fruit

بدن انسان برای انجام فعل و انفعالات حیاتی خود و نیز برای رشد و سوخت و ساز سلولی نیاز به مواد مختلف دارد. تعدادی از این مواد برای ما شناخته شده اند و تعداد زیاد دیگری هنوز ناشناخته مانده اند.
تغذیه اساسی ترین و تنهاترین راه رسیدن این مواد به بدن انسان است. بنابراین تغذیه و ترکیب آن نقش مهمی بر سلامت انسان دارد. یک مثل چینی می گوید:
«پدر بیماری ها هر چه باشد مادر آن ها تغذیه نامناسب است.»
تغذیه انسان در طی شبانه روز باید در بر گیرنده تمام مواد حیاتی مورد نیاز بدن اعم از ویتامین ها و مواد معدنی باشد.
شاید بپرسید چگونه می توان مواد حیاتی مورد نیاز بدن را شناسایی کرد و یا کدام غذاها حاوی این مواد هستند. در پاسخ به این سوالات توجه شما را به اهمیت گیاهان معطوف می کنم. گیاهان کارخانه های پیچیده شیمیایی هستند که مواد مختلف را با استفاده از خاک، آب و نور خورشید در برگ های خود تولید و ذخیره می کنند.
گیاهان علاوه بر تولید انرژی موردنیاز جانوران محتوی مواد معدنی، ویتامین ها و هزاران ماده ناشناخته دیگر هستند که وجود آن ها در رشد و نمو سلولی لازم است.
بنابراین بهترین راه دریافت مواد حیاتی مورد نیاز بدن استفاده از گیاهان است. در این میان سبزی ها از آن جا که سازگار با ذایقه انسان هستند منابع بسیار عالی برای دریافت انرژی، مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن به شمار می آیند.
آنچه امروز در زندگی روزمره خود شاهدیم دور گشتن انسان از دامن طبیعت و گرفتار شدن در منجلاب تکنولوژی و زندگی ماشینی است. این سبک از زندگی تاثیر خود را بر تغذیه انسان نیز تحمیل نموده است.
تغذیه ما امروز مملو از انواع مواد غذایی ساختگی همچون انواع شکلات ها، نوشابه ها، کنسرو، سوسیس، کالباس، مواد قندی و شیرینی ها و… است. تحقیقات علوم تغذیه اثرات نامطلوب این مواد را بر سلامت انسان کاملا مشخص کرده است. برای مثال نیتریت ماده ای نگه دارنده است که در اکثر مواد غذایی به منظور دیر فاسد شدن مورد استفاده قرار می گیرد. حال آن که اثرات سرطان زایی این ماده امروز به خوبی مشخص شده است.
تغذیه نامناسب که عمدتا ناشی از مصرف مواد غذایی یاد شده است زمینه ساز بروز انواع بیماری های گوارشی، سکته های مغزی، بیماری های قلب و عروق و سرطان است.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد