565

اگر فرزندتان دچار بی میلی و بی اشتهایی شده است از بهترین روش های موثر در این زمینه استفاده کنید بد نیست  راه حل های پیشنهادی متخصص تغذیه اطفال را بکار ببرید و موجب تقویت اشتهای وی شوید

بسیاری از کودکان وقتی از آنها خواسته می‌شود که سبزیجات را خودشان انتخاب کنند، ارتباط خوبی با سبزیجات برقرار می‌کنند.

مشکل: کودک تنها یک نوع غذای خاص را می‌خواهد

زهرا جمشیدی؛ کارشناس تغذیه نوشت: ممکن است کودک شما برخی غذاها را با میل بخورد ولی بقیه آنها را روی زمین بریزد. آیا این وضعیت گذرا است و چه مدت طول خواهد کشید؟ شما در این بین چه باید بکنید: آیا باید هرآنچه می‌خواهد به او بدهید، یا در برابر خواسته‌اش مقاومت کنید؟
راه حل: با او نجگنید
وعده اصلی غذایی را به میدان مبارزه میان خواسته‌ها تبدیل نکنید. در عین حال همچنان انواع مختلفی از مواد غذایی خوب و سالم را به او پیشنهاد کنید، حتی اگر کودک در ابتدا آنها را رد کند. در بسیاری از کودکان زمان لازم است تا تصمیم بگیرند غذای جدیدی را دوست دارند، پس به تلاش خود ادامه دهید. میوه، سبزیجات، و مواد غذایی مناسب رشد را به آنها پیشنهاد دهید اما بدون فشار آوردن. مطمئن باشید کودک شما را با غذاهای مورد علاقه‌اش غافلگیر خواهد کرد.
مشکل: کودک سبزیجات نمی‌خورد
آیا کودک اظهار می‌کند که از مارچوبه یا بروکلی متنفر است، اگرچه هنوز آنها را امتحان هم نکرده باشد؟ این مشکل زیاد اتفاق می‌افتد. بسیاری از سبزیجات بو و طعم قوی دارند، به ویژه وقتی پخته می‌شوند. صبور باشید. او ممکن است بخواهد قبل از تست کردن آن را ببیند و بو کند، و حتی پس از دیدن و بو کردن آنرا کنار بگذارد. یک نفس عمیق بکشید و مجدداً یک روز دیگر تلاش کنید.
راه حل: به او حق انتخاب بدهید
بسیاری از کودکان وقتی از آنها خواسته می‌شود که در مغازه یا سر میزغذا سبزیجات را خودشان انتخاب کنند، ارتباط خوبی با سبزیجات برقرار می‌کنند و این می‌تواند یک دست گرمی برای شروع خوردن سبزیجات باشد. چنان چه با سبزیجات سبز رنگ ارتباط برقرار نمی‌کند، سبزیجات نارنجی یا قرمز را امتحان کنید و یا سبزیجات را به شکل خام در کنار غذای مورد علاقه‌اش ارائه دهید.
اگرچه پنهان کردن سبزیجات به شکل پوره در غذاهایی مانند برخی نان‌ها و کیک‌ها و یا سس پاستا می‌تواند یک راه حل کوتاه مدت باشد ولی به کودک یاد نمی‌دهد که سبزیجات را به شکل واقعی و آن طور که دیده می‌شوند دوست داشته باشد.
مشکل: کودک کالری مورد نیازش را از طریق مایعات دریافت می‌کند
آیا کودک مقدار زیادی شیر یا آبمیوه در طول روز می‌نوشد و به همین دلیل در هنگام وعده اصلی احساس گرسنگی نمی‌کند؟ این می‌تواند یک مشکل باشد اگرکه دریافت مقدار زیادی از مایعات کالری‌دار منجر به حذف وعده‌های اصلی غذایی کودک شود.
راه حل: نوشیدنی‌های کالری دار را محدود کنید
برای کودکان 1 تا 6 سال، دریافت آب میوه‌ها را به میزان 4 تا 6 انس در روز حفظ کنید. از آب میوه حاوی شکر اجتناب کنید. نوشیدنی کودک را با آب رقیق کنید تا به تدریج آب ساده دریافت کند و یا سعی کنید شیر یا آب میوه را دروعده اصلی بگنجانید و در باقی روز آب دریافت شود. کودک شما باید روزانه 2 تا 2/5 لیوان شیر دریافت کند. به یاد داشته باشید که کودکان بالای 2 سال بایستی شیر 1درصد یا شیر کم چرب استفاده کنند.
مشکل: ریزه‌خواری
بسیاری از کودکان تنقلات زیاد استفاده می‌کنند و بدین ترتیب در وعده‌های اصلی غذایی گرسنه نیستند. کودکان به دریافت 6 وعده در طی روز نیاز دارند، از جمله 3 وعده اصلی و دو یا سه میان وعده. حال چطور می‌توان کودک را تمام مدت روز سیر و خوشحال نگه داشت و در عین حال مطمئن بود جای کافی برای یک شام کافی و سالم دارد؟
راه حل: برنامه‌ریزی کنید
سعی کنید برای کودک خود برنامه‌ریزی کرده و در واقع برنامه‌ای با تعیین یک چهارچوب زمانی روزانه برای وعده‌ها و میان وعده‌هایش داشته باشید. ممکن است گاهی کودک یک وعده غذایی را حذف کند اما اگر برنامه وجود داشته باشد می‌داند که چه موقع باید منتظر وعده بعدی باشد. چنانچه کودک تقاضای یک میان وعده در وقتی دیگر دارد، نمونه‌هایی مانند میوه، سبزیجات، ماست، کره بادام زمینی، غلات صبحانه و یا نصف ساندویچ خانگی پیشنهادهای مناسبی هستند.
مشکل: دریافت مقادیر زیاد شکر
آیا کودک به شیرینی‌جات علاقه‌مند است و از آنها جدا نمی‌شود؟ آیا او اصرار به دریافت غلات صبحانه‌ شیرین و حاوی شکر دارد؟ شما در ظرف غذای ناهار او را باز می‌کنید و همیشه می‌بینید چیزی جز کیک و کلوچه خورده نشده است و ناهارش دست نخورده باقی مانده است. آیا در وعده شام بلافاصله پس از صرف غذا دسر می‌کند؟
راه حل: همه چیز در حد تعادل
راهکارهای زیر می‌توانند در کاهش دریافت شیرینی توسط کودک کمک کننده باشند
اسنک‌ها و میان وعده‌هایی را ارائه دهید که به صورت طبیعی شیرین باشند (ماست میوه‌ای کم چرب، میوه، موز یا حبه‌های یخ زده انگور، برش‌های سیب همراه با کره بادام زمینی).
در منزل شیرینی نگهداری نکنید. چنانچه شیرینی در دسترس نباشند کودک و خود شما نیز وسوسه نخواهید شد.
از شیرینی به عنوان جایزه یا پاداش استفاده نکنید. شیرینی را به عنوان بخش کوچکی از رژیم غذایی متعادل در نظر بگیرید و درواقع نباید پاداش یا جایزه‌ای برای تمام کردن بشقاب غذای کودک باشد.

 

زندگی آنلاین