nowzad13

نحوه ی درست غذا خوردن امری است که باید از سنین کم به کودک آموزش داده شود. این آموزش بسیار ضروری است ، زیرا درست غذا خوردن نه تنها از لحاظ شخصیت اجتماعی بلکه از لحاظ تغذیه نیز نقش مهمی دارد ، کودکی که نتواند به درستی غذا بخورد و درست غذا خوردن را نیاموخته باشد از لحاظ تغذیه نیز دچار مشکل خواهد شد.

در هنگام غذا دادن به كودك بایستی مواردی را رعایت كرد كه كودك با اشتها و علاقه بیشتری غذا بخورد. حال ما به ذكر این نكات می پردازیم :

1- كودك باید در زمان خوردن غذا در وضعیت راحتی قرار گیرد و غذا نزدیك او باشد تا بتواند به راحتی بدون این كه تحت فشار قرار گیرد، غذا بخورد. این كار موجب می شود ریخت و پاش كودك كمتر شود.

2- بشقاب و لوازم غذا خوردن باید از جنس نشكن باشد. در صورت شكستن ظرف ممكن است كودك احساس ناامیدی كند و یا والدین عصبانی شوند.

3- قاشق نباید زیاد گود باشد و لیوان نیز باید به اندازه ای باشد كه كودك به راحتی آن را بگیرد.

4- خوردن سوپ برای كودك سخت است ولی اگر كمی قوام آن غلیظ باشد كودك می تواند آن را با قاشق بخورد.

5- رنگ مواد غذایی می تواند در اشتهای كودك و علاقه ی او به غذا تاثیر بگذارد. خوردن غذاهایی با رنگ های سبز، نارنجی و زرد برای آن ها جالب است. برای این كار می توان از سبزیجات برگ سبز، هویج و… استفاده كرد.

6- آب میوه ی طبیعی بهتر از نوع صنعتی آن است چرا كه به نوع صنعتی آن ماده ی قندی، رنگ و ماده ی معطر اضافه شده است.

7- دادن وقت كافی در زمان صرف غذا بسیار مهم است و باید از شتاب و عجله درهنگام غذاخوردن پرهیز كرد.

8- باید بی علاقگی كودك را نسبت به یك ماده ی غذایی پذیرفت و یك ماده ی خوراكی دیگر را جایگزین كرد.

9- غذا خوردن در یك ساعت معین می تواند سبب تحریك اشتهای كودك شود.

10- خستگی كودك مهم ترین عامل از بین بردن اشتهای اوست. بهتر است بعد از استراحت به كودك غذا داده شود.

11- كودك در یك محیط آرام بهتر غذا می خورد. مشاجره، بلند كردن صدای رادیو و تلویزیون، وهمچنین رفت و آمد زیاد حواس كودك را پرت می كند و تمایل  او به غذا خوردن كم می شود.

12- دادن غذای یكنواخت و تكراری سبب بیزاری كودك می شود. حتی اگر غذایی كه مورد علاقه ی كودك است، پشت سرهم و تكراری به كودك داده شود، از خوردن آن امتناع خواهد كرد.

13- هنگامی كه رفتار كودك غلط است باید عكس العمل ثابتی نشان داد، مثلاً اگر بشقاب یا قاشق یا غذا را پرت كرد، نباید گاهی اوقات خندید و گاهی تنبیه كرد، بلكه باید رفتاری را در پیش گرفت كه كودك احساس كند، كارخوبی انجام نداده است.

14- نخوردن برخی از غذاها ممكن است به علت تقلید كودك از اطرافیانش باشد.

شاید مشكل بد غذایی كودك شما مربوط به شیوه ی غذا دادن شما به او باشد.در مورد نحوه غذا دادن به كودك خود توصیه هایی را می كنیم كه امیدوارم مفید باشد:

اصول رفتار با كودك یك تا سه سال

1- در صورتی كه كودك مایل است با دست غذا بخورد، نباید جلویش را بگیرید. به طور مثال نباید به خیال خود، برای تقویت احساس استقلال، یك قاشق به دست كودك داده و با قاشق دیگر به او غذا بخورانید.

2- استفاده از قاشق برای كودك نوپا ضرورت دارد ولی ممكن است نیاز به كمك داشته باشد.

