endoscopy

خطر ابتدایی  روش های آندوسکوپی بسیار ناچیز است، در درجه اول شامل عفونت و خونریزی  از خراش  بافت ها است. مشکل بسیار نادر ولی جدی  روش های آندوسکوپی  سوراخ کردن روده است، که در آن آندوسکوپی  از طریق دیواره روده انجام میگیرد.  اکثر مردم بعد از آندوسکوپی  در عرض چند هفته پس از عمل آندوسکوپی به فعالیت کامل روزانه ادامه میدهد

گاهی اوقات سئوالاتی برای ما پیش می آید که می توانیم خیلی راحت آن ها را از پزشک معالج مان بپرسیم، ولی به دلایلی آنها را بیان نمی کنیم.

یکی از این مسائل، ترس از برخی روش های تشخیصی و درمانی است.

آندوسکوپی یک روش تشخیصی است که در آن پزشک متخصص به وسیله دستگاه مخصوصی، داخل بدن شما را می ‌بیند و اطلاعاتی که از این طریق به دست می ‌آورد، بسیار با ارزش است و قابل مقایسه با اطلاعات دریافتی از راه سونوگرافی یا رادیولوژی نیست.

به ‌‌طور‌ معمول با دستگاه آندوسکوپ، قسمت‌ های مختلف داخل بدن را می ‌بینیم و بر حسب منطقه ‌ای که بررسی می ‌کنیم، نام روش متفاوت است؛ مثلا اگر بخواهیم روده‌ بزرگ (کولون) شما را ببینیم “کولونوسکوپی” می ‌گوییم، اما اگر قسمت فوقانی دستگاه گوارش و معده را ببینیم، “گاستروسکوپی” نام دارد.

در هیچ‌ کدام از آندوسکوپی ‌ها بیهوشی‌ لازم نیست و تنها با بی‌ حس کردن آن منطقه و یا دادن آرام ‌بخش تزریقی انجام می ‌شود.

پیش از انجام آندوسکوپی شما باید شیوه انجام آن را بدانید و از پزشک بخواهید اطلاعات لازم را در این باره در اختیار شما قرار دهد، چون همکاری شما با پزشک از اصول کار است؛ برای مثال پیش از آندوسکوپی قسمت فوقانی دستگاه گوارش باید بدانید که 6 تا 8 ساعت ناشتا بودن کافی است،

یا مثلا برای بررسی روده بزرگ (کولونوسکوپی) مواد مدفوعی باید کامل تخلیه شده باشند تا بررسی دقیق، راحت و بدون خطر باشد. بنابراین 24 تا 48 ساعت قبل از کولونوسکوپی ، باید مایعات صاف شده مصرف کنید و از ملین‌ ها نیز استفاده نمایید. همچنین باید بدانید که در کولونوسکوپی، دستگاه را از راه مقعد شما وارد روده بزرگ می ‌کنند و با تزریق هوا به داخل روده بزرگ امکان دید و عبور از پیچ ‌و خم‌های روده را فراهم می ‌کنند.

در هیچ‌ کدام از آندوسکوپی ‌ها بیهوشی‌ لازم نیست و تنها با بی‌ حس کردن آن منطقه و یا دادن آرام ‌بخش تزریقی انجام می ‌شود.

در مورد بررسی معده، دستگاه را از راه حلق و با بی‌ حسی مخاط حلق به منظور کاهش تهوع، وارد می کنند.

مدت زمان بررسی از چند دقیقه تا حداکثر 20 دقیقه خواهد بود، چرا که گاهی نمونه ‌برداری از ضایعه ی موجود انجام می ‌شود. گاهی حتی با آندوسکوپی پولیپ موجود را برمی ‌داریم، یا رگ‌ خاصی را می ‌سوزانیم که در واقع کار درمانی انجام می ‌شود و آندوسکوپی درمانی گاهی تا یک ساعت طول می‌ کشد.

عوارض و خطرات آندوسکوپی ناچیز است و تکرار آن حتی در فواصل کوتاه در صورت لزوم مانعی ندارد، چون اشعه یا ماده مضری به همراه ندارد.

در ضمن چون دستگاه آندوسکوپی به ‌طور کامل ضدعفونی می ‌شود، امکان انتقال عفونت و بیماری از طریق آندوسکوپی وجود ندارد.

منبع- تبیان