6565

با چه رو شهایی می توانیم مشکل آسم را برطرف کنیم توصیه ها و ترفندهای  غذایی موثر برای پیشگیری از این عارضه کدامند افراد مبتلا بخ آسم از چه روش هایی باید کمک بگیرند و نقش ویتامین ها در این زمینه چیست

خوشبختانه برخی مواد غذایی می‌تواند از بروز این مشکل پیشگیری کند. آسم یعنی خس خس سینه, یعنی تنگی نفس و سرفه‌های مکرر. حس خوشایندی نیست که آدم وقتی قدم از قدم برمی‌دارد یا از پله‌ای بالا می‌رود نفسش بگیرد یا اینکه در آرزوی دویدن باشد.

آسم یک بیماری التهابی و رایج مجاری تنفسی است که متاسفانه گریبان خیلی‌ها را گرفته و نفس شان را به شماره انداخته است. خوشبختانه برخی مواد غذایی می‌تواند از بروز این مشکل پیشگیری کند به‌ویژه مواد غذایی حاوی امگا ۳‌ها، کرستین و همچنین ویتامین C. در ادامه چند ماده غذایی مفید معرفی می‌شود.

مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان
در حین حملات آسم، بدن رادیکال‌های آزاد بیشتری ترشح می‌کند که باعث تشدید التهاب می‌شوند. خوشبختانه آنتی اکسیدان‌هایی مانند سلنیوم و ویتامین C و E خطر بروز این بیماری را کاهش می‌دهند. این ترکیبات همچنین باعث بهبود عملکرد ریه‌های افراد آسمی می‌شوند.

نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که افراد مبتلا به آسم در مقایسه با دیگر افراد سالم آنتی اکسیدان کمتری مصرف می‌کنند.

محققان انگلیسی به این نتیجه رسیده‌اند کسانی که روزانه حداقل ۵۵ میکروگرم سلنیوم دریافت می‌کنند در حین دویدن با خطر کمتری مواجه می‌شوند. آنتی اکسیدان‌ها باعث خنثی شدن رادیکال‌های آزاد تولید شده از ازون و آلاینده‌های جوی که مسئول بروز حملات آسم است می‌شود.

نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهند که این آنتی اکسیدان‌ها باعث بهبود عملکرد ریه‌های افرادی می‌شود که در مناطق آلوده زندگی می‌کنند.

مصرف همزمان این آنتی اکسیدان‌ها به همراه ویتامین C، E و سلنیوم تاثیر بیشتری دارد. داشتن تغذیه‌ای سرشار از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان و همچنین منیزیم باعث آرامش و شل شدن مجاری تنفسی می‌شود. از مواد غذایی حاوی ویتامین C مانند میوه‌ها و سبزیجات غافل نشوید. بدن شما روزانه به حداقل ۸۰ میلی‌گرم ویتامین E نیاز دارد. از مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین و آنتی اکسیدان‌ها غافل نباشید.

قهوه
با وجود اینکه نمی‌توان به قهوه به چشم یک جایگزین برای «تئوفیلین» نگاه کرد اما کافئین موجود در آن نیز باعث گشاد شدن مجاری هوایی می‌شود.

یک یا دو فنجان قهوه غلیظ باعث کاهش سریع حملات آسم می‌شود. البته نباید این میزان قهوه را به همراه تئوفیلین مصرف کنید.

نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که مصرف منظم قهوه می‌تواند به کاهش حملات آسم کمک کند. این نوشیدنی حاوی منیزیم و آنتی اکسیدان‌ها نیز است که نقش موثری در مقابله با آسم دارند. با این حال اگر قهوه بی‌خواب تان می‌کند از مصرف آن بپرهیزید.

شما می‌توانید در صورت نیاز یک تا دو فنجان قهوه برای مقابله با حملات آسم یا همین میزان را به صورت روزانه برای پیشگیری از بروز مشکل مصرف کنید.

مواد غذایی سرشار از امگا ۳
امگا ۳ موجود در ماهی‌های چرب و برخی مواد غذایی دیگر باعث کاهش التهاب بدن از جمله التهاب‌های مجاری تنفسی می‌شود. افرادی که تغذیه‌ای سرشار از این اسیدهای چرب دارند در مقایسه با افرادی که کمتر از این مواد غذایی استفاده می‌کنند بهتر می‌دوند.

از این گذشته این مواد غذایی برای افرادی که دچار آسم هستند مفید است. محققان هنوز به درستی نمی‌دانند آیا مصرف مکمل روغن ماهی نیز می‌تواند برای مقابله با آسم مفید باشد یا خیر! نتایج پژوهش‌های اولیه نشان‌دهنده اثرات مثبت این مکمل‌ها هستند اما محققان معتقدند که نیاز به بررسی‌های تکمیلی بیشتری وجود دارد.

گردو و تخم کتان آسیاب‌شده سرشار از امگا ۳‌ها هستند اما حدود ۲۰ درصد آنها جذب می‌شوند. توصیه می‌کنیم روزانه حداقل ۱ گرم امگا ۳ مصرف کنید. این میزان امگا ۳ در ۱۲۵ گرم ماهی آزاد یا خال مخالی وجود دارد.

سیب و توت ها
سیب نیز مانند پیاز حاوی کرستین است و بنابراین به کاهش حملات آسم کمک می‌کند. این ترکیب در پوست سیب جایی که حاوی میزان زیادی فلاوونوئید هست تمرکز دارد. بهتر است بدانید که کمپوت سیب حاوی نیمی از کرستین موجود در سیب است.

این ترکیب همچنین در توت‌ها نیز وجود دارد. محققان انگلیسی بر این عقیده هستند که خطر ابتلا به آسم در افرادی که هر هفته ۵ عدد یا بیشتر سیب مصرف می‌کنند به میزان ۴۰ درصد کمتر است. توصیه می‌کنیم هر چه میل‌تان می‌کشد سیب و توت میل کنید.

پیاز
مصرف منظم پیاز باعث کاهش حملات آسم می‌شود. این ماده غذایی حاوی ترکیبات ضدالتهابی از جمله کرستین است که یک آنتی اکسیدان قوی محسوب می‌شود. نتایج پژوهش‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که کرستین مانند برخی از داروهای ضدآسم مانع از ترشح ترکیبات التهاب زا می‌شود.

علاوه بر این پیاز حاوی «ایزوتیوسیانات» است که از التهاب ناشی از آسم در حیوانات پیشگیری می‌کند. به عقیده متخصصان، مواد غذایی تند مانند پیاز، فلفل و خردل باعث تشکیل مایعاتی می‌شود که مخاط را روان می‌سازند. البته لازم است که جانب احتیاط رعایت شود چون برخی از افراد مبتلا به آسم با مصرف پیاز دچار حمله می‌شوند.

اگر با مصرف پیاز دچار مشکل خاصی نمی‌شوید آن را در هر زمان ممکن مصرف کنید. پیاز را به سوپ و غذاهای دیگر اضافه کنید.

چای سبز
چای سبز نیز مانند پیاز و سیب سرشار از کرستین و همچنین «اپیگالوکاتچین» است. مصرف روزانه دو فنجان چای سبز حداقل در مواقعی که حمله‌ای وجود ندارد کمک‌کننده است.

چای سیاه تازه دم کشیده حاوی میزان کمی کرستین است. برای کاهش تلخی چای سبز از آب گرم به جای آب جوش برای دم کردن آن استفاده کرده و بیش از ۲ دقیقه آن را دم نکنید. می‌توانید از چای سفید نیز استفاده کنید.بهترین خبر