645
آیا یبوست داشتن می تواند تاثیری بر خلق و خوی ما بگذارد و موجب بدخلق شدن ما شود و چگونه می توانیم از بروز این مشکل پیشگیری کنیم توصیه متخصصین طب سنتی در این زمینه چیست؟

دکتر ناصر ابراهیمی دریانی نوق پزشک تغذیه و سلامت و رژیم درمان با اشاره به تأثیر یبوست گوارشی در بداخلاق شدن گفت: توجه به سلامت و بهداشت از حوزه درمان مهمتر است. برای داشتن جامعه سالم باید اصلاح سبک زندگی را داشته باشیم اصلاح سبک زندگی را از کودکان و نوجوانان باید آغاز کنیم. اینترنت، تلویزیون و وسایل ارتباط جمعی همه به رسیدن این هدف کمک می‌کنند.
وی تصریح کرد: فرهنگ‌سازی درست بر پایه‌ی سلامت ماندن و ارتقا سلامتی بسیار ارزشمند است و باید غذا و داروها را به دیگران معرفی کرد.
وی افزود: امروزه به جای مصرف مکمل‌ها برای رشد باید بادام را در رژیم غذایی آنها اضافه کرد که بادام به دلیل طبع گرم و تر به افزایش قوا و رشد کودک بسیار کمک می‌کند.
در قدیم انواع سکنجبین‌ها را برای افراد استفاده می‌کردند که هم نقش غذا را دارد و هم دارو چرا که نوشابه‌های گازدار برای سلامتی مضر هستند.
مصرف ذرت مکزیکی که این روزها مصرف آن بسیار در میان افراد باب شده است به دلیل داشتن سس خردل انواع ادویه‌ها باعث بداخلاق شدن افراد مخصوصاً بچه‌ها می‌شود.
وی تصریح کرد: مصرف آب، مایعات و سایر مخلفات دیگر با غذا هضم غذا را مختل می‌سازد. در میان وعده بچه‌ها باید انواع برگه‌ها، بادام، پسته، مویز و … قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: یبوست گوارشی عامل بسیاری از بداخلاقی‌ها است، خیلی از افراد بداخلاق هستند، شکمشان به خوبی کار نمی‌کند.
دریانی ادامه داد: یبوست عامل انواع بیماری‌ها و اختلالات است و در کودکان بیشتر از بزرگسالان اتفاق می‌افتد، و در خانم‌های باردار و افراد مسن بیشتر از آقایان است. یبوست عبارت است از جمع شدن مواد اضافی و زائد در بدن و تجمع بیش از حد مواد غذایی در آن، وقتی که در بدن جمع شود و راه خروج از بدن را نداشته باشد، به آن یبوست می‌گویند. یبوست عامل بسیاری از تندمزاجی‌ها و اختلالات عصبی، روان پریشی و ژنتیکی است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: کسانی که یبوست گوارشی دارند کارهای روزمره‌شان به کندی پیش می‌رود و در طولانی مدت می‌توانند کارهای خود را انجام دهند. با افراد خانواده بحث می‌کنند و در کارهای شخصی خود نمی‌توانند درست عمل کنند و موفق نمی‌شوند و باعث عفونت در زنان باردار و بیماری‌های عفونی و قارچی در بانوان دیگر می‌شود. یبوست گوارشی باعث سردمزاجی در افراد می‌گردد و اگر رژیم غذایی را رعایت نکنند و از غذاهای گرم مثل انواع افزودنی‌ها و ادویه‌جات و فست‌فودها و غذاهای چرب استفاده کنند، یبوست آنها بدتر می‌شود، کبد چرب از عوامل یبوست گوارشی است. از مصرف انواع مغز دانه مثل بادام، پسته که افزودنی به آن اضافه می‌شود باید خودداری کرد.
افرادی که بیماری‌های گوارشی مثل معده درد یا مشکلات روده دارند می‌توانند مشکلات حاد گوارشی بگیرند. اگر رژیم غذایی خود را رعایت نکنند.