images

روش درمانی لیزری یک بحث به طور کامل علمی است. به طور مسلم لیزر تنها وسیله قطعی درمان بیماری نیست. استفاده از لیزر در درمان گلوکوم زاویه بسته برای ایجاد مسیر جدید حرکت زلالیه به کار می رود. در گلوکوم های زاویه باز نیز درمان با لیزر آرگون می تواند تا اندازه محدودی فشار چشم را پایین بیاورد. پس بهتر است تشخیص و مورد استفاده از لیزر را به عهده پزشک خود بگذارید.

آیا طب سوزنی برای درمان گلوکوم مفید است؟

تاکنون شواهدی برای اثبات این روش پیدا نشده است. چشم پزشکان روش های نو را فقط به دلیل درک نکردن آن ها رد نمی کنند. ولی نمی توان تنها به امید دستیابی به نتیجه های مثبت به هر روش نو و آزمایش نشده ای اجازه استفاده داد. در این جا به بیماران هشدار می دهیم که خود را بازیچه دست افراد ناآگاه و غیرمسئول نکنند. و خود را از روش های درمانی موثر و تایید شده بی بهره ننمایند.
در یکی از درمانگاههای چشم پزشکی یکی از متخصصان برای دستیابی به نتیجه های علمی و تجربی پیرامون ارزش درمانی طب سوزنی پژوهش های گسترده و کاملی انجام داد. ولی در هیچ یک از موردها کاهش فشار چشم دیده نشده است. در کشور سری لانکا نیز استفاده از زالو در اطراف چشم مبتلا پیشنهاد شده است که هیچ مبنای علمی نداشته و در هیچ مرکز چشم پزشکی پیشرفته درستی اثر آن به اثبات نرسیده است.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد