781304_402

چرا برخی افراد علاوه بر پیروی از رژیم های غذایی سخت باز هم وزنشان کاهش نمی یابد و به خواسته خود دست نمی یابند علت مهم برای این امر چیست چه مواد خوراکی می توانند به آن ها کمک کنند و در کاهش وزن آنها نقش داشته باشند

 علائم بسیاری هست که نشان می دهند سرعت سوخت و ساز پایین آمده. دکتر برایان گرت، پزشک ورزشی کایروپراکتیک می گوید: مشهود ترین آنها اضافه شدن وزن، ناتوانی در کاهش وزن، میل به غذاهای قندی، خشکی پوست، ریزش مو و از دست رفتن قابلیت ارتجاعی پوست است.

او می گوید برخی از دلایل اصلی کاهش سرعت سوخت و ساز مربوط به مشکلات تیروئید، سطح کورتیزول ( استرس )، مشکلات غده آدرنال، برنامه غذایی ضعیف و فعالیت فیزیکی پایین است. این موارد را نیز در کند تر شدن سرعت سوخت و ساز دخیل بدانید:

–    کم آب شدن بدن

–    پایین بودن بافت عضلانی بدن

–    سن

–    تغییرات هورمونی

–    کمبود خواب

–    مدیتیشن

–    ژنتیک

بازگشت به حالت اول

خبر خوب! سوخت و سازمان می تواند تغییر کند و یا اگر بخواهم دقیق تر بگویم، سوخت و ساز بدنمان با سبک زندگی هوشمندانه تر می تواند تغییر کند. دکتر لین اندرسون متخصص تغذیه می گوید: سوخت و ساز بدن چیزی نیست که نتوان تغییرش داد، می توان با تغییراتی در سبک زندگی، کاری کنیم که سوخت و ساز بدنمان تاثیر گذارتر و مناسب تر کار کند. سالم غذا خوردن و ورزش کردن دو راه برای بهبود سرعت سوخت و ساز هستند.

اولین و بهترین راه برای افزایش سرعت سوخت و ساز ساخت عضله است. هر نوع ورزش قدرتی، چه یوگا، تمرین با وزن بدن یا انجام چند حرکت شنا می تواند سرعت سوخت و ساز بدن را بالا ببرد. وقتی بافت عضلانی زیاد باشد ضرورتا نیاز به گرما و سوخت بیشتر نیز هست، که باعث می شود عضله کالری بیشتری بسوزاند و در مقابل سوخت و ساز افزیش پیدا کند.

اما مجبور نیستید تبدیل به یک وزنه بردار حرفه ای شوید تا مزایای بافت عضلانی شامل حالتان شود. وقتی ورزش هوازی انجام می دهید سوخت و ساز بدن را تحریک می کنید که تا چهارده ساعت آینده سریعتر کالری بسوزاند، حالا اگر این ورزش هوازی شدید باشد چه؟ پس سعی کنید ورزش هوازی و قدرتی را در کنار هم انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

با غذا خوردن سرعت را بالا ببرید

در کنار ورزش کردن و افزایش بافت عضلانی باید غذاهایی بخوریم که به ساخت عضلات کمک کنند. در ادامه مجموعه غذاهایی که برای ساخت عضله نیاز داریم را به شما معرفی می کنیم:

پروتئین ها:

–    سفیده تخم مرغ

–    گوشت بدون چربی و یا غذاهایی که با آهن غنی شده اند

–    سالمون

–   شیر

–    گردو

–   بادام

–   عدس

–   دانه سویا

میوه و سبزیجات:

–    توت ها

–    مرکبات، مانند لیمو و گریپ فروت

–    فلفل تند

–    هویج

–    اسفناج

گیاهان، ادویه جات و غیره:

–    چای سبز

–   دارچین

–   سیر

–   پودر فلفل قرمز

–   زنجبیل

–    زردچوبه

–    قهوه

برای بالا نگه داشتن سرعت سوخت و ساز بسیار مهم است که غذاهای واقعی میل کنید و همچنین سعی کنید مرتب غذا بخورید ( وعده ای را جا نندازید ) همانطور که قبلا هم ذکر شد کم آب شدن بدن می تواند سرعت سوخت و ساز را پایین بیاورد پس مطمئن شوید که در طول روز به اندازه کافی آب می نوشید.

وب سایت دکتر کرمانی