51MAsAFq0uL._SY344_BO1,204,203,200_

درمان های هورمونی چه تاثیراتی روی بدن افراد مختلف میگذارند و باعث چه آسیب هایی به آنان می شوند آیا چاقی زنان می تواند ناشی از هورمون تراپی باشد؟این نوع درمان چه عوارض جانبی بهمراه دارند

متخصص زنان با بیان اینکه درمان هورمونی برای کسانی که مشکل انعقاد خون دارند باید با احتیاط صورت گیرد، گفت: خانم‌هایی که تحت درمان هورمونی قرار می‌گیرند، دچار افزایش وزن نمی‌شوند.

شیرین شمس، هورمون تراپی در خانم‌ها را دارای عوارض جدی دانست و اظهار کرد: خانم‌ها ممکن است در طی درمان با هورمون دچار عوارض جانبی آن شوند و به طور کلی سر درد، سرگیجه و درد پستان شایع‌ترین عوارضی است که به دنبال هورمون تراپی گزارش شده است.

این متخصص زنان و زایمان چاقی را از عوارض درمان هورمونی در خانم‌ها ندانست و خاطرنشان کرد: تحقیقات اخیر نشان داده است که خانم‌هایی که تحت درمان هورمونی قرار می‌گیرند نسبت به کسانی که تحت درمان هورمونی نبوده‌اند دچار افزایش وزن نمی‌شوند زیرا افزایش وزن مربوط به افزایش سن و تغییرات یائسگی است و ارتباطی به مصرف داروهای هورمونی ندارد.

وی با بیان اینکه درمان هورمونی برای خانم‌هایی که مشکلات انعقادی خون دارند خطرناک است، افزود: درمان هورمونی، خطر انعقاد خون و ترومبوآمبولی را افزایش می‌دهد، خوشبختانه این خطر در خانم‌های که از سلامت جسمانی و قلبی برخوردار‌ند به ندرت اتفاق می‌افتد ولی در افرادی که سابقه خانوادگی و یا شخصی انعقاد خون دارند باید با احتیاط انجام شود.

شمس، تصریح کرد: خانم‌هایی که رحم خود را برنداشته‌اند و از استروژن به تنهایی استفاده نمی‌کنند در ریسک ابتلا به سرطان اندومتر قرار دارند، به این دلیل اکثر پزشکان درمان هورمونی را به صورت ترکیبی استروژن و پروژسترون تجویز می‌کنند.

وی ادامه داد: در خانم‌هایی که رحم ندارند (یعنی قبلا عمل جراحی هیسترکتومی انجام داده‌اند) خطر ابتلا به سرطان اندومتر وجود ندارد.

این جراح زنان به خطر ابتلا به سرطان پستان در خانم‌هایی که به هورمون درمانی می‌پردازند را بسیار پایین دانست و گفت: هورمون درمانی خطر ابتلا به سرطان پستان را بسیار کم افزایش می‌دهد، برای مثال در مطالعات گسترده‌ای توسط انجمن سلامت زنان به عمل آمده و نشان داده شد که فقط حدود هشت خانم از بین ده هزار خانمی که تحت درمان هورمونی به مدت یک سال قرار داشته‌اند در مقایسه با‌‌ همان تعداد خانم‌ها که درمان نمی‌گرفته‌اند دچار این مشکل شده‌اند.

این متخصص زنان و زایمان افزود: خطر افزایش سرطان پستان بعد از درمان هورمونی به مدت زمان مصرف هورمون بستگی دارد و این خطر در خانم‌هایی که به مدت 5 سال یا بیشتر تحت درمان هورمونی بودند بسیار زیاد است.

شمس، خطر ابتلای سکته قلبی در هورمون درمانی را زیاد بیان کرد و افزود: گرچه درمان هورمونی میزان کلسترول بد یا LDL کلسترول را کاهش داده و میزان HDL یا کلسترول خوب را افزایش می‌دهد اما باید تصریح کرد که درمان هورمونی خطر ابتلا به سکته قلبی در خانم‌هایی که بیماری زمینه‌ای قلبی دارند را افزایش می‌دهد.

فارس