8686

 با چه نشانه هایی می توانیم به بیماربودن ناخن هایمان مشکوک شویم و چه علائمی خبر از بیماربودن آن ها میدهند توصیه های متخصصین پوست و مو در این زمینه کدامند؟

 یکی از بیماری‌های شایع بخصوص در خانم‌های جوان جدا شدن صفحه ناخن از بستر است که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد
دکتر زهرا ظهیری، متخصص پوست و مو در گفت‌و‌گو با روزنامه ایران در این باره می‌گوید: عفونت‌های قارچی، اگزما، عفونت با پسودومونانس که در این حالت رنگ ناخن سبز می‌شود یا ضربه به ناخن و تماس زیاد با رطوبت همچنین تماس آلرژیک می‌تواند از دلایل این عارضه باشد، افرادی که تماس زیادی با آب و رطوبت دارند نیز محیط مساعدی برای رشد قارچ ایجاد می‌کنند، در این حالت چین دور ناخن ملتهب و قرمز شده و کوتیکول قسمت ابتدایی ناخن از بین رفته است که حتی می‌تواند منجر به تورم چرکی و دردناک شود. برای درمان این عارضه باید از استرویید (کورتون)، ضد قارچ و آنتی بیوتیک استفاده کرد.

به گفته او، در ناخن انگشت شست پا هم از این قبیل عوارض دیده می‌شود به گونه‌ای که قسمت جانبی ناخن در بافت اطراف فرو می‌رود و به صورت جسم خارجی ایجاد التهاب می‌کند و بیمار دچار تورم، قرمزی، دردناک شدن و گاهی چرکی شدن در منطقه می‌شود و پوشیدن کفش تنگ و کوتاه کردن نامناسب ناخن در ایجاد آن نقش دارد، در مرحله التهابی، برش سطحی به ناخن داده شده و چرک تخلیه شده و به بیمار آنتی بیوتیک تجویز می‌شود، وقتی التهاب فروکش کرد توصیه می‌شود فرد کفش جلوباز بپوشد و ناخن‌ها را هلالی کوتاه نکند چون گوشه‌های ناخن وقتی رشد می‌کند ممکن است داخل گوشت برود.

دکترظهیری در ادامه می‌افزاید: لایه لایه شدن قسمت انتهایی ناخن‌ها بویژه در افرادی که ناخن آنها مرتب خیس می‌شود نیز دیده می‌شود که در این حالت جهت درمان توصیه می‌شود فرد زیاد با آب تماس نداشته و از نرم‌کننده و امولینت استفاده کند. این متخصص در پایان تصریح می‌کند: فرورفتگی عرضی در صفحه اکثر ناخن‌ها دیده می‌شود و در اثر توقف رشد ناخن ناشی از عوامل استرس زا مانند تب بالا، بیماری سیستمیک مثل مخملک یا شیمی درمانی است، از بیماری‌های شایع ناخن نیز می‌توان صفحه ناخن مقعر را مثال زد که در افرادی که کم خونی ناشی از فقر آهن دارند، دیده می‌شود.