742147_871

عارضه بواسیر با چه زمینه هایی در افراد مختلف به وجود می آید این عارضه چه راههای درمانی دارد نشانه های مهم آن کدامند و با چه روش های می توان از بروز آن در بدن پیشگیری کرد در ادامه درباره آن بیشتر توضیح خواهیم داد

نشانه های بیماری بواسیر (هموروئید):

1- بروز درد در ناحیه مقعد در موقع دفع مدفوع
2- ظاهر شدن ترشح مخاطی (بلغمی) پس از اجابت مزاج
3- دفع ناقص مدفوع (موقعی که حس می کنید  روده شما بعد از دفع مدفوع هنوز به صورت کامل خالی نشده است)
4- به وجود آمدن برآمدگی در ناحیه مقعد
5- به وجود آمدن درد و خونریزی در ناحیه مقعد در زنان باردار
6- بی اختیاری مدفوع
7- به وجود آمدن التهاب و تورم ناحیه مقعد
8-  خارج شدن بالشتک های عروقی از مقعد
9- خونریزی از مقعد
10- مشاهده رگه های خونی بر روی مدفوع
11- خارش در ناحیه مقعد.

انواع بواسیر (هموروئید)

در قسمت پایانی کلون (روده بزرگ) کانال مقعد موجود است، کانال مقعد از شبکه های رگی کوچک که زیر پوست می باشند پوشیده شده است. حالت های مشخصی همانند زور زدن موقع دفع مدفوع، اسهال، یبوست و نشستن های دراز مدت منجر به بزرگ شدن این رگ ها می گردند، این شبکه رگی لایه های متورم بافتی ایجاد می کنند که به آنها بواسیر (هموروئید) گفته می شود. بواسیر (هموروئید) خود به دو بخش بواسیر داخلی و بواسیر خارجی قسمت می گردد.

بواسیر خارجی

در این بخش با هموروئید خارجی یا بواسیر خارجی بیشتر آشنا می شویم. بواسیر یا هموروئید خارجی برآمدگی نرمی در کناره های دهانه مقعد است. بیمارانی که مبتلا به هموروئید خارجی هستند غالبا از توده ای دردآور در کناره های مقعد گله می کنند، درد به طور سوزش ظاهر می گردد و پوست روی توده به وجود آمده احتمال دارد زخم بردارد و شروع به بوجود آمدن ترشح و خونریزی یا عفونت گردد.

بواسیر داخلی

با توجه به اینکه پایانه های عصبی حساس در درون مقعد یافت نمی شوند این گونه هموروئید داخلی زیاد دردآور نمی باشد ولی احتمال دارد موقع دفع مدفوع این هموروئیدها خونریزی نمایند و گاهی اوقات احتمال دارند به اندازه ای  ملتهب گردند که از مقعد خارج شوند بر این پایه هموروئید داخلی نیز به چهار بخش عمده قسمت می گردد:

درجه یک: در این درجه بالشتک های هموروئید یا بواسیر از مقعد بیرون نمی گردند و فقط نشانه های آن دفع خون از مقعد و یا دفع خون با دفع مدفوع است در این مرحله هموروئید های کوچکی در سطح درونی دهانه مقعد به وجود می آیند که خیلی از اشخاص به این مرحله چندان توجهی نمی کنند تا هنگامی که به علت کشیده شدن مدفوع به روی آنها منجر به خونریزی می گردد.

درجه دو: در این درجه بالشتک های هموروئیدی یا بواسیری از مقعد بیرون می گردند اما به خودی خود می توانند دوباره به جای اولشان برگردند و نشانه آن خونریزی با درد است. در این درجه ناحیه کوچکی از هموروئید در هنگام دفع مدفوع از مقعد بیرون می گردد که به علت سفت بودن بافت پیوندی کانال مقعد هموروئید مجددا به درون باز می گردد.

درجه سه: در این درجه بالشتک های هموروئید از مقعد بیرون می گردند اما به خودی خود نمی توانند به محل اصلی شان برگردند و بایست با دست آنها را به درون مقعد هل داد و نشانه آن احساس درد با خونریزی است.

درجه چهار: در این درجه بالشتک های هموروئید یا بواسیر همواره در بیرون از مقعد هستند و به درون نمی روند و خیلی دردناک و با خونریزی همراه است که بایست در این درجه خیلی سریع به پزشک متخصص برای درمان هموروئید اقدام نمود.