mature-couple-smiling

چگونه می توانیم تیپ شخصیتی فرد مقابلمان را بشناسیم و وی را روانکاوی کنیم و قبل از تشکیل زندگی پی به روحیات وی ببریم و متوجه علاقیات وی شویم و ببینیم می توانیم با او زیر یک سقف زندگی کنیم

حتما شما هم مثل ما جملات زیادی را در مورد ازدواج و ماهیت آن شنیده‌اید اما یکی از معروف‌ترین جملاتی که از قدیم تا الان نسل به نسل چرخیده و هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرد، این است که ازدواج مثل هندوانه است و اصلا تا وقتی با شخص مورد نظر زیر یک سقف قرار نگیرید، معلوم نیست این هندوانه قرمز است یا سفید!؟ ما این‌بار با حضور دکتر مجید محمودی‌مظفر، روانشناس و مشاور خانواده با سابقه 22 سال مشاوره تخصصی ازدواج می‌خواهیم این ادعا را رد کنیم و بگوییم، ازدواج کردن هیچ شباهتی به هندوانه خریدن ندارد و با داشتن اطلاعات و تجربیات لازم می‌شود نتیجه تشکیل زندگی مشترک زوج‌ها را تا حدود زیادی پیش‌بینی کرد.

تشکیل خانواده با راهنمایی ضرب‌المثل‌ها

دکتر محمودی‌مظفر، درباره باورهای غلط خانواده‌ها درباره اعتبار ضرب‌المثل‌ها می‌گوید: «بسیار مهم است خانواده‌ها بدانند با استناد به ضرب‌المثل‌ها نمی‌شود تشکیل خانواده داد و اساسا بسیاری از این مثل‌ها با هم تناقض معنایی دارند؛ مثلا ما ضرب‌المثل داریم که می‌گوید: در اثر مجاورت گل، گِل بوی خوش گرفته است که این مثل، تاکید به تاثیر همنشین خوب بر خوی و رفتار آدم‌ها دارد اما مثل هم داریم که می‌گوید: تربیت چون گردکان بر گنبد است که اشاره دارد به اینکه ذات هر چیز مهم‌ترین وجه وجودی آن بوده و تربیت روی آن بی‌اثر است.

از اینها هم که بگذریم ضرب‌المثل‌ها برای کمک به فهم مطالب و خلاصه‌سازی‌شان هستند و نمی‌توانند مبنای منطقی و فلسفی کارهای ما باشند. سال‌هاست می‌گویند ازدواج مثل هندوانه دربسته است اما اصلا اینطور نیست. شما حتی اگر بخواهید هندوانه هم بخرید با استفاده از «تجربیات» و «اطلاعات کافی» می‌توانید با درصد بالایی از اطمینان، هندوانه قرمز و شیرین را انتخاب کنید. نمی‌شود به شرط چاقو ازدواج کرد باید پیش از ازدواج سبک‌سنگین‌های‌تان را بکنید.

باتری روح شما کجا پر می‌شود؟

باید بدانید انسان‌ها انرژی روح و درونی‌شان را از منابع مختلفی تامین می‌کنند و البته اینکه هرکس چطور حالش خوب و سرجای خودش باشد، خیلی به تیپ شخصیتی‌اش برمی‌گردد. به‌طور مثال شما اگر فردی برونگرا باشید تمام خطوط شارژ روحی‌تان با شرکت در یک ‌مهمانی خانوادگی یا دوستانه شاد و شلوغ پر می‌شود و ممکن است تا مدت‌ها سرحال باشید اما اگر یک فرد درونگرا را با خودتان به «همان ‌مهمانی» ببرید، نه‌تنها خوشش نمی‌آید بلکه با گذشت زمان کمی دلش می‌خواهد از جمع‌تان جدا شده و به گوشه دنجی پناه ببرد چون درونگراها خودشان را در خلوت شارژ می‌کنند؛ بنابراین لذت بردن افراد از محیط‌ها و میزان انرژی‌ای که از فضاها و افراد دریافت می‌کنند کاملا وابسته به نوع شخصیت‌شان است. پس برای همنشینی لذت‌بخش بین دو فرد آن هم برای یک عمر باید تا جای ممکن زمینه‌های روحی افراد به هم نزدیک باشد.

