غذاییتان باید حداقل پنج واحد میوه و سبزی مصرف کرده تا با عوارض بالا رفتن سن مبارزه کنید.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد