corbis_rf_photo_of_woman_with_sore_throat

 آیا فرق بین سرطان گلو و بیماری های عفونی آن را می دانید و از علائم هریک اطلاع دارید مشکلات عفونی در گلو با دیگر بیماری های آن متفاوت است و احساس التهاب و یا درد در ناحیه گلو صرفا نشانه عفونت های رایج در آن نیست!

رئیس انجمن گوش و حلق و بینی ایران گفت: با عطسه یک فرد مبتلابه سرماخوردگی ویروس در هوا پخش می‌شود و اگر پادتن آن ویروس در بدن افراد دیگر نباشد عفونت در بدن آن‌ها اثرگذار می‌شود.

مهدی خواجویی گفت: اکثر عفونت‌ها از راه استنشاق هوایی که در آن ویروس، باکتری و قارچ وجود دارد وارد بدن افراد می‌شود. پس لازم است در محیط‌های بسته‌ای که یک فرد سرماخورده وجود دارد کم‌تر حضور یابیم همچنین دست آلوده خود را طرف بینی، دهان و چشم نبرده و با تغذیه مناسب، استفاده از هوای خوب میزان ابتلا به عفونت‌های گلو را کاهش دهیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا فردی که از نظر بدنی قوی‌تر است می‌تواند تحت تأثیر ویروس سرماخوردگی بدن فرد ضعیف‌تر قرار گیرد، گفت: با عطسه یک فرد مبتلابه سرماخوردگی ویروس می‌تواند به افراد دیگر منتقل شود حتی اگر بیمار یک کودک باشد. ویروس از راه عطسه در هوا پخش‌شده و وارد بدن فرد دیگر می‌شود، اگر پادتن آن در بدن افراد دیگر نباشد عفونت در بدن آن‌ها اثرگذار می‌شود.

بیماری‌های عفونی گلو شامل عفونت‌های ویروسی، باکتری و قارچی می‌شود و هریک علائم خاص خود را دارند.

خواجویی ادامه داد: وقتی التهابی در گلو ایجاد می‌شود علاوه بر اینکه فرد دچار تورم و درد مخصوصاً موقع بلع غذا ‌شود در هنگام نفس کشیدن نیز به مشکل بر می‌خورد؛ به‌مرور اگر این تورم، شدید و همراه با عفونت شود تنگی نفس و علائمی مانند تب، گرفتگی و کوفتگی عضلات هم اضافه می‌شود.

وی افزود: عفونت‌های ویروسی همان حالتی است که فرد در سرماخوردگی و آنفلوانزا به آن مبتلا می‌شود یعنی تب به نسبت خفیف همراه با درد در ناحیه گلو که موقع بلع غذا فرد را اذیت می‌کند. موارد عفونت ویروسی معمولاً درمانی نیاز ندارند چون مصرف آنتی‌بیوتیک بر روی ویروس‌ها اثرگذار نیست و فقط با استراحت مناسب دوره بیماری طی می‌شود؛ اما در صورتی که عفونت درد را نیز به همراه داشته باشد، بیمار می‌تواند با مصرف مسکن و تب بر به طی شدن دوره بیماری کمک کند، همچنین قرقره گلو و خوردن مایعات فراوان و مواد غذایی مانند نشاسته، شیر و عسل که فضای گلو را نرم می‌کند می تواند مفید باشد.

خواجویی عامل دیگر عفونت‌های گلو را برگشت اسید معده به حلق دانست و گفت: در اینجا عامل، میکروب یا ویروس و قارچ نیست بلکه برگشت اسید معده در گلو ایجاد سوختگی می‌کند. این سوختگی می‌تواند تمام حلق را درگیر کند و گلو دردی بدهد که با تب و ورم غدد لنفاوی همراه نباشد. غدد لنفاوی یا با سلول‌های بدخیم سرطانی یا عفونت‌ها بزرگ می‌شوند و در اینجا سوختگی معده عامل است که تشخیص و درمان آن نیز بسیار مهم است.

خواجویی برای تشخیص تفاوت بین سرطان گلو با یک عفونت گلو معمولی، علائمی را به این صورت بیان کرد: شروع عفونت گلو همراه با تب و درد است و در عرض چند روز بدن ضعف، سستی و حالت بیماری پیدا می‌کند اما سرطان لوزه با درد همراه نیست و بیشتر به‌صورت احساس وجود یک جسم خارجی و توده غیرطبیعی در گلو خود را نشان می‌دهد همچنین به‌مرور به سمتی می‌رود که غذا خوردن و بلع با مشکل روبه‌رو می‌شود. در سرطان یک پروسه طولانی اتفاق می‌افتد و با علائمی همچون تب و لرز، کوفتگی و نشانه‌های دیگر همراه نیست اما به‌طور کل تشخیص این امر به عهده پزشک است و فرد نمی‌تواند نظر خود را به‌صورت قطعی بیان کند.

فارس