68f868b193edfb0d80c43dfa750cd232

اگر مایلید سلامتی تان را در برابر آلودگی های هوا حفظ کنید پیشنهاد می کنیم از روش های مناسب تغدیه ای در این زمینه کمک بگیرید برخی خوراکی های مفید در این زمینه را به شما معرفی می کنیم

متخصص تغذیه با اشاره به اینکه برای کاهش عوارض آلودگی هوا در بدن باید میوه و سبزی های فراوان مصرف کرد، گفت: مصرف آبمیوه حتی از نوع طبیعی آن توصیه نمی شود.
منصور رضایی اظهار داشت: بدن انسان در طول شبانه روز به 6 گروه مواد غذایی شامل میوه و سبزی ها، غلات، حبوبات، گوشت و لبنیات نیاز دارد و نمی توان گفت که با مصرف یک یا دو گروه مواد غذایی دیگر نیازی به سایر گروه ها جهت حفظ سلامتی بدن نداریم.
وی افزود: سیب، انار و انگور در بین گروه میوه ها جایگاه خاصی داشته و در علم تغذیه منبع کالری بوده و جهت حفظ سلامتی بدن استفاده از آن ها به صورت مستمر توصیه می شود، همچنین میوه ها منبع قند سالم بوده و انرژی بدن را تأمین می کنند.
متخصص تغذیه با اشاره به فیبر موجود در میوه ها گفت: سیب منبع غنی فیبر محسوب شده و مصرف آن سبب پیشگیری از بسیاری بیماری های مزمن می شود، سیب به دلیل نوع فیبر آن هم برای درمان یبوست و هم اسهال توصیه می شود.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ادامه داد: میوه ها دارای مایعات فراوان بوده و این مسئله یکی از دلایل مهم در توصیه استفاده از این گروه غذایی به شمار می رود.
به گفته وی مصرف سیب به دلیل فیبر موجود در آن حرکات دستگاه گوارش را تنظیم می کند، همچنین دارای مواد آنتی اکسیدان بوده و پاک کننده مواد مضر در بدن محسوب می شود؛ چرا که آنتی اکسیدان ها، فعالیت ترکیبات ناپایدار در زمانی که به سلول های بدن می نشینند و قصد تخریب دارند را خنثی می کند.
رضایی با تأکید بر اینکه مصرف میوه و سبزی ها، تاثیرات مضر آلودگی هوا و غذا و داروها را در بدن رفع می کند، گفت: مصرف سبزی ها و میوه ها به طور کلی سموم را از بدن دفع کرده و در حفظ سلامتی بدن بسیار موثر است.
متخصص تغذیه در رابطه با مصرف سرکه سیب گفت: سرکه سیب محیط روده را اسیدی کرده و مانع از فعالیت باکتری های مضر در بدن می شود، همچنین جذب آهن را در بدن افزایش داده و علاوه بر اینکه اشتها آور است از بروز بسیاری از بیماری ها جلوگیری می کند.
وی با بیان اینکه کفاره هوای آلوده در بدن مصرف میوه و سبزی است، گفت: مصرف آبمیوه چه به صورت صنعتی یا خانگی تهیه شده باشد، توصیه نمی شود چرا که فیبر آن مورد استفاده قرار نمی گیرد و حتی کسانی که سالمند بوده و توانایی جویدن میوه را ندارند، توصیه می کنیم آن را به صورت پوره استفاده کنند و به هیچ عنوان خود را از خواص بسیار مهم فیبر موجود در میوه محروم نسازند. بنابراین پوره میوه از آب میوه از لحاظ غذایی با ارزش تر است.
رضایی افزود: اینکه برخی می گویند برای درمان لاغری سیب مصرف کنید، موضوعی غیرعلمی به شمار می رود. چرا که بدن به همه گروه های مواد غذایی جهت حفظ سلامتی نیاز دارد و حتی مصرف 60 کیلوگرم سیب جای مقدار اندکی گوشت و مواد پروتئینی را نمی گیرد، لذا در مصرف مواد غذایی و توصیه های درمانی آن هیچگاه نباید اغراق کرد باید تعادل در مصرف را مدنظر قرار داد.

فارس،