رئيس انستيتو پاستور ايران گفت: بايد روشها و متدهاي كنترل هاري در كشور را روزآمد كنيم و فرآورده هاي جديدتر و راههاي پيشگيري مدرنتر را به كار گيريم از جمله اينكه بايد واكسن خوراكي هاري جايگزين نوع تزريقي آن شود.
به گزارش دکتر سلام به نقل از فارس، عبدالحسين روح الاميني امروز در اولين همايش روز جهاني هاري در تالار اجتماعات انستيتو پاستور ايران، افزود: امسال كه اولين همايش روز جهاني هاري را در ايران برگزار مي‌كنيم 120 سال از درگذشت لويي پاستور كه در سال 1878 با امكانات بسيار كم واكسن اين بيماري را كشف كرد مي‌گذرد.
وي اضافه كرد: در كشور ما كه بهترين وضعيت را از نظر كنترل هاري در منطقه داريم سالانه حدود 120 هزار نفر دچار حيوان گزيدگي مي شوند به طوري كه سال گذشته 10 نفر بر اثر ابتلا به اين بيماري در كشور جان خود را از دست دادند.
وي گفت: مسئوليت ما با توجه به رشد علم و فناوري و امكانات وسيعي كه به طور روز افزون در دنيا وجود دارد براي ارتقاي شبكه پايش اين بيماري بسيار سنگين است اما متاسفانه روشهايي كه ما براي كنترل و مراقبت از اين بيماري استفاده مي‌كنيم با آنچه اكنون در كشورهاي پيشرفته وجود دارد، فاصله دارد.
رئيس انستيتو پاستور ايران اضافه كرد: محققان ما در مراكز مختلف تحقيقاتي از جمله انستيتو پاستور، موسسه رازي و دانشگاههاي علوم پزشكي بايد كمك كنند تا جلوتر برويم و روشها و امكانات پيشگيري و درمان اين بيماري را روزآمد كنيم و فرآورده هاي جديدتر و راههاي نو پيشگيري را در كشور عملياتي كنيم.
وي گفت:كارهاي خوبي شروع شده است از جمله توليد پروتوميكس هاري و واكسن خوراكي هاري كه اميدواريم هر چه زودتر با همكاري بين بخشي به نتيجه نهايي برسد و همچنان پيشتازي خود را نسبت به كشورهاي منطقه در كنترل اين بيماري حفظ كنيم. انستيتو پاستور ايران نيز آماده هر نوع كمكي در اين راه است.
احمد فياض، رئيس مركز رفرانس هاري سازمان بهداشت جهاني در انستيتو پاستور ايران نيز در اين مراسم گفت: در زمان حاضر سالانه حدود 10 ميليون نفر در جهان دچار حيوان گزيدگي مي‌شوند كه اكثر آنها درمان مي‌شوند، به طور كلي سه نوع واكسن vero، واكسن HDCV و PCEC براي اين بيماري در دنيا وجود دارد كه دو نوع آخر آن گرانتر است.
وي اضافه كرد:‌ بيشترين ميزان مرگ ناشي از هاري در دنيا در دو قاره آسيا و آفريقا است، سالانه 583 ميليون دلار آن در آسيا و آفريقا است، هزينه واكسن VERO براي هر نفر 160 دلار و واكسن HDCV كه در آمريكا استفاده مي‌شود براي هر نفر 500 دلار است.
وي ادامه داد: كشورهاي اروپاي غربي به خصصو فرانسه، سوئيس، بلژيك و آلمان طي يك برنامه مشترك از سال 85 تا 95 توانستند با واكسيناسيون سگها، روباه ها و حيوانات وحشي با واكسن خواركي از طريق انتشار هوايي آن با 261 ميليون دلار همه حيوانات ناقل اين بيماري را واكسينه كنند.
وي گفت: اكنون به جز مواردي كه حيوان از كشور ديگري وارد اين كشورها مي‌شود تقريبا هيچ موردي از هاري در حيوانات اين كشورها وجود ندارد.
فياض افزود: در زمان حاضر 300 مركز درمان و پيشگيري از هاري در كشور به صورت شبانه روزي فعال هستند، اما اين بيماري هر زودتر شناسايي و تحت درمان قرار گيرد شانس درمان آن بيشتر است و هر چه ديرتر شود شانس درمان كمتر مي‌شود، سال گذشته 123 هزار مورد گزش در كشور گزارش شد كه شايد يك سوم آنها واقعاً ناقل ويروس هاري بودند كه خوشبختانه اكثر آنها به موقع درمان شدند و فقط 10 نفر بر اثر اين بيماري فوت شدند.
وي اضافه كرد: سال گذشته 500 حيوان ناقل هاري را در كشور تشخيص داديم اما نبايد از وجود بيش از يك ميليون سگ و حيوان ولگرد در كشور غافل باشيم و حداقل بايد بين 75 تا 80 درصد آنها واكسينه شوند اما متاسفانه در ابن بخش موفق نبوده‌ايم و براي جبران گذشته بايد تصميمات جدي در اين زمينه گرفته شود.
فياض گفت: افرادي كه دچار گزش حيوان مي‌شود سه دسته هستند، اول گروهي كه زخم ندارند، دوم گروهي كه دندان گرفتگي وجود دارد اما پارگي وجود ندارد و سوم دسته‌اي كه زخم عميق و پارگي عصب و بافت دارند كه درمانشان بسيار حساستر و سخت است با اين حال سرم ضد هاري بايد علاوه بر محل زخم در اطراف آن نيز زده شود تا ويروس هاري كه احتمالاً در اطراف زخم وجود دارد نيز از بين برود.
به گفته وي بيشترين ميزان ابتلا به هاري و گزش در استان كرمان است و استانهاي گلستان، خراسان رضوي، يزد، همدان، آذربايجان غربي، كردستان، اردبيل و فارس نيز جزء استانهايي هستند كه موارد حيوان گزيدگي در آنها بالاست.