pet_1920120c

در برخی موارد، حساسیت بیش از حد قوی است  و حیوان خانگی باید در یک خانه دیگر قرار  گیرد.آلرژی به گربه ها بسیار زیادتر است. این افراد در خانه یا آپارتمان که در آن  گربه است بروز سوزش چشم، عطسه، و حتی تنفس سخت وجود دارد.مطالعات اخیر نشان داده است که نه تنها موی گربه  آلرژی زا است بلکه,  بزاق گربه شامل آلرژن بسیار قوی است. آلرژن همان است که در غدد پوست و موی گربه وجود دارد

چاره کار چیست؟

توصیه بر این است که حتی‌الامکان با حیوانات خانگی زندگی نکنید.

 

اکثر دامپزشکان بر این باورند که اگر نزدیک شدن به یک حیوان خانگی باعث گرفتگی بینی، عطسه‌کردن و آبریزش بینی در شما می‌شود، ممکن است مجبور نباشید به دور از حیوانات خانگی زندگی کنید، چرا که برای حل این مشکل می توانید به این توصیه‌ها عمل کنید:

 

همیشه پس از دست زدن به حیوانات خانگی دست‌تان را بشویید و از بوسیدن یا در آغوش گرفتن آن‌ها پرهیز کنید.

برخی از این بیماران که به بیماری افزایش حساسیت مبتلا هستند، به روش‌های درمان معمول پاسخ نمی‌دهند و باید پیوند ریه انجام دهند

 

هر روز حیوان خانگی‌تان را برس کنید و سر موقع او را به حمام ببرید تا پوسته‌ریزی بدن او کاهش یابد. البته این کار باید توسط شخصی که آلرژی ندارد،‌ در خارج از خانه انجام شود.

 

به حیوانات خانگی اجازه ندهید که روی مبلمان بنشیند و در صورت لزوم، مبلمان را با پلاستیک بپوشانید.

 

سعی کنید غذای حیوان خانگی خود را به غذای خشک و کنسروهای مخصوص تغییر دهید تا به کاهش ریزش مو و پوسته‌ریزی از بدن آنها کمک شود.

 

سعی کنید در خانه از قالی و فرش استفاده نکنید.

 

هنگامی که هوا خوب است حیوان را در در خارج از خانه نگه دارید و اگر حیوان داخل خانه است، به او اجازه ندهید نزدیک اتاق خواب شخصی برود که دچار آلرژی است.

 

از فیلتر هوا یا تهویه مطبوع برای کاهش گردش مواد آلرژی‌زا در سراسر خانه استفاده کنید.

 

از بغل کردن حیوانات خانگی اجتناب کنند.

 

با جاروبرقی‌ کردن مداوم، گردگیری، و شستشو خانه را پاک نگه دارید.

 

درمان حساسیت تنفسی چگونه است؟

مهم‌ترین و نخستین قدم در درمان حساسیت‌های تنفسی آن است که عامل ایجاد‌کننده حساسیت را از محیط زندگی خود دور کنید. بنابراین حیوان خانگی نباید به این افراد نزدیک شود، سپس بر حسب میزان و شدت بیماری اقدامات درمانی صورت می‌گیرد.

 

برای حساسیت‌های ابتدایی از ترکیبات آنتی‌هیستامین استفاده می‌شود و در مراحل شدید‌تر بیماری، از ترکیبات کورتون‌ استنشاقی استفاده می‌شود.

 

برخی از این بیماران که به بیماری افزایش حساسیت مبتلا هستند، به روش‌های درمان معمول پاسخ نمی‌دهند و باید پیوند ریه انجام دهند.

منبع- تبیان