what_causes_osteoporosis

بهتر است افراد سیگاری با مشکل پوکی استخوان خود مقابله کنند و از آسیب به استخوان ها و مفاصل خود بکاهند توصیه های موثر در این زمینه کدامند و راههای مراقبت از استخوان ها در برابر پوکی در اثر استعمال دخانیات کدامند

 یک متخصص و جراح استخوان و مفاصل گفت: سن, جنسیت, بیماری‌های کلیوی, مصرف الکل و سیگار و سوء تغذیه باعث تشدید پوکی استخوان می‌شوند.

مرتضی دهقان اظهار کرد: با افزایش سن، بر اثر تخریب ساخت استخوانی، توده استخوانی کاهش یافته و سرانجام به پوکی و شکستگی استخوان منجر می‌شود.
وی با بیان اینکه بروز پدیده پوکی استخوان در زنان بیش از مردان است، گفت: از سن 30 تا 35 سالگی، تراکم بافت استخوان کاهش یافته و در زنان به علت بروز یائسگی، کاهش شدید تراکم بافت در یک دوره پنج ساله بوجود می‌آید و پس از آن شدت بروز پوکی استخوان زنان ومردان مشابه می‌شود. پس از سن 30 تا 35 سالگی تراکم استخوان‌ها مرتبا با افزایش سن، روبه کاهش می‌گذارد و تا پایان عمر ادامه می‌یابد.
دهقان با اشاره به اینکه علائم این بیماری با پیدایش عوارضی همچون شکستگی ظاهر می‌شود، خاطر نشان کرد: شکستگی، دردهای مزمن و حقیقی بر اثر فعالیت و خمیدگی پشت از جمله عوارض شکستگی و علائم پوکی استخوان است.
وی در پایان راه‌های پیشگیری از این بیماری را یادآور شد و گفت: فعالیت‌های ورزشی مناسب، عدم استعمال دخانیات و الکل، قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید و تغذیه از مواد حاوی کلسیم، مانع بروز و پیشرفت این بیماری می‌شوند.
ایسنا