6+5

 آیا می دانستید حالت دهنده های مو تاثیرات منفی زیادی روی پوست صورت می توانند بگذارند و موجب بروز آکنه در آن شوند و عوامل ایجاد آکنه را تحریک می کنند بهتر است از لمس پوست صورت با مواد حالت دهنده مو خودداری کنید

درست است که محصولات حالت‌دهنده مو می‌توانند موهای فر را به موهای صاف و لَخت تبدیل کنند، اما در کنار این مزیت، می‌توانند باعث بروز جوش‌هایی در امتداد خط مو و صورت شوند. به نظر متخصصان، این آکنه‌ها به دلیل استفاده از محصولات و لوازم آرایشی مبتنی بر روغن ایجاد می‌شوند. خیلی از خانم‌ها به این نکته آگاهی ندارند که این محصولات آرایشی مخصوص صورت نیستند که همیشه باعث جوش‌های روی صورت می‌شوند. در واقع، وقتی از محصولات حالت‌دهنده مو استفاده می‌کنید و شب‌ها قبل از خواب این مواد را از روی موها پاک نمی‌کنید، شرایطی را ایجاد می‌کنید که این مواد در تمام طول شب با صورت شما برخورد داشته باشند و باعث ایجاد جوش‌ها شوند. این وضعیت دقیقا مثل این است که روغن روی صورت‌تان بریزید.

برای تسکین دادن قرمزی ناشی از این حالت‌دهنده‌ها باید از پمادها و ژل‌هایی استفاده کنید که بدون روغن باشند؛ حتی روغن‌های گیاهی هم نباید در پمادهایی که استفاده می‌کنید، وجود داشته باشند، چون می‌توانند منافذ پوستی را مسدود کنند. ضمن این‌که باید برچسب مواد تشکیل‌دهنده این محصولات را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ ماده‌ای وجود ندارد که آکنه‌های شما را تحریک کند.

موادی مثل امولسیفایر لورات-23، سیلیکون و پترولاتوم می‌توانند باعث تحریک آکنه‌ها شوند. زمانی که از محصولات حالت‌دهنده مو استفاده می‌کنید، از ارتباط این مواد با خط مو یا صورت جلوگیری کنید و حتما قبل از دست زدن به صورت‌تان، دست‌هایتان راه به‌خوبی بشویید. به نظر بعضی متخصصان، حتی بهتر است که روبالشی‌تان را زود به زود بشویید تا از شرّ مواد تحریک‌کننده آکنه راحت شوید.