743121_855

چگونه می توانیم شور و شوق اولیه در زمینه رابطه جنسی را به زندگی زناشویی مان بازگردانیم چه روش هایی در این زمینه تاثیر بیشتری بر رابطه ما میگذارند و موجب تحریک و تجدید رابطه جنسی ما می شوند توصیه های مشاورین جنسی را در این زمینه بخوانید

بسیار پیش می آید که وقتی زوجی برای مدتی طولانی با یکدیگر زندگی می کنند، عامل تحریک پذیری به تدریج کاهش پیدا می کند و رابطه جنسی شان صرفا تحت تاثیر نیازهای جنسی و نه صمیمیت در رابطه اداره می شود. طبیعی است که در این مواقع همسران برای برگرداندن شور و شوق سابق به رابطه شان به دنبال راه حل باشند.

در این میان هر ساله فیلم ها، تصاویر، مجلات و حتی بازی های کامپیوتری بسیاری برای برانگیختن و تحریک میل جنسی ساخته می شود که به یک صنعت و تجارت تبدیل شده است. تماشای این گونه تصاویر به هر نحو می تواند هم در مردان و هم در زنان چه متاهل و چه مجرد اتفاق بیافتد.

ولی این پرسش همیشه مطرح بوده است که تماشای این گونه فیلم ها به تنهایی یا به همراه همسر برای افزایش تمایلات جنسی و افزایش شور و شوق جنسی کار درستی است؟ آیا می توان از این فیلم ها برای یاد گرفتن رابطه جنسی استفاده کرد؟ و سوال مهم تر این که اعتیاد به تماشای این گونه فیلم ها چه خطراتی را برای افراد در پی دارد؟

نشانه های اعتیاد به پورنوگرافی

قبل از زدن هر برچسبی به همسر یا اطرافیانتان، از این موضوع مطمئن شوید که آیا واقعا نشانه های اعتیاد به پورنوگرافی را دارند؟ در این مورد زود قضاوت نکنید و قبل از زدن هر برچسبی، نشانه ها را کنار هم بگذارید و بیشتر بررسی کنید. اعتیاد به پورن مثل هر اعتیاد دیگری است و زمانی اتفاق می افتد که فرد ساعات زیادی از روز را صرف پرداختن به آن می کند یا برای به دست آوردن ابزارش، دست به رفتارهای آسیب رسان مثل پرداختن پول زیاد، درگیر شدن در مسائل غیرقانونی و… می زند.

در افراد متاهل به مرور زمان تمایل به پورن باعث کاهش تمایل به رابطه جنسی با همسر شده و این مسئله منجر به کاهش رابطه عاطفی بین آن ها و کاهش ظرفیت دوست داشتن همدیگر شود. پس قبل از آن که همه چیز را تمام شده بدانید، مطمئن شوید که این ماجرا تا کجا پیش رفته است؟ گاهی فقط یک کنجکاوی یا تفریح ساده در بزرگسالان دلیل گرایش به دیدن پورن می شود و بعد از مدت کوتاهی هم متوقف می شود. اما بعضی افراد ترجیح می دهند تنها از طریق دیدن فیلم جنسی را تجربه کنند.

مگر چه مشکلی دارد؟

اعتیاد به پورن مشکلات زیادی در رابطه با همسران ایجاد می کند.

1- بالا رفتن توقعات از همسر

از مهم ترین مشکلاتی که این گونه فیلم ها برای زوج ها ایجاد کنند، بالابردن سطح توقع همسران از عملکرد جنسی همدیگر است. چون بسیاری از افرادی که در این گونه فیلم ها بازی می کنند به دقت انتخاب شده اند و از آن جا که این فیلم ها برای اهداف تجاری ساخته می شوند، دست به کارهایی می زنند که احتمالا در رابطه معمول زناشویی اتفاق نمی افتد و تماشای آن ها می تواند به صورت ناخودآگاه این تصور را ایجاد کند که به عنوان مثال همسران باید بتواند همه کارهایی را که بازیگران این فیلم ها انجام می دهند، انجام بدهد.

2- ناهماهنگی در تحریک جنسی

در حالی که برای مردان دیدن تصاویر تحریک کننده به هر صورتی جذاب است، برای خانم ها دیدن صحنه هایی که در آن صرفا به رابطه جنسی می پردازد و از عاطفه خبری نیست، جذابیتی ندارد. خانم ها در خیال پردازی های خود نیز بیش از آن که به صرف رابطه جنسی فکر کنند، رویدادهایی مانند عاشق شدن یا وقت گذراندن با همسرشان را تصور می کنند.

