556
برای تمیزکردن مبل ها از چه روش هایی بهتر است استفاده کنیم چه راه و روش هایی در این زمینه باید در پیش یگیریم پاک کردن مبلمان از آلودگی ها در چه صورتی امکانپذیر است برای خانه تکانی نظافت مبل ها بسیار حائز اهمیت است

 همیشه با نزدیک شدن به عید و شروع خانه تکانی خانم های خانه دلواپس چگونه تمیز کردن مبل های منزل می شوند که با راهکارهای ساده ای می توان آنها را برق انداخت.
فصل، فصل خانه تکانی است. فصلی که به سنت دیرینه ما ایرانی ها هر سال خانم ها به زدودن گرد و غبار از چهره خانه با برق انداختن وسایل و مبل ها می پردازند.
اولین قدم برای مراقبت از مبل ها انتخاب کاورهایی متناسب با اندازه و روکش های مبل ها است که روکش ها بهتر است هر هفته و یا بلافاصله بعد از به وجود آمدن لکه روی آنها شسته شوند تا در اثر ماندن بیش از حد لکه، روکش ها تغییر رنگ ندهند.
برای شستشوی تشکچه های مبل از کشیدن شامپو فرش روی آن ها خودداری کنید