22565

افراد لاغر چگونه می توانند به اضافه وزن خود کمک کنند و  در بالا رفتن وزن خود تاثیرگذار باشند می خواهیم راه و روش های مفید در این زمینه را برای آنان مشخص کنیم و آن ها را به تناسب اندام دلخواهشان برسانیم

دکتر اولیایی گفت: همانقدر که چاقی خطرناک است لاغری هم به همان اندازه می‌توان خطرساز باشد. با توجه به قد افراد وزن هر چه از حد تعدل دورتر باشد خطرساز است.

وی اظهار داشت: درجه‌ی شاخص توده بدن باید بین 20 تا 25 باشد.

وی در ادامه افزود: اولین عملکرد یک فرد لاغر برای بهبود، شناخت علت آن است، از علت‌های آن‌ می‌تواندپرکاری تیروئید, اختلالات هورمونی,بیماری‌های عفونی, دیابت, سرطان, استرس‌و اضطراب و . . . باشد.

وی تصریح کرد: بعد از شناخت علت، درمان آن شامل 1) رژیم درمانی های مناسب با ذائقه و شرایط اقتصادی و اجتماعی فرد می‌شود.

وی همچنین افزود: اکثر افراد لاغر فکر می‌کنند با بی‌تحرکی و افزایش خورد و خوراک می‌توانند کمبود وزن خود را جبران کنند در صورتی که این نوع چاقی می‌تواند برای سلامتی آنها اختلال ایجاد کند و همچنین جز توده‌ای از چربی از وزن خود نخواهند داشت.

وی در ادامه افزود: 2) برای چاقی ورسیدن به وزن متعادل باید ورزش‌هایی بی‌هوازی از جمله بدن سازی که به شدت جذب مواد غذایی را بالا می‌برد می‌تواند به افزایش وزن عضلات کمک کند و چنانچه فرد دچار بیماری بوده و قادر به ورزش کردن نباشد3) می‌تواند از مکمل‌ برای افزایش، وزن خود زیر نظر پزشک استفاده کند.

وی در ادامه افزود: خوردن غذاهایی که بیشترین کالری و مواد غذایی را دارند از جمله: سیب زمینی، تخم مرغ، بادام زمینی، آووکادو، ماکارونی، میوه‌های خشک، گوشت، مرغ،‌ماهی و . . . می‌تواند بر افزایش وزن نقش به سزایی داشته باشد.

وقتی گرسنه نیستید، انتخاب غذاهای مورد علاقه تان می‌تواند کمک خوبی برای افزایش اشتهای شما باشد. همینطور سعی کنید با ادویه جات مختلف به غذاهایتان طعم بهتری بدهد و همچنین طعم شیرین میوه می‌تواند اشتهای شما را تحریک کند.

اگر سطح کلسترول خونتان عادی است، می‌توانید از کالری اضافی لبنیات پرچرب نیز بهره‌مند شوید، برای مثال پنیر و میوه و بیسکویت ترد تمام  را با هم بخورید تا پروتئین ،‌کالری ، کلسیم و ویتامین D به بدنتان برسد.yjc