84783
 اقدامات مهم درمانی برای سلامت روان کدامند از چه روش هایی در این زمینه می توانیم کمک بگیریم درمان های مفید دارویی اکثر اختلالات روانی را برطرف می کنند در این زمینه پای صحبت های روانشناسان نشسته ایم

احمد جلیلی رئیس انجمن روانپزشکی ایران با اشاره به پیوستگی روان و جسم بیان کرد: اقدامات درمانی در جهت سلامت روان شامل درمان های دارویی و غیر دارویی است. امروزه 80 درصد از درمان‌ها با داروهای جدید انجام می‌شود.درمان های غیر دارویی مانند افکار درمانی, بازی درمانی, تئاتر درمانی و … در کنار درمان‌های دارویی نیز گاهی ضروری است.
وی در پاسخ به این سوال که چند در صد از افراد جامعه مشکلات روانی دارند، گفت: معمولا در اکثر کشورهای جهان 25 درصد از افراد جامعه اختلالات روانی دارند به عبارت دیگر از هر 4 نفر یک نفر به خدمات روانپزشکی نیاز دارند. این آمار در ایران به طور متوسط 25 تا 30 درصد است.
جلیلی عنوان کرد: اثرات متقابل مغز بر سایر اندام‌ها بسیار حائز اهمیت است. به طور مثال اگر کبد به درستی فعالیت نکند ماده‌ای تولید و وارد خون می‌شود که فعالیت های مغزی را دچار مشکل کرده و حتی می‌تواند فرد را به اغما ببرد. همچنین بی قراری، هذیان و توهم از دیگر پیادمهای این معضل است.
وی ادامه داد: به طور کلی بیماری‌های مرتبط با مغز مانند اضطراب می‌تواند روی دستگاه‌های مختلف تاثیر بگذارد و باعث بروز بیماری‌هایی نظیر فشار خون، بیماری‌های گوارشی و … شود.