985
حرکات مگس پرانی چشم چگونه بروز میدهد این حالت در اثر چه مشکلاتی در بینایی پدید می آید توصیه های مهم درمانی برای رفع این حالت کدامند چه افراد بیشتر در معرض این اختلال بینایی قرار دارند

محمد کی‌پور متخصص اپتومتریست در خصوص مگس‌پران چشم گفت: حرکت مگس پران عموما به ذرات و لکه‌ها و خطوطی اطلاق می‌شود که در میدان بینایی فرد به صورت معلق و شناور مشاهده می‌شود.
وی ادامه داد: مگس‌پران چشم از شایع‌ترین حالاتی است که عموما با افزایش سن بروز می‌یابد.
به این ترتیب که از نقاط ماده‌ی ژله مانند داخل چشم کاسته شده و به حالت مایع تبدیل می‌شود و در نتیجه بخش‌های ژله مانند و حل نشده در پیرامون قسمت مایع و زجاجیه به حالت شناور در آمده و به صورت اشکال گوناگون در برابر چشم‌ها و پلک‌ها دیده می‌شود.
کی‌پور تصریح کرد: مگس‌پران‌های عادی با اینکه ممکن است به حدی آزار دهنده باشد ولی علامت هشدار دهنده و مخاطره آمیزی به شمار نمی‌آید، در صورتی که افراد به صفحات رایانه و رنگ‌های با زمینه‌ی روشن و شفاف نگاه کنند حرکات مگس‌پران با وضوح و شدت بیشتری قابل تشخیص و رویت هستند و با حرکات چشم‌ها نیز جابه جا می‌شوند.
این اپتومتریست خاطر نشان کرد: در صورتی که حرکات مگس‌ پران با جرقه‌های نور همراه باشد از موارد اورژانسی به شمار می‌رود و باید حتما تحت درمان و مراقبت‌های ویژه تخصصی قرار گیرند،‌ در این موارد احتمال جدایی زجاجیه و یا عارضه‌‌ی شبکیه وجود دارد که انجام عمل‌های جراحی مبتدی ضرورت دارد.
وی در خصوص روش لیزر درمانی برای درمان مگس پران چشم خاطر نشان کرد: لیزر درمانی از موثرترین تدابیر درمانی نوین در جهت رفع حرکت‌های مگس پران به شمار می‌رود که بر مبنای سن فرد و محل و شکل حرکات در فرد دیده می‌شود.
وی عنوان کرد: اصولا اگر لکه‌ها و خطوط به صورت شناور در برابر چشم‌ دیده شود و جرقه‌های نور و سایر اختلالات بینایی نیز موجود باشد باید فرد فورا تحت مراقبت‌های ویژه تخصصی قرار گیرد.
کی‌پور اظهار داشت: گاهی افرادی که دارای عیوب انکساری بالا و نزدیک‌ بینی شدید باشند و یا جراحی‌های لیزری چشم و عمل آب مروارید را پشت سر گذاشته‌اند نیز با حرکات مگس پران مواجه می‌شوند. در برخی از عفونتهای چشمی نیز امکان بروز این وضعیت و تغییر حالت ماده‌‌ی زجاجیه چشم وجود دارد.
باشگاه خبرنگاران جوان