nowzad16

از مهم ترین علائلم سلامتی در کودکان ، وزن متعادل آنهاست . چاقی کودکان بیشتر از سن سه سالگی شروع می شود. این موضوع باعث نگرانی پدر و مادر می شود. راه حلی که برای جلوگیری از چاقی کودک ارائه داده شده ، تغییر دادن رژیم غذایی وی است. تغییر رژیم غذایی بدان معنا نیست که مقدار غذای او را کاهش دهیم.

کودک از ترکیبات موجود در مواد غذایی اطلاعی ندارد. مجبور کردن کودک به پیروی از یک رژیم غذایی سخت، ممکن است باعث شود که به طور پنهانی از مواد غذایی استفاده کند که در این صورت نه تنها کودک شما کاهش وزنی نخواهد داشت، بلکه روز به روز به وزن او  نیز افزوده می شود.

 

سعی کنید هر ماه قد و وزن کودک خود را یاد داشت نموده و با کارت بهداشتی ( منحنی رشد کودک ) تطبیق دهید.

البته انجام این کار باید با دقت زیادی صورت گیرد تا به صورت وسواس درنیاید.بهترین روش این است که کودک را نزد پزشک و متخصص ببرید و برنامه غذایی مناسبی را که برای کودک توصیه می کنند ، رعایت کنید.

 

کودک باید هر روز از تمام وعده های غذایی بهره مند شود.

چنانچه کودک شما برای خوردن صبحانه اشتها نداشت، مقداری نان و پنیر را به صورت ساندویچ درست کنید تا هر زمان که میل داشت ، بخورد.غذای عصرانه را جزء وعده های غذایی او به حساب آورده و تعداد وعده های غذایی را به چهار وعده افزایش دهید.

 

به کودک اجازه ندهید تا هنگام تماشای تلویزیون تنقلات و خوراکی بخورد.

ساندویچ هایی مانند همبرگر و سوسیس به علت دارا بودن چربی زیاد باید با احتیاط مصرف شوند.

تنقلات و شیرینی جات را کمتر در اختیار کودک خود قرار دهید؛ زیرا این گونه خوراکی ها حاوی کالری زیادی هستند. در ضمن مصرف زیاد آن ها ممکن است باعث اسهال شود.