خواستگار برونگرا، خواستگار خونگرم

افراد برونگرا همان کسانی هستند که به قول عوام «گرم» هستند؛ یعنی نسبت به بقیه بیشتر صحبت می‌کنند، تحرک بیشتری دارند و حتی درجلسه خواستگاری هم خیلی ساکن و رسمی نیستند. این تیپ از افراد با صدای بلندتری نسبت به افراد درونگرا صحبت کرده و جواب‌های‌شان به صورت بله و خیر نیست. کافی است از آنها در موردی سوال کنید تا جواب کاملی را با جملات بلند دریافت کنید. تعداد دوستان این افراد هم بیشتر از افراد درونگراست.

اگر فرد برونگرا بخواهد برای شما خاطراتش را بگوید، چیزهای زیادی برای گفتن دارد و فلانی‌های زیادی در جملاتش هست که نشان می‌دهد با افراد زیادی مراوده دارد. برونگراها حس‌ درونی‌شان را بیشتر و راحت‌تر بروز می‌دهند؛ مثلا وقتی با هم در اتومبیل نشسته‌اید ممکن است با شنیدن یک موسیقی خاص به هیجان بیایند و کلی درباره‌اش صحبت کنند یا از دیدن یک منظره و فضای زیبا با خوشحالی حرف بزنند؛ ضمن اینکه تغییر حالات چهره فرد برونگرا زیاد است. آنها اغلب شروع‌کننده صحبت هستند و می‌توانند به‌راحتی درباره موضوعات مختلف صحبت کنند.

خواستگار درونگرا، مرد زندگی اما خونسرد!

افراد درونگرا همان‌هایی هستند که تا سوال نکنید با شما حرف نمی‌زنند. وقتی هم سوال می‌کنید در نهایت جواب‌تان را با «بله و خیر» می‌دهند. در اصطلاح عوام می‌گویند باید از این افراد «با انبر حرف بیرون کشید.» افراد درونگرا خیلی وقت‌ها به‌واقع آدم‌های مرموزی نیستند اما مردم فکر می‌کنند آنها موذی و پیچیده‌اند. افراد درونگرا برای ارتباط با فامیل‌شان، اشتیاق ندارند .

ازطرفی یکی از نقاط قوت شان این است که توجه و تمرکز این تیپ از افراد روی موضوعات مختلف، بیشتر بوده و آدم‌هایی عقلانی به نظر می‌رسند اما از آن طرف به دلیل ذات محافظه‌کار و محتاط‌شان به‌طور محسوسی کند هستند و ممکن است حسابی حوصله‌تان را در همان جلسات آشنایی سر ببرند. اگر به کسی که درونگراست بخواهید با شوق و ذوق، دوستان‌تان را نشان دهید، بعید نیست که کاملا معذب شود. به‌طور کلی فرد درونگرا از معاشرت با غریبه‌ها نه‌تنها لذت نمی‌برد بلکه عصبی و ناآرام هم می‌شود. آنها کم‌تحرک، مودب، رسمی و به قول عوام «خشک» هستند.

موقع خرید

اگر تیپ شخصیتی نامزدتان درونگرا باشد، خیلی زود از خرید و گردش خسته می‌شود و دوست دارد به خانه برگردد.

تو برای من جذابی!

خصوصیات روحی افراد درونگرا و برونگرا را به‌طور کلی گفتیم اما نکته اینجاست که در بسیاری از مواقع، افراد برونگرا با اینکه در ظاهر هیچ ربطی به درونگراها ندارند، جذب آنها شده یا برعکس افراد درونگرا جذب برونگراها می‌شوند.

