3

متاسفانه روز به روز شاهد افزایش آمار افراد چاق هستیم ، تمایل مردم به مصرف غذاهای ناسالم و فست فودها و غذاهای نیمه آماده که جز اضافه وزن چیزی دیگری در بر ندارند تبدیل به یک معضل علیه سلامت آن ها شده است

– معاون وزیر بهداشت چاقی را عامل مهم بیماری های غیرواگیر نظیر سرطان، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی خواند و بر لزوم اصلاح الگوی غذایی و توجه به تحرک فیزیکی تاکید کرد.
دکتر علی اکبر سیاری در همایش تغذیه سالم با بیان اینکه افزایش بیماری های سرطان و قلب و عروق یک مشکل جهانی است، افزود: نرخ جهانی حوادث ترافیکی در دنیا رو به کاهش است. حوادث ترافیکی روزانه سبب مرگ ۵۴ نفر و معلولیت ۱۱۰ نفر می شود که این مشکل مخصوص ایران است. علاوه بر این ما مشکل اعتیاد را هم در کشور خود داریم.
وی افزود: نرخ چاقی رو به افزایش است. سازمان ملل به کشورهای عضو خود توصیه کرده است که تا سال ۲۰۳۰ از عوامل خطر که شامل کم تحرکی، رژیم غذایی ناسالم، مصرف الکل و سیگار و همچنین فشار خون باید کاسته شود. سالانه ۳۵ میلیون نفر در دنیا به علت بیماری های غیرواگیر جان خود را از دست می دهند که ۲۸ میلیون نفر از این رقم در کشورهای جهان سوم است. ۱۵ میلیون نفر در ایران کم تحرک هستند . همچنین ۴۷ میلیون نفر نیز رژیم غذایی ناسالم دارند.
سیاری آمار مصرف سالانه سیگار در کشور را ۶۳ میلیارد نخ و هزینه آن را ۱۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و با اشاره به تصویب سند ملی بیماری های غیر واگیر از اجرای آن در چهار شهر کشور به طور آزمایشی خبر داد.
وی تصریح کرد: از ۳۸۰ هزار مرگ سالیانه در کشور ۹۲ هزار مورد آن متعلق به سکته قلبی، ۴۳ هزار مورد مربوط به سکته مغزی، ۱۰۰۰ مرگ مربوط به حوادث و ۳۰ هزار مورد نیز مربوط به سرطان است. سالیانه در کشور ۹۰ هزار نفر مبتلا به سرطان می شوند که ۳۰ هزار نفر از آنها فوت می کنند و دو هزار میلیارد تومان هزینه آن است.
سیاری با بیان اینکه مصرف کالری، کم تحرکی و عوامل ژنتیکی و محیطی باعث اضافه وزن و چاقی می شود، ادامه داد: اضافه وزن و چاقی باعث بروز دیابت، سرطان و انواع سکته های مغزی و قلبی می شود. زمانی که سلول چربی به وجود آمد دیگر نمی توان آنرا از بین برد و تنها می شود آنرا کوچک کرد. ما باید میزان کالری مواد غذایی را بدانیم و هر آنچه می خوریم را محاسبه کنیم.
سیاری با اشاره به نقش آموزش و پرورش، آموزش عالی، صدا و سیما، مطبوعات و فضای مجازی و همچنین مردم در کاهش میزان چاقی و کم تحرکی در کشور افزود: تحرک باید تبدیل به فرهنگ شود. صنایع نیز باید در این زمینه کمک کنند.

ایسنا