65695
اگر می خواهید استرس خود را پایین بیاورید برخی راه و روش های مفید را به شما پیشنهاد می کنیم بهتر است آن ها را در پیش بگیرید و نتیجه را ببینید امتحان هریک از این روش ها ضرری ندارد می توان با برخی ترفندها هم به آرامش رسید

 اضطراب از جمله مشکل‌های روا‌ن‌شناختی است که افراد زیادی با آن دست به گریبان هستند و انگار خوراک روزانه زندگی مدرن شده است.

محبت کنید، اضطرابتان کم می‌شود

در یک مطالعه مشخص شد انجام اعمال محبت‌آمیز می‌تواند به افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی کمک کند راحت‌تر با دیگران معاشرت کنند. افرادی که در این مطالعه شرکت کردند در 3 گروه به مدت 4 هفته مورد مطالعه قرار گرفتند. یک گروه محبت می‌کردند مثل اینکه ظرف‌های هم‌اتاقی‌شان را می‌شستند. گروه دیگر در
فعل و انفعالات گوناگون اجتماعی بدون اعمال محبت شرکت می‌کردند. گروه سوم هیچ کار خاصی انجام نمی‌دادند و گروه کنترل بودند. بعد از پایان مطالعه افرادی که محبت می‌‌کردند نسبت به افرادی که در تعاملات اجتماعی شرکت می‌کردند احساس بهتری داشتند.

مکمل غذایی، اضطراب را کم می‌کند

مکمل‌های غذایی که شامل گل‌های وحشی یا ترکیبی از لیزین و آرژنین هستند می‌توانند در کاهش اضطراب موثر باشند. گل گاوزبان و بهارنارنج می‌توانند نقش آرامبخش را داشته باشند. ضمن اینکه مکمل‌هایی هم از این مواد تهیه شده که قابل‌استفاده است. مکمل‌ها معمولا بدون عوارض جانبی جدی و با آثار متوسط عمل می‌کنند.

اضطراب اجتماعی با سطح بالای سروتونین مرتبط است

اختلال اضطراب اجتماعی با سطوح بالای سروتونین در مغز مرتبط است نه با سطح پایین آن که پیش‌تر تصور می‌شد. افرادی که دچار اضطراب اجتماعی هستند نوروترنسمیتر سروتونین را بیشتر تولید می‌کنند. هرچه تولید سروتونین بیشتر باشد، اضطراب بیشتری ایجاد می‌شود. نتیجه این است که در کمال تعجب اضطراب اجتماعی اغلب با داروهایی مانند فلوئوکستین و سرترالین درمان می‌شود. داروهای محرک در واقع سطح سروتونین مغز را افزایش می‌دهند.

غذاهای تخمیری اضطراب را کاهش می‌دهند

نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد غذاهای تخمیرشده اضطراب اجتماعی را کاهش می‌دهند. فواید این نوع غذاها بیشتر متوجه افرادی است که روان‌رنجوری دارند. افراد روان‌رنجور مستعد اضطراب بیشتری هستند. غذاهای تخمیرشده که می‌توانند جزو رژیم غذایی باشند شامل شیر، پنیر، ماست و نان است. این غذاها به‌طور معمول شامل پروبیوتیک‌هاست که منافع زیادی دارد.

اضطراب مسری است

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد اضطراب مسری است و می‌تواند از والدین به فرزندان سرایت کند. طبیعت واگیردار افکار و رفتارهای اضطرابی بیشتر از تاثیرات ژنتیک وجود دارد. کودکان مضطرب هم می‌توانند اضطراب را به پدر و مادرشان منتقل کنند حتی زمانی که آنها اضطراب اولیه ندارند.

پروبیوتیک‌ها اضطراب را کم می‌کنند

نتایج اولین مطالعه‌ای که تاکنون در این زمینه انجام شده نشان می‌دهد مصرف پروبیوتیک‌ها اثر ضداضطرابی دارد. محققان دانشگاه آکسفورد در یک کارآزمایی بالینی کشف کرده‌اند پروبیوتیک‌ها می‌توانند سطح اضطراب را کاهش دهند. غذاهای حاوی باکتری‌های پروبیوتیک ارزش تغذیه‌ای‌ بالایی دارند و تاثیر مثبت پروبیوتیک‌ها مانند استفاده از داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب است.

ورزش و آرامش اضطراب را کم می‌کند

تکنیک‌های تمدد اعصاب و ورزش می‌توانند در درمان اضطراب اجتماعی، ناراحتی و ترس از موقعیت‌های اجتماعی و ترس از قضاوت شدن مفید باشند. تحقیقات جدید نیز این موضوع را ثابت کرده چون این درمان‌ها باعث تغییر رویکرد مردم از درک جهان می‌شود. افراد بعد از ورزش و تمدد اعصاب کمتر سیگنال‌های اجتماعی بی‌طرفانه را به‌عنوان تهدید تفسیر می‌کنند، کاری که افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی اغلب انجام می‌دهند.

شاید اضطراب را از والدینتان به ارث برده باشید

فعالیت بیش از حد شبکه نواحی مختلف مغز در چگونگی به ارث بردن اضطراب و افسردگی از والدین موثر است. این شبکه از 3 منطقه در مغز تشکیل شده تا پاسخ به ترس را کنترل کنند. نتایج یک مطالعه نشان داده حدود 35 درصد تفاوت در اضطراب با سابقه خانوادگی توضیح داده می‌شود.

بی‌تحرکی با اضطراب مرتبط است

یک پژوهش جدید نشان داده نشستن در تمام طول روز با افزایش اضطراب مرتبط است. فعالیت‌های کم‌انرژی مانند تماشای تلویزیون، نشستن پشت رایانه و بازی‌های ‌رایانه‌ای همگی با اضطراب مرتبط است. علت این ارتباط می‌تواند به اختلال خواب، متابولیسم ضعیف یا روگردانی اجتماعی مربوط باشد.

منبع: spring.org
هفته نامه زندگی مثبت