diabet2

هموگلوبین قسمتی از گلبول قرمز است که مسئول حمل اکسیژن به تمام قسمت های بدن می باشد. هموگلوبین علاوه بر اکسیژن به گلوکز موجود در جریان خون نیز می چسبد (باند می شود). تست هموگلوبین ای وان سی مقادیر باند شده گلوکز خون به مولکول های هموگلوبین گلبول های قرمز را اندازه می گیرد. از آن جا که عمر طبیعی گلبول های قرمز خون حدود 8 تا 12 هفته می باشد مقدار گلوکز باند شده به گلبول های قرمز قدیمی نشان دهنده متوسط سطح گلوکز خون در این دوره زمانی می باشد و این تست کیفیت کنترل قند خون را طی 8 تا 12 هفته گذشته می سنجد و به عنوان مهم ترین تست آزمایشگاهی تمام مبتلایان به دیابت در نظر گرفته
می شود.
این تست تحت عناوین مختلفی انجام می گیرد: هموگلوبین گلیکوزیله، هموگلوبین ای وان سی (که به اختصار Hb, A1C نوشته می شود). این تست متوسط تغییرات دقیقه به دقیقه سطوح قند خون شما طی دو تا سه ماه گذشته می باشد و با خطر ابتلا به عوارض دیابت همبستگی بسیار زیادی دارد. درست مثل این است که هر دقیقه و هر روز به مدت حداقل دو ماه گلوکز خون تان را چک کنید و سپس از تمام آن ها میانگین بگیرید. مسلما این تست بهتر از یک یا دو یا چهار یا حتی ده بار اندازه گیری قند خون در روز می توند نحوه کنترل قند خون را نشان دهد. به یاد داشته باشید که انجام تست گلوکز خانگی جایگزین این تست نمی باشد.
مقادیر نرمال ای وان سی بین 4 تا 6 درصد است (معادل متوسط گلوکز خون 120-60 میلی گرم در دسی لیتر می باشد).
لازم است بدانید که راه آسان برای تبدیل درصدهای Hb, A1C به سطوح گلوکز خون بدین صورت است: هموگلوبین ای وان سی معادل 6% برابر متوسط گلوکز خون 120 میلی گرم در دسی لیتر می باشد و هر 1% (1 واحد) تغییر در Hb, A1C برابر با 30 میلی گرم در دسی لیتر تغییر در متوسط گلوکز خون می باشد (بنابراین 7% معادل 150، 5% معادل 90، 5%/9 معادل 225 میلی گرم در دسی لیتر می باشد) اکثر پزشکان دیابت از بیماران می خواهند تا گلوکز ناشتای پلاسما را زیر 165 میلی گرم در دسی لیتر حفظ کنند و انجمن دیابت آمریکا توصیه می کند که Hb, A1C کم تر یا مساوی 7% (150 میلی گرم در دسی لیتر) حفظ شود.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد