swineflusymptoms

متاسفانه متوجع شدیم آمار قربانیان مربوط به آنفلوآنزای خوکی در کرمان رو به افزایش است و مردم باید آن را بسیار جدی بگیرند و از راههای پیشگیری از ابتلا به آن و نشانه های مبتلاشدن به آن خبردار شوند تا مشکلی برایشان به وجود نیاید

 در یک ماه گذشته 8 نفر بر اثر آنفلوآنزای خوکی در کرمان فوت کرده‌اند که نیمی از این آمار مربوط به شهر کرمان و مابقی متعلق به شهرستان‌های استان است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان  به ایسنا خبر داد: در یک ماه گذشته 8 نفر بر اثر آنفلوآنزای خوکی در کرمان فوت کرده‌اند که نیمی از این آمار مربوط به شهر کرمان و مابقی متعلق به شهرستان‌های استان است.

بیماری h1n1 یا همان آنفلوآنزای خوکی آنقدر خطرناک هست که باید جدی گرفته شود به خصوص که حالا آمار تلفات این بیماری روز به روز بیشتر هم می شود. به همین دلیل با دکتر طاهره سوری متخصص بیماری های عفونی گفتگو کرده ایم  تا درباره  راههای پیشگیری از این بیماری  و راههای در امان ماندن از آن بیشتر توضیح بدهد«اصول اولیه پیشگیری رعایت بهداشت اجتماعی و بهداشت فردی است.مهمترین راه انتقال این بیماری از طریق دست است. یعنی دست با ویروس آنفلوآنزا تماس پیدا کند»

دکتر سوری معتقد است ویروس آنفلوآنزا در محیط خشک و تاریک و سرد مثل دستگیره های در و میله های اتوبوس و مترو و دسته های صندلی می تواند تا چند ساعت زنده بماند به همین دلیل باید حواستان به دستهایتان باشد.او می گوید«ویروس آنفلوآنزا بعد از سرفه و عطسه می تواند در فضا پخش شود و روی سطوح باقی بماند . به همین دلیل باید حتما بعد از آمدن به خانه دستهایتان را بشویید. و تا جایی که می توانید در خارج از خانه به بینی و چشمها و دهانتان دست نزنید.»

این بیماری چه علایمی دارد؟دکتر سوری  به الو دکتر توضیح می دهد«شروع ناگهانی تب و لرز شدید،سرفه و استخوان درد و علایم تنگی نفس.اگر با این علایم مواجه شدید حتما باید به پزشک مراجعه کنید.یعنی فرد صبح تا بعد از ظهر حالش خوب است اما ناگهان از بعد از ظهر دچار تب شدید و سرفه می شود.»

آیا واکسن آنفلوآنزا می تواند جلوی این بیماری بایستد دکتر سوری به الو دکتر می گوید«کسانی مثل زنان باردار و افرادی که بیماری ضعف سیستم ایمنی دارند حتما باید واکسن آنفلوآنزا فصلی را بزنند. چون این واکسن می تواند علایم آن آنفلوآنزا را کمتر کند.بهتر است کودکان  وافراد در معرض خطر واکسن آنفلوآنزا فصلی را بزنند»

دکتر سوری در پایان تاکید می کند کسانی که دچار آنفلوآنزا هستند بهتر است در خانه بمانند و اگر با چنین افرادی مواجه شدید بهتر است از دست دادن و روبوسی با آنها اجتناب کنید و فاصله دومتری را با آنها حفظ کنید .

 الو دکتر-