به همین دلیل است که زنان و مردان به یک اندازه تحت تاثیر این فیلم ها قرار نمی گیرند. تحریک نشدن از طریق دیدن این فیلم ها ممکن است باعث شود زن به اندازه همسرش برای برقراری رابطه جنسی آماده نباشد و به همین دلیل ناهماهنگی بین همسران آن ها را دچار مشکل می کند.

3- ناصمیمی شدن مردان در سکس

تماشای فیلم های پورن در مردان با بی تفاوتی نسبت به زنان، بی ارزش تلقی کردن تک همسری، شک کردن درباره ارزش ازدواج و کاهش تمایل به بچه دار شدن همراه است. این فیلم ها باعث می شود مرد برای تمایل به رابطه جنسی بیش از تمایل به برقراری رابطه واقعی اهمیت قائل شود و توانایی اش برای صمیمی عاطفی کاهش پیدا می کند.

4- افسردگی و پرخاشگری

مطالعات بسیاری نشان داده است که تماشای این فیلم ها باعث بروز مشکلاتی برای فرد، همسر و جامعه می شود. به عنوان مثال تحقیقات نشان داده است که تماشای زیاد این گونه فیلم ها باعث از بین رفتن واکنش های جنسی سالم در مردان مجرد می شود.

همچنین تحقیقات بسیاری نشان داده است که بین تماشای این فیلم ها و افسردگی رابطه ای قوی وجود دارد. یعنی کسانی که چند بار در هفته یا روز به تماشای این فیلم ها می پردازند، نمره بسیار بالایی در تست های افسردگی به دست می آورند. و همچنین رفتارهای پرخاشگرانه بیشتری نیز نشان می دهند.

چه کار کنیم؟

حالا که پورن این قدر اثر منفی دارد چه کارهایی برای ندیدنشان می شود کرد؟

1- از منابع پورن دور شوید

آیا این منبع اینترنت است؟ یا یک مجموعه فیلم؟ سعی کنید بین خودتان و آن منابع فاصله بیندازید، مثلا: کامپیوترتان را در یک اتاق عمومی در خانه قرار دهید نه در اتاق خواب شخصیتان یا این که وب سایت های مربوط به این موضوع را در ویندوز کامپیوترتان بلاک کنید تا دیگر نتوانید به آن ها دسترسی داشته باشید.

2- موقعیت های وسوسه را بشناسید

آیا وقتی بی حوصله هستید به پورنوگرافی روی می آورید یا وقتی عصبانی هستید؟ یا وقتی دلتان شکسته است؟ خسته اید یا احساس تنهایی می کنید؟ سعی کنید از این موقعیت ها دوری کنید و یا عادت های تازه ای جایگزین آن کنید.

3- پل های پشت سر را خراب کنید

روی دی وی دی های حاوی فیلم و تصاویر پورنو با خودکار خط بیاندازید که دیگر قابل استفاده نباشند و بعد دور بریزیدشان و کلیه فایل های پورنویی که روی کامپیوترتان دارید را پاک کنید. برنامه ای دانلود کنید و روی سیستم کامپیوتر خود قرار دهید که کلیه سایت های پورنو را فیلتر می کند.

چه باور اشتباهی درباره تماشای فیلم های پورن وجود دارد:

تصور بسیاری از افراد این است که این فیلم ها اثر آموزشی موثری دارند و برای جوانانی که منبعی برای یاد گرفتن مهارت های جنسی ندارند، مفید است. اما در واقع بسیاری از این فیلم ها به منظور کسب درآمد ساخته شده اند و تقریبا در هیچ کدام از آن ها اثری از آموزش مشاهده نمی شود.

از سوی دیگر ممکن است برخی زوج ها بگویند که با دیدن این فیلم ها می توانند مهارت ها یا روش های جدیدی یاد بگیرند. ولی درواقع در بیشتر فیلم های پورن روش های ناسالم رابطه جنسی به نمایش گذاشته می شود و طبعا برخی از صحنه های آن طبیعی نیست و تقلید از آن ها باعث می شود همسران با مشکلات متعددی در رابطه زناشویی مواجه شوند.

* دانشجوی کارشناسی ارشد روان شناسی بالینی

ماهنامه سپیده دانایی – عطیه رضایی*: