588845_430

اگر از ماسک های خانگی استفاده مکرر دارید بهتر است حواستان به پوستتان باشد و با این کار به ان آسیب نزنید و باعث بروز مشکلات مختلف در آن نشوید در این مزینه راهنمایی هایی برایتان آورده ایم با ما همراه باشید

 پوست چرب اگرچه همیشه مرطوب است و دیرتر چروک می‌خورد اما در عین حال با دردسرهای زیادی برای حفظ زیبایی همراه است. ترشح بیش از حد غدد چربی زیر پوست باعث می‌شود صورت همیشه براق به نظر برسد. از طرفی این چربی اضافه منافذ پوست را پر می‌کند و باعث ایجاد انواع و اقسام جوش‌ها‌ی چرکی و سرسیاه می‌شود. «پوست پرتقالی» شدن از مشخصه‌ها‌ی پوست‌ها‌ی چرب است که حتی با مصرف کرم پودر هم پوشانده نمی‌شود!

علاوه براینها افرادی که پوست چرب دارند، نمی‌توانند به راحتی از هر لوازم آرایش یا کرم مرطوب‌کننده و ضدآفتابی استفاده کنند چراکه اغلب بعد از مصرف آنها صورت‌شان‌ پر از جوش می‌شود اما آیا واقعا این افراد باید برای همیشه دور زیبایی پوست را خط بکشند یا اینکه می‌توانند با مراقبت‌ها‌ و درمان‌ها‌ی ویژه، پوستی عاری از جوش و چربی داشته باشند؟ اصلا چرا بعضی‌ها‌ پوست‌شان‌ چرب است و بعضی دیگر پوستی لطیف، صاف و مات دارند؟ دکتر داریوش دائر، متخصص پوست، مو، زیبایی و لیزر شما را راهنمایی می‌کند.

پوست انسان به سه گروه چرب، خشک و معمولی تقسیم می‌شود. پوست خشک قوامی‌ خشک و شکننده دارد و خطوط‌ریزی بر سطح آن دیده می‌شود. اکثرا پوسته‌ها‌یی ظریف نیز روی آن وجود دارد. این پوست به شست‌وشوی بیش از حد حساس است و با هربار شست‌وشو خشکی و سرخی آن بیشتر می‌شود. پوست معمولی قوامی‌ نرم و کشسانی دارد و خشک، قرمز یا روغنی و جوش‌دار نیست. پوست چرب نیز قوامی خمیری دارد و در ظاهر و لمس روغنی و براق به نظر می‌رسد. همچنین روزنه‌ها‌ی بزرگی بر سطح آن دیده می‌شود و در بعضی نواحی جوش‌ها‌ی ریز یا درشت دارد.

چربی پوست ارثی است!

ژنتیک و استعداد خانوادگی در چرب بودن پوست دخیل است. در واقع چربی پوست به میزان و گستردگی غدد سبابه در سطح پوست ارتباط دارد. این غدد در مجاورت فولیکول‌ها‌ی مو قرار دارند و از طریق مجرایی ترشحات خود را به سطح پوست می‌رسانند و باعث مرطوب شدن پوست و از بین رفتن سلول‌ها‌ی مرده، گرد و غبار و آلودگی‌ها‌ی روی پوست می‌شود. اما اگر ترشح آنها بیش از حد طبیعی باشد، چربی با آلودگی‌ها‌ی روی پوست ترکیب می‌شود و مجرای خروج چربی را مسدود می‌کند. به همین دلیل چربی تولید شده برای خروج از سطح پوست به تدریج روزنه خروجی مجرا را بازمی‌کند و باعث نمایان شدن بیش از حد منافذ پوست می‌شود. این مشکل بیشتر روی پوست بینی و گونه‌ها‌ به چشم می‌آید.

هورمون‌ها‌ی جنسی هم مقصر هستند

چربی پوست بعد از بلوغ بیشتر می‌شود و تحت تاثیر عوامل هورمونی قرار می‌گیرد. هورمون‌ها‌ی جنسی به‌طور مستقیم در تحریک غدد سباسه و ترشح چربی نقش دارند. معمولا با افزایش سن و کاهش اثر این هورمون‌ها‌ به تدریج از میزان چربی پوست کاسته می‌شود اما گاهی این حالت تا حدود 40 سالگی نیز باقی می‌ماند. لازم به ذکر است که نقش عوامل تغذیه‌ای در چربی پوست اثبات نشده است. برای مثال همه افرادی که رژیم غذایی چرب و حاوی مواد سرخ کردنی می‌خورند، لزوما پوست چرب‌تر‌ی ندارند.

لوازم آرایشی، متهم ردیف سوم!

گاهی اوقات مصرف بیش از حد کرم‌ها‌ی چرب و مرطوب‌کننده و همچنین لوازم آرایشی حاوی چربی مثل کرم پودر نیز باعث مسدود شدن منافذ خروج چربی از پوست می‌شود. در این صورت چربی ترشح شده نمی‌تواند به راحتی از سطح پوست خارج شود و به صورت جوش‌ها‌ی سر سفید یا سرسیاه نمایان می‌شود. برای جلوگیری از بروز این جوش‌ها‌ باید از مصرف بیش از حد کرم‌ها‌ی حاوی چربی و لوازم آرایشی چرب خودداری کنید. البته نور آفتاب نیز با غلیظ شدن میزان چربی پوست، باز شدن منافذ پوستی را تسریع  می‌کند بنابراین باید از قرار گرفتن در معرض آفتاب برای زمان طولانی خودداری کنید.