3- كودك نوپا نیاز به مكان نسبتاً خلوت برای غذا خوردن دارد، چون مدت تمركز او كوتاه است یعنی صدای بلند رادیو، تلویزیون یا رفت و آمد خواهر و برادر یا مشاجره می تواند توجه او را ازخوردن غذا منحرف كند.

4- استراحت قبل از خوردن غذا و قرار دادن زمان ثابت برای صرف غذا اهمیت خاصی دارد.

5- اجرای برنامه ثابت نه غذای یكنواخت، سبب آرامش كودك می شود، یعنی بشقاب و قاشق همیشگی را استفاده كنید یا نحوه ی آماده كردن كودك برای غذا خوردن یكسان باشد.

6- اشتهای كودك مانند خلق و خوی او متغیر است. بهتر است روزی كه كودك اشتهای كمتری دارد و غذای كمی می خورد، اصرار نكنید كه حتماً غذای بشقابش را تمام كند.

7- قدرت تقلید كودك دراین سن زیاد است و رفتارهای اعضای خانواده ( خواهر- برادر یا والدین) را تقلید می كند لذا نباید افراد خانواده رفتار نامناسب در هنگام غذاخوردن داشته باشند.

8- كودك غذای گرم را دوست دارد. البته نباید خیلی داغ و یا سرد باشد.

9- كودك دوست دارد با غذا بازی كرده و ریخت و پاش كند، بنابر این نباید انتظار داشت كودك آداب غذا خوردن را رعایت كند.

10- كودك نوپا فقط 10-5 دقیقه حالت نشستن را تحمل می كند و به طور معمول قبل از اتمام غذا، سفره را ترك كرده و دوباره برمی گردد.

11- رنگ و ظاهر غذا توجه كودك را به خود جلب می كند و در نتیجه به طور طبیعی او غذا را دست كاری خواهد كرد.

اصول رفتار با كودك سه تا پنج ساله

1- باید كودك را با انواع غذاهای مختلف آشنا كنید. بهتر است غذای جدید را ابتدا خدتان بخورید تا الگویی برای كودك باشد و تمایل كودك برای خوردن آن غذا بیشتر شود.

2- نباید میان وعده ها آن قدر زیاد باشد كه كودك نتواند غذای اصلی را بخورد. به خصوص در مصرف مواد قندی، شیرینی، شكلات و تنقلات كم ارزش نباید زیاده روی كنید چون باعث فساد دندان، سوء تغذیه و یا چاقی كودك خواهد شود. عادت دادن كودك به مصرف میوه به عنوان میان وعده بسیار خوب است.

3- تعیین یك برنامه مشخص در رابطه با غذاخوردن نشان دهنده ی ارزش ها و نگرش های خانواده است و باید با محبت و مهربانی آن ها را به كودك تفهیم كنید.

4- در صورتی كه كودك تمایلی به خوردن غذای جدید نشان نداد، می توانید او را تشویق كنید كه مقداری از آن را بچشد، بو بكشد وحتی لمس كند. این كار باعث می شود كودك بوسیله حواس بویایی، چشایی و بینایی غذا را بهتر درك كرده و پذیرش غذای جدید برای او راحت تر خواهد شد. البته بهتر است غذای جدید را زمانی كه كودك كاملاً گرسنه است به او بدهید.

5- باید هنگام خوردن غذا محیط جالب و آرام باشد. امر و نهی كردن و استفاده از روش های تربیتی در حین صرف غذا مناسب نیست.

6- بی تحركی، خواب ناكافی و بیماری می تواند موجب بی اشتهایی كودك و غذا نخوردن كودك شود.

7- برای تشویق كودك به غذا خوردن بهتر است از بشقاب و فنجان همیشگی استفاده كنید و غذا را به تكه های كوچك تقسیم كنید تا كودك به راحتی  آن را بخورد.

8- باید به كودك اجازه دهید تا اگر غذای بیشتری می خواهد، بگوید.

9- برای تقویت جنبه استقلال كودك، ریخت و پاش غذا بیشتر می شود ولی باید تحمل كنید.

10- با صحبت كردن با كودك خردسال در حین غذا خوردن، علاقه ی او را به صرف غذا بیشتر خواهد كنید.

11- كودك علاقه دارد غذاهای جدید را دست كاری كرده و سپس بخورد كه رفتاری طبیعی است.

12- خوردن غذا با همسالان، برای كودكان جالب تر است.