4674
چه مشکلاتی برای دهان و دندان افراد سالمند پدید می آید با چه روشهایی باید از دندان های این افراد مراقبت کنیم چه عارضه هایی سلامت دهان و دندان این افراد را تهدید می کند، بهترین توصیه های دندانپزشکان دراین زمینه چیست ؟

مسعود اجلالی دندانپزشک با اشاره به اینکه بی توجهی در مراقبت از دندانهای مصنوعی سالمندان می تواند عوارضی مانند عفونتهای دهان و لثه و اختلالات گفتاری را به همراه داشته باشد، اظهار کرد: مراقبت از دندانهای مصنوعی در سالمندان و افرادی که از این دندانها استفاده می‌کنند، دارای اهمیت بسیار است و باید تابع یک سری اصول بهداشتی خاص خود باشد.
وی افزود: به طوریکه اگر براساس اصول بهداشتی از دندانهای مصنوعی مراقبت نشود، فرد دچار عوارضی مانند تورم لثه، جمع شدن قارج زیر دندان, بدبویی دهان و تورم لثه, سپس تحلیل استخوان فک می‌شود.
اجلالی تصریح کرد: زدگی ناشی از تخریب دندانهای مصنوعی باعث ایجاد ضایعاتی در دهان و استخون فک، تورم و تحلیل رفتن استخوان فک می شود و بعد از مدتی روی زبان تاثیر منفی گذاشته و به طور غیر مستقیم باعث ایجاد نوعی اختلال گفتاری می‌شود.
این دندانپزشک تاکید کرد: سالمندان و افرادی که از دندانهای مصنوعی استفاده می کنند باید با مشاهده اولین زخم در دهان و لثه خود به پزشک معالجشان مراجعه کنند.
وی در پایان گفت: به طور معمول باید هر 6 ماه یکبار برای معاینه دندان، دهان و لثه و در صورت لزوم درمان مراجعه شود. درآوردن دندانها قبل از خواب، شست‌و شوی دندانها با صابون مایع، ماساژ لثه با پارچه مرطوب پس از بیرون آوردم دندانها و شست‌و شوی دهان با آب ولرم، از نکاتی است که باید در مراقبت از دندان‌های مصنوعی توجه شود.نباید به هیچ عنوان از خمیر دندان برای تمیز کردن دندانهای مصنوعی استفاده کرد.
باشگاه خبرنگاران جوان