پوست چرب دیرتر چروک می‌خورد اما. . .

پوست چرب گرچه دیرتر چین و چروک می‌خورد و علائم پیری را دیرتر بروز می‌دهد اما مستعد بیماری آکنه است. بیماری درماتیت سبورئیک نیز در افرادی که پوستی چرب دارند، بیشتر دیده می‌شود. درماتیت سبورئیک از دسته بیماری‌ها‌ی اگزمایی درونی است که حدود 20 درصد از افراد جامعه را مبتلا می‌کند و به شکل بروز ضایعات پوستی ورقه‌ای یا پوسته ریزنده، خارش‌دار، سرخ و ملتهب در نواحی کناره بینی، برجستگی گونه‌ها‌، بین دو ابرو یا لابلای ابروها و همچنین در ناحیه پوست سر و سینه بروز می‌یابد.

این راهکار فایده ندارد

مراقبت از پوست چرب کاری دشوار اما انجام‌‌پذیر است. بهترین توصیه به دارندگان این نوع پوست، شست‌وشوی مرتب و منظم صورت با شوینده‌ها‌ی مناسب است. محلول‌ها‌ یا صابون‌ها‌ی خاصی برای این منظور وجود دارند که PH مایل به قلیایی دارد که چربی بیش از حد سطح پوست را می‌شویند و آن را تمیز نگه می‌دارند. توجه داشته باشید که نوع این شوینده‌ها‌ را پزشک معالج تعیین می‌کند و مشهور بودن نام یک محصول یا تبلیغات رسانه‌ای نباید معیاری برای انتخاب شست‌وشودهنده قرار گیرد.

اغلب یک تا دو بار شست‌وشو با این مواد شوینده در روز برای تنظیم چربی پوست کافی است. برای این منظور بهتر است از آب سرد یا ولرم مایل به سرد استفاده کنید. بعد از شست‌وشو نیز پوست را با دستمال‌ها‌ی پارچه‌ای یا کاغذی لطیف خشک کنید. لیف و کیسه کشیدن یا استفاده ازحوله‌ها‌ی زبر نیز برای کاهش چربی پوست توصیه نمی‌شود اما استفاده از بخور سرد در منزل می‌تواند به بهبود وضعیت ظاهری پوست چرب کمک کند.

مراقب ماسک‌ها‌ی خانگی باشید!

اغلب در جراید یا رسانه‌ها‌ فرمول‌ها‌ی مختلف و گاه عجیب و غریب و دور از ذهنی به عنوان ماسک‌ها‌ی مقوی یا محافظ انواع پوست مشاهده می‌شود که با ترکیبی از میوه‌ها‌ یا عطرها یا داروهای عطاری سعی در کاستن چربی پوست و بهبود بخشیدن به وضعیت ظاهری آن دارند اما باید بدانید که ماسک گذاشتن و مراقبت از پوست چرب کاری تخصصی است که بهتر است توسط پزشک مجرب و کارآزموده، پرسنل آموزش‌دیده و در مراکز درمانی معتبر و حائز صلاحیت انجام شود. متاسفانه روزانه افراد زیادی به دلیل بروز واکنش‌ها‌ی آلرژیک و حتی عفونی در اثر انجام مداخلات نابجای مراقبت از پوست به پزشکان مراجعه می‌کنند که گاه درمان‌ها‌ی طولانی و پرهزینه‌ای نیاز دارند.

شاید نیاز به لایه‌برداری داشته باشید

میکرودرم ابریژن، رادیوفرکانس یا لیزرهای لایه‌بردار نیز در کاهش چربی سطح پوست و کوچک کردن روزنه‌ها‌ی پوستی موثر هستند اما ناگفته پیداست که انتخاب نوع درمان و تعداد جلسات و مراقبت‌ها‌ی حین و بعد از کار صرفا در حوزه صلاحیت متخصصان باتجربه در این زمینه است. همچنین اگر مشکلاتی از قبیل آکنه، درماتیت سبورئیک یا نوعی بیماری موسوم به روزاسه در پوست وجود داشته باشد باید همزمان با کاهش چربی پوست به درمان این مشکلات نیز توجه داشت.

با این روش خانگی براقی پوست را از بین ببرید

یکی از شایع‏ترین شکایت‌های  افراد با پوست چرب، براقی پوست است. این افراد در طول روز مجبورند صورت خود را با آب بشویند تا چربی‌ها برای چند ساعتی محو شود اما شما می‏توانید با ماسک پرتقال این مشکل را حل کنید؛ این ماسک قادر است چربی صورت را بگیرد. کافی است بعد از خوردن پرتقال پوست آن را دور نریزید بلکه پوست‏ها را جمع‏آوری کرده و خشک کنید. سپس با کمک آسیاب پوست‏های خشک شده را پودر کنید. هر روز مقداری پودر پرتقال را با ماست یا آب مخلوط کنید به گونه‌ای که حالت خمیری پیدا کند و بعد روی پوست صورت‌تان بگذارید و پس  از 10 دقیقه بشویید. بعد از مدتی متوجه می‏شوید که چربی پوست صورت‌تان  نسبت به گذشته کمتر شده است. همچنین میوه‌هایی مثل لیمو، پرتقال، گریپ‌فروت و گوجه‌فرنگی به دلیل ویتامین C که دارند، قادرند چربی پوست را بگیرند.

نقل از مجله سیب سبز؛