750001_846

اکثر مواقع زوجین با بحث و دعوا مشکلاتشان را به یکدیگر بیان می کنند و موجب آزرده خاطر شدن همدیگر می شوند برای حل این معضل چه رفتارهایی باید در پیش بگیرند و چگونه می توان این اختلافات را حل کرد

 اگر این تمرین ها را در دوهفته آینده انجام دهید و به عادت زندگی مشترک شما تبدیل ‌شودخانه تان را یک قدم به سمت بهشت حرکت داده اید.

کمی فکر کنید و در دل‌تان صادقانه به این سوال جواب دهید که «وقتی مشکلی پیش می‌آید چطور آن را با همسرتان حل می‌کنید؟» آیا روی مشکل متمرکز می‌شوید و آنقدر درباره‌اش حرف می‌زنید تا طرف مقابل قانع شود حق با شماست؟ اگر روش شما برای حل مشکلات این است، باید بدانید که بدترین راه برای گره گشایی را در پیش گرفته‌اید. در اینجا مسیر دیگری را به شما یاد می‌دهیم که موفقیت شما را تضمین می‌کند تا جر و بحث‌ها را کاهش دهید و به سرعت مشکلات زندگی مشترک‌تان را حل کنید.

اشتباه‌تان کجاست؟

همه حواس‌تان را به مشکلات پیش‌آمده معطوف نکنید به‌ویژه اگر می‌بینید که خلق‌تان پایین است، حال‌تان خوب نیست و بی‌حوصله هستید، ذهن‌تان را از فکر کردن به مشکل پیش‌آمده دور نگه دارید و صبر کنید تا  آرام‌تر شوید.

چرا این روش غلط است؟

روانشناسان معتقدند تمرکز روی مشکلات یکی از اولین قاتلان زندگی عاشقانه شماست. فکر کردن به این موارد و واکنش نشان دادن به آنها تبعات دیگری دارد و می‌تواند به بدتر شدن اوضاع دامن بزند. اگر ذهن‌تان را از تمرکز روی مشکل دور نگه دارید، راه‌حل های دیگری به مغزتان می‌رسد. در این زمینه مثال جالبی وجود دارد.

فرض کنید مشکل پیش‌آمده مانند یک زخم است که روی آن چسب زخم گذاشته‌اید. معلوم است که دل‌تان نمی خواهد چسب را بردارید و زخم را بسایید تا دوباره خونریزی کند! بلکه محیطی را فراهم می‌کنید تا زخم با مراقبت‌های شما به‌تدریج بهتر شود و حتی ممکن است از درمان‌های طبیعی و خانگی هم کمک بگیرید.

در مورد مشکلات هم همین‌طور است. بهتر است محیطی فراهم کنید تا شرایط بهبود فراهم شود و مشکل را مانند زخم باز نکنید. وقتی در فکر کردن به مشکل غرق می‌شوید به سختی می‌توانید

راه‌حل های مناسب را پیدا کنید. پس صبر کنید تا ذهن‌تان در شرایط آرامی قرار بگیرد و استرس‌های‌تان کم شود. سپس دیدگاه بهتری نسبت به مشکل پیدا می‌کنید و راه‌حل‌های روشن‌تری به فکرتان می‌رسد.

چه کار کنید؟

اتفاق پیش‌آمده را به حال خودش رها کنید. این بار که شما و همسرتان به مشکلی برخوردید به جای اینکه مدام بر سر این موضوع بحث کنید که «چه کسی مقصر است» و «چرا چنین چیزی پیش آمده» به دنبال پیدا کردن راه‌حل باشید و گذشته را پشت سر بگذارید. اول به فکر زمان حال و پیدا کردن راه‌حل در این لحظه باشید. بعدا سر فرصت می‌توانید راهکارهایی برای پیشگیری از بروز مشکل پیدا کنید. حالا وقت پیدا کردن راه‌حل است.

به حرف‌های هم خوب گوش دهید و سریع قضاوت نکنید. وقتی که شما یا همسرتان درباره راه‌حل‌ها صحبت می‌کنید به حرف‌های هم خوب گوش کنید و به سرعت داد نزنید یا واکنش نشان ندهید. اگر مخالف هستید، اجازه دهید که حرف‌های طرف مقابل تمام شود.

زمان مناسبی را در نظر بگیرید. درست مثل اینکه منتظر هستید میوه‌ای برسد و بعد آن را بخورید. پس به مشکلات کال دندان نزنید و اجازه دهید مانند میوه برسند و وقت صحبت درباره آنها مهیا شود. انتخاب زمان مناسب اهمیت دارد. اگر هر دوی شما عصبانی هستید صحبت را به زمانی موکول کنید که آرامش بیشتری دارید.

مشکلات را مثل فرصتی تازه ببینید. به این فکر کنید که تجربه تازه‌ای در زندگی به‌دست آورده‌اید و این مشکل دیدگاه تازه‌ای را در اختیارتان قرار داده که تا به حال با آن روبه‌رو نشده بودید. از این فرصت استفاده کنید.

روی مشکل ، چسب زخم بزنید!

بهتر است محیطی فراهم کنید تا شرایط بهبود فراهم شود و مشکل را مانند زخم باز نکنید. وقتی در فکر کردن به مشکل غرق می‌شوید به سختی می‌توانید
راه‌حل های مناسب را پیدا کنید. پس صبر کنید تا ذهن‌تان در شرایط آرامی قرار بگیرد و استرس‌های‌تان کم شود.

مجله زندگی ایده آل