5666921a6181e

ویتامین دی را از چه منابع غذایی می توانیم دریافت کنیم و در صورت عدم دریافت آن بدنمان دچار چه عوارضی خواهد شد پیشنهاد می کنیم در ادامه مطلب در این باره بیشتر بدانیم

در ماه‌های پاییز و زمستان که نور خورشید کاهش می‌یابد، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین دی باید افزایش یابد. ترکیب این مواد غذایی با رژیم روزانه، سطح ویتامین دی مورد نیاز بدن را حفظ می‌کند.

ویتامین دی سبب جذب کلسیم از روده و بازجذب مجدد آن توسط کلیه‌ها می‌شود و در افراد سالم این ویتامین چندین ماه در کبد ذخیره می‌شود.
هر 100 میلی لیتر روغن ماهی، 250 واحد ویتامین دی دارد.

انواع مختلف ماهی سرشار از ویتامین دی هستند. به خصوص ماهی خام تازه مقدار زیادی ویتامین دی دارد.

شکلات تلخ منبع غنی از آهن، کلسیم، ویتامین دی، ث و ب 1 است و عامل مفیدی برای مرطوب نگه داشتن پوست محسوب می‌شود.

هر دانه تخم‌مرغ حاوی 11 درصد ویتامین دی است. با توجه به این که معمولاً بدن همه افراد، بویژه خانم‌ها، در معرض کمبود ویتامین دی قرار دارد، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین دی مانند تخم‌مرغ ممکن است مانع از ابتلا به این کمبود شود.

معمولاً محصولاتی که با سویا غنی شده‌اند هم دارای ویتامین دی هستند و هم دارای کلسیم. کافیست روی جعبه این محصولات را مطالعه نمایید تا از وجود ویتامین دی در آنها اطمینان حاصل کنید.
علاوه بر این که قارچ منبع خوبی برای ویتامین دی محسوب می‌شود، حاوی ویتامین ب 5 و مس است. هر 100 گرم قارچ 27 واحد ویتامین دی دارد

msn