85F78086-F4FC-4133-8FE8EA36FDDE82DF
در این مطلب قصد داریم به انواع باورهای رایج در زمینه قرص های ضدبارداری اشاره کنیم شایعات زیادی در مورد مصرف این قرص ها وجود دارد که می خواهیم به درستی یا نادرستی هرکدام اشاره کنیم و به تصورات رایج درمورد آن پایان بدهیم

حتما می‌دانید که قرص روز بعد چه کاربردی دارد، اما آیا همه چیز را درباره آن می‌دانید؟ اینکه چقدر موثر است، چطور باید مصرف کنید و …کلیشه‌ها و تصورات غلطی درباره مصرف این دارو وجود دارد که برخی از آنها را با شما مطرح میکنیم.

باور اول: خریدن آن مشکل است
اتفاقا برای خرید این دارو شما نیاز به نسخه پزشک ندارید و خیلی راحت می‌توانید آن را از داروخانه تهیه کنید. علاوه بر این سازمان غذا و داروی آمریکا از سال ۲۰۱۴ نسخه ژنریک آن در دسترس خواهد بود و حتی نیازی به صحبت کردن با متصدی داروخانه برای خرید این دارو نیست و در پیشخوان داروخانه‌ها وجود دارد.

باور دوم: عوارض جانبی آن زیاد است
از عوارض جانبی این دارو می‌ترسید؟ متخصصان می‌گوید که این عوارض نادر و خفیف است. در گذشته دوز بالای استروژن در این داروها استفاده می‌شد که باعث تهوع و درد سینه می‌شد اما در حال حاضر این دارو هیچ استروژنی ندارد و تنها حاوی پروژسترون است. ممکن است بعد از مصرف شما احساس تهوع یا سردرد کنید اما بعد از یکی دو روز از بین خواهد رفت. اثر جانبی شایع آن حواس‌پرتی است که ممکن است مدت طولانی‌تری باقی بماند.

باور سوم: شروع استفاده از آن می‌تواند باعث توقف بارداری شود
یکی از تصورات غلط درباره قرص صبح روز بعد این است که این دارو می‌تواند بارداری را متوقف کند. تحقیقات نشان می‌دهد مکانیسم اصلی آن مهار یا به تاخیر انداختن تخمک گذاری است که مانع از آزاد شدن تخمک می‌شود. برخی دیگر از تحقیقات نشان می‌دهد که این دارو بر پوشش داخلی رحم هم اثر  گذاشته و فرصت لقاح را می‌گیرد. اما اگر قبل از مصرف دارو تخمک‌گذاری و لقاح انجام شده باشد، چطور؟ در این صورت شما باردارید و این دارو اثری ندارد.

باور چهارم: تنها مصرف بلافاصله بعد از رابطه اثر دارد
۷۲ ساعت از رابطه جنسی‌تان گذشته و شما هنوز دارو را مصرف نکرده‌اید؟ نگران نباشید، هنوز فرصت دارید. در عین حال که هرچه زودتر بعد از رابطه جنسی محافظت نشده استفاده شود، موثر است اما مطالعات اخیر نشان داده است که تا چهار روز بعد از نزدیکی نیز می‌تواند تاثیر داشته باشد. بنابراین بعد از گذشت یک روز از نزدیکی ناامید نشوید و دارو را مصرف کنید.

باور پنجم: تنها برای افرادی مفید است که رابطه محافظت نشده، داشته‌اند
این باور نادرست است. ممکن است کاندوم پاره شود یا قرص جلوگیری از بارداری‌تان را فراموش کرده باشید. در این موارد استفاده از قرص روز بعد بسیار مناسب است. استفاده از قرص روز بعد حتی در شرایطی که از وسایل دیگر کنترل بارداری استفاده میکنید، مفید است. اگر یکی دو قرص فراموش شده باشد مشکلی ایجاد نمی‌شود اما اگر سه قرص از چرخه فراموش شده باشد و کاندوم هم استفاده نشده باشد، خوردن قرص روز بعد لازم است.

باور ششم: در زنان چاق اثر ندارد
سال گذشته در نسخه‌های اروپایی نوشته شده بود که این دارو در زنان بیش از ۸۳ کیلوگرم اثر کمتری دارد و در زنان بالای ۸۸ کیلوگرم کاملا بی‌اثر است. خوشبختانه سازمان پزشکی اروپا به تازی اعلام کرده است که اطلاعات کافی برای حمایت از این نظر ندارد.