What-to-Do-When-Heart-Disease-and-Vision-Loss-Overlap-RM-722x406

چشم شما می تواند نشانه هایی از بروز مشکلات قلبی و عروقی را به شما نشان دهد و نسبت به بروز سکته مغزی به شما هشدار دهد بهتر است مراقب این عارضه باشید و معاینه چشم هایتان را به صورت دوره ای فراموش نکنید

مطالعات جدید محققان نشان می دهد مشکلات بینایی گاهی تنها علامتی است که مشخص می‌کند فردی بیماری قلبی عروقی دارد یا نه.

در یک مورد، مردی 77 ساله در یونان 3 بار به طور کوتاه دچار تاری دید در چشم راستش شد و بعد از هر بار تاری دید، بیناییش به حالت عادی برمی‌گشت. مرد با نگرانی از این مشکل به درمانگاه چشم در بیمارستانی محلی رفت. معاینه چشم مشخص کرد که بینایی آن مرد مشکلی ندارد. اما زمانی که پزشک به چشم مرد و به خصوص مردمک چشمش از نزدیک نگاه کرد همه چیز مشخص شد. یک لخته خون جریان خون او را در شاخه‌ای از عروق شبکیه که خونِ پشت چشم را تامین می‌کرد مسدود کرده بود.

دکترلیاس جوگالاس، استادیار چشم پزشکی در دانشگاه ملی کاپودیسترین در این باره گفته است که این لخته‌های خونی از کلسترل و حجمی از پلاکت‌ها ساخته می‌شوند و در این مورد لخته خون از شریان اصلی که خون را به سر و گردن می‌رساند آمده است. این لخته خون بسیار کوچک سلامتی را به شدت تهدید می‌کند. افراد با چنین لخته‌ای در شریان مرکزی شبکیه چشم در خطر سکته مغزی جدی هستند.

معاینۀ ساده چشم به چشم‌پزشکان این امکان را می‌دهد تا سیستم عروقی شما را که شامل شریان‌ها و رگ‌ها می‌شود را بررسی کنند. به ندرت پیش می‌آید که مشکلات عروقی در قسمت‌های دیگر بدن در رگ‌های خونی چشم دیده نشود. هر گونه تاری دید موقتی نباید نادیده گرفته شود.

 چشم‌ها می‌توانند سلامتی کل بدن فرد را به راحتی نشان دهند. ملاقات با یک چشم پزشک اولین قدم در تشخیص بیماری‌های جدی است

باشگاه خبرنگاران،