برای همین هم هردوطرف فکر می‌کنند با توجه به آن جذابیت اول طرف مقابل می‌توانند باهم ازدواج کنند و خوشبخت باشند اما مهم است بدانید هر چند این دو گروه به سرعت به هم جذب می‌شوند اما اگر بخواهند یک عمر باهم زندگی کنند در بسیاری از موارد به دلیل دور بودن دنیای‌شان از هم به کسالت و اختلاف می‌رسند؛ مثلا اگر شما یک خانم برونگرا باشید و بخواهید به ‌مهمانی بروید یا ‌مهمان داشته باشید، همسرتان نمی‌تواند پا به پای شما باشد و آنقدر در جمع ساکت است و مشکل دارد که مجبور می‌شوید جای خالی او را هم شما پرکنید و به همین دلیل بعد از مدتی از رفت و آمدی که در آن باید جور همسر کم‌صحبت و گوشه‌گیرتان را بکشید خسته می‌شوید. این یک نمونه ساده از آزاری بود که عدم تناسب با طرف مقابل می‌تواند داشته باشد و از این نمونه در زندگی افراد برونگرا با درونگرا بسیار است.

کشف مردان و زنان وفادار

هما‌ن‌طور که گفتیم زنان و مردان درونگرا نسبت به کسانی که برونگرا هستند، تعامل اجتماعی کمتری دارند؛ یعنی دایره ارتباطات‌شان محدودتر بوده و برای ایجاد ارتباط جدید هم مشتاق نیستند. این دسته از افراد معمولا علاقه شدیدی به همسر و فرزندان‌شان دارند و ترجیح می‌دهند تمام اوقات فراغت‌شان را در جمع خانواده بگذرانند؛ بنابراین میزان ریسک‌پذیری در زندگی مشترک با این افراد کمتر است و اگر شما به‌طور ذاتی روی تعامل همسرتان با دیگران خیلی حساس هستید، می‌توانید مطمئن باشید که فرد درونگرا در این زمینه نسبت به برونگراها انتخاب مناسب‌تری است.

شخصیت‌شناسی در گردش

به‌طور معمول دخترها و پسرهای جوان برای به دست آوردن شناخت بیشتر از یکدیگر در دوران نامزدی با هم به گردش می‌روند. نکته مهم این است که بهترین زمان برای دقت به رفتارهای طرف مقابل و سنجیدن میزان درونگرایی یا برونگرایی‌اش، درست همین مواقع است. به شما توصیه می‌کنیم در دوران نامزدی حتما دست‌کم یک‌بار به این مکان‌ها و ‌مهمانی‌ها بروید؛ رستوران، سینما و تئاتر، ‌مهمانی فامیلی و ‌مهمانی خانوادگی. فرض کنید برای دیدن یک فیلم خانوادگی با هم به سینما رفته‌اید بعد از بازگشت از سینما حتما درباره فیلم صحبت کنید. برداشتی که نامزد شما از فیلم و کاراکترهایش دارد، باورهای او در مورد زندگی است.

با او یک فیلم کمدی ببینید و بفهمید که چطور نسبت به صحنه‌های خنده‌دار واکنش نشان می‌دهد. اگر خیلی بی‌تفاوت است و کم می‌خندد به احتمال زیاد درونگراست. در رستوران به رفتارش موقع پرداخت صورت‌حساب دقت کنید. آیا او با اعتماد به نفس لازم جلو می‌رود و حساب می‌کند یا در تمام مدت معذب است؟ در صف کنسرت‌ها چطور رفتار می‌کند؟ آیا کسی هست که بتواند به‌سادگی از پس تعاملات ساده اجتماعی بربیاید؟ در سالن سینما نسبت به فیلم مشتاق است یا دائم خمیازه می‌کشد و تمام محیط‌ها برایش کسالت‌بار هستند؟

و اما نکته کنکوری در ‌مهمانی‌های دوستانه و خانوادگی است. به رفتارش با فامیل یا دوستان دقت کنید. آیا او کسی است که می‌تواند با بقیه ارتباط گرم برقرار کند یا به قول معروف «نجوش» است؟ در جمع دوستان شما یا خودش حرفی برای گفتن دارد یا گوشه‌گیری‌اش محسوس است؟ واکنش‌ها و تعصبات او را در مهمانی‌ها به دقت ببینید. دکتر محمودی‌مظفر در این باره می‌گوید: «هرچند ما بعد از ازدواج باید به بعضی از روابط‌مان چارچوب بدهیم اما اصلا به این معنا نیست که شخصیت واقعی‌مان را به دلیل حساسیت‌های طرف مقابل برای یک عمر کنار بگذاریم. این وضعیت مدارای دائمی به مرور خستگی و دلزدگی ایجاد می‌کند. پس دقت به نوع برخورد نامزدتان در ‌مهمانی‌ها و پیدا کردن ناتوانی او در برقراری ارتباط و عیوب احتمالی رفتاری او در تعامل با دیگران، آن هم به کمک مشاور، می‌تواند از عوارض بعدی یک انتخاب اشتباه جلوگیری کند.»

در رستوران

فرد درونگرا ترجیح می‌دهد غذا را در فضای خانه بخورد. او برعکس فرد برونگرا برای رفتن به رستوران مشتاق نیست.

پرداخت صورت حساب با اعمال شاقه

فردی که به شدت درونگراست انگار همیشه عقب‌نشینی کرده. برای او تعامل‌ ساده با اجتماع هم آسان نیست.

هندوانه ازدواج شما چه رنگی است؟!

با توجه به آنچه گفته شد، یکی از مهم‌ترین گام‌هایی که در دوران نامزدی می‌توانید‌ بردارید، تلاش برای جواب دادن به این سوال است که نامزدتان در مقایسه با خودتان چقدر درونگرا یا برونگراست؟ البته باید بدانید گرچه همه افراد در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرند اما شدت و ضعف درونگرایی یا برونگرایی‌شان با هم فرق دارد. خوب است اشاره کنیم در مراکز مشاوره معتبر، تست‌هایی برای سنجش میزان درونگرایی یا برونگرایی هر کس وجود دارد که به‌طور علمی شما را از این نظر ارزیابی می‌کند.

حتما به این مراکز سر بزنید و باور داشته باشید ازدواج هندوانه دربسته نیست بلکه با در نظرگرفتن تمامی جوانب و شناخت دقیق و درست شخصیت طرف مقابل، می‌توان تا درصد بالایی به موفقیتش مطمئن بود.

چرا بدبخت شدیم؟ پس خدا کجاست؟!

بسیار این جمله را شنیده‌اید که «چرا دختر آفتاب، مهتاب ندیده من باید بدبخت بشه؟ شانس نداشت. پس خدا کجاست؟» یا افراد دیگری هستند که می‌گویند: «چرا پسر ما با آنکه آنقدر خوب و سر به‌راه بود، شانس نیاورد؟» باید به این افراد گفت که رسول باطنی همه انسان‌ها، «عقل» است. وقتی مهم‌ترین تصمیمات زندگی‌مان را بر مبنای عقل و منطق نگرفته و تنها با توکل می‌خواهیم به نتیجه برسیم هیچ شانسی در کار نیست چون توکل در مرحله بعدی قرار می‌گیرد، دکتر مظفر در این باره اضافه می‌کند. ما تنبلی‌ها و ندانم‌کاری‌های خودمان را بر گردن شانس می‌اندازیم.

باید باور کنیم تا وقتی وظیفه انسانی‌مان را که همان بیشترین دقت و همت برای شناخت فرد مقابل‌مان برای زندگی آن هم پیش از ازدواج است به خوبی انجام ندهیم، هیچ نیروی ماورائی‌ای نمی‌تواند برایمان معجزه کند. پس درست انتخاب کنید و هیچ تقصیری را گردن سایر عوامل نیندازید. با این توضیحات حالا می‌خواهیم برای شناخت و انتخاب درست فرد مقابل ابتدا دو تیپ شخصیتی اصلی را برای‌تان معرفی کنیم که شناخت درست و دقیق آنها کلید حل معماهای زیادی است.

مجله زندگی ایده آل – سعیده خداوردیان: