• 738200_530

چگونه می توان مشکلات و اختلافات بین زوجین را حل کرد و با سوء تفاهم های میان آن ها خاتمه داد چه توصیه های روانشناسی برای حل این مشکل باید در پیش گرفت

هر یک از شما باید برای رفتارهایتان حد و مرزی را تعیین کنید و بدانید چه رفتارهایی برای طرف مقابل شما خوشایند یا ناخوشایند است. درباره چیزهایی که شما را آزار می‌دهد و شما آنها را غیرعادلانه می‌دانید یا هر احساس ناخوشایندی که دارید با همسرتان صحبت کنید تا هرگز سوءتفاهمی بین شما به وجود نیاید و اگر سوءتفاهمی هست، آن سوءتفاهم حل شود.

مشکلاتتان را بین خودتان و با هم حل کنید تا اینکه نیاز نباشد به شخص سومی رجوع کنید تا با مشکلاتتان روبرو شوید و آنچه را که می‌خواهید به دست بیاورید.

اگر مشاجره و اختلاف نظری پیش آمده از روابط جنسی به عنوان سلاحی برای تلافی و انتقام گرفتن استفاده نکنید. مراحل متفاوتی از عشق در زندگی وجود دارد بنابراین صمیمیت و عشق شما در گذر زمان تغییر می‌‌کند و هر دو نفر شما باید بدانید که این تغییرات دلیلی برای داشتن روابط جنسی و عاطفی خارج از محدوده ازدواجتان نیست.

اولین بار که یکی از شما برای مدت طولانی از دیگری دور می‌شود، ممکن است که تحملش سخت باشد ولی می‌توانید قبل از سفر، درباره نحوه تماس داشتن با هم، صحبت کنید. در طول زمانی که همسرتان از شما دور است از انجام کارهای پیش پا افتاده خودداری کنید. وقتی از هم دور هستید، سعی کنید که قبل از خواب، تلفنی با هم صحبت کنید. به این ترتیب مشتاقانه چشم به راه او می‌شوید، تا برگردد. دوری و جدایی مشکل است اما فرصت خوبی است تا بتوانید کمی به خودتان برسید.

بهتر است که راجع به بچه‌دار شدن با یکدیگر توافق داشته باشید و از تصمیم خودتان اطمینان داشته باشید. انعطاف داشتن در مورد بچه‌دار شدن خوب است زیرا عاملی است که باعث تغییرات مثبت، در زندگی می‌شود. مهمترین چیزی که باید در نظر بگیرید نحوه مراقبت و رفتار با کودک است. مسئولیت‌ها را طوری برنامه‌ریزی کنید که رضایت شما و همسرتان را برآورده کند،‌به طوری که هیچ کدامتان پشیمان نشوید.

وقتی یکی از شما با شکست روبرو می‌شود بدانید که دنیا به آخر نرسیده، شما عضو یک تیم هستید. پس باید در این مواقع تمام نیروی خودتان را برای یاری هم به کار ببرید. قاطع باشید و همدیگر را در طی این مدت دشوار پشتیبانی کنید.

زمانی که اضطراب شما به بیشترین حد خود می‌رسد و همسرتان به احساسات شما احترام نمی‌گذارد و آن را درک نمی‌کند، وقت آن رسیده که از یک مشاور کمک بخواهید. داشتن یک شنونده بی‌طرف سودمند است و شما می‌توانید نکات و پندهایی را که در جلسه مشاوره یاد می‌گیرید، در زندگی مشترکتان به کار ببرید. وقتی می‌خواهید یک تغییر بزرگ در زندگی‌تان ایجاد کنید، مهم‌ترین نکته این است که به یکدیگر نشان دهید که از هم حمایت می‌کنید.

*  دکتر فاطمه آذرتاش، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه