migraine-photo

 

ما در این مطلب درباره شرایط و چیزهایی که باید برای مقابله با این درد ناتوان کننده (میگرن) که تاثیر زیادی روی زندگی افراد مبتلا دارد بدانید، صحبت می کنیم.

شاید شما هم جز افرادی باشید که از میگرن رنج می برید، یا شاید کسی از اطرافیانتان به این بیماری مبتلا باشد. در هر صورت، این اختلال دردناک باعث ناتوانی فرد در روزهای زیادی می شود.

 

دکتر مارک وثرال (متخصص مغز و اعصاب) می گوید: میگرن فقط یک سردرد ساده نیست، بلکه با علائم دیگرش روی زندگی شخص تاثیر زیادی دارد.سردرد میگرنی معمولا دردی شدید و ضربان دار در یک طرف سر است. علاوه بر درد، فرد مبتلا به میگرن حالت تهوع و استفراغ، حساسیت به نور و صدا هم دارد. برخی افراد نقطه نور دیده و یا به طور موقت بیناییشان به شدت کاهش پیدا می کند.

 

چرا شما؟

دوست داشته باشید یا نه، برخی خوراکی ها محرک شروع میگرن هستند. البته ابتلا به میگرن بیشتر از 90 درصد ژنتیکی است و افراد مبتلا در بین اقوامشان حتما یک فرد میگرنی دیگر هم دارند! علت اصلی میگرن ناشناخته است، ولی محققان بر این باورند که میگرن باعث می شود مغز نسبت به محرک ها حساس تر شود. خوشبختانه افراد زیادی درباره محرک هایی که باعث شروع درد می شوند را می شناسند. محرک ها معمولا در توضیحات بیمار درباره زمان و الگوی سردردهاپیدا می شوند.

پزشک از شما می خواهد که درباره زمان شروع سردرد و چیزهای دیگری مثل تغییرات هورمونی، محرک های غذایی، الگوی خواب یا استرس یادداشت برداری کنید.

 

نحوه ی درمان

تسکین درد: می توانید با مشورت پزشک از داروهای مسکن یا داروهای پیشگیرانه استفاده کنید. خیلی از این داروهای پیشگیرانه برای درمان دیگر بیماری های مثل صرع و افسردگی ساخته شده اند. این داروها می توانند به اندازه 50 درصد حملات میگرن را کاهش داده و کیفیت زندگی فرد را بهبود دهند.

تغییر در سبک زندگی: کنترل محرک هایی مثل گرسنگی و استرس می تواند مفید باشد. پس در یک ساعت مشخص از روز خوابیده و بیدار شوید و هیچ وعده غذایی را نادیده نگیرید. فعالیت جسمی منظم را فراموش نکرده،مصرف الکل را به طور کامل قطع کرده و کافئین کمتری مصرف کنید.

درمان های جایگزین: شواهدی وجود دارد که طب سوزنی برای برخی افراد مفید است.

 

باید ها و نباید ها

باید: به محض اینکه علائم بیماری ظاهر شدند، درمان را شروع کنید. تحقیقات جدید نشان داده اند که از هر پنج نفر، یک نفر به اشتباه بر این باور است که درمان وقتی بهتر جواب می دهد که علائم غیرقابل تحمل شوند. برعکس این باور، تسکین درد زمانی بیشتر موثر می شود که قبل از شدت گرفتن درد شروع شود.

باید: با پزشک مشورت کرده تا با تجویز او داروهای مناسب را تهیه کنید. انواع مختلف داروهای مسکن به روش های مختلفی عمل می کنند که برای هر فردی به یک نحو مناسب است.

نباید: تسلیم نشوید. دو دلیل اصلی که باعث می شوند داروهای پیشگیرانه موثر نباشند این است که دوز آنها کافی نبوده یا برای مدت زمانی کافی مصرف نمی شوند. پس برای اینکه مقدار درست و زمان مصرف را متوجه شوید باید با پزشک مشورت کنید.

نباید: در درمان میگرن تنها نباشید. افرادی که از میگرن مزمن رنج می برند اغلب احساس تنهایی و افسردگی می کنند، پس خیلی مهم است که از طرف خانواده و دوستان حمایت عاطفی دریافت کنند.

 

سردردهای ناشی از سوء مصرف دارو

درباره درمان این باهوش باشید. افرادی که در هفته بیشتر از دو یا سه بار یا بیشتر از ده روز از ماه را از داروهای مسکن قوی استفاده می کنند، ممکن است به سردرد ناشی از سوءمصرف دارو(MOH)مبتلا شوند.

برخی افراد که سردردهای شدیدی دارند، دوز مسکن ها را در طول زمان بالا می برند ، تا زمانی که به آن وابسته می شوند. اولین کاری که باید انجام دهید این است که این چرخه را بشناسید. بیماران اغلب به خاطر چیزی که مصرف کرده اند خجالت زده شده و می گویند داروها دیگر اثر نداشته و حتی یکی از محرک های شروع درد شده اند. البته خبر خوب این است که ، یک چهارم افراد بعد از قطع مصرف داروها در عرض چند هفته احساس بهتری خواهند داشت.

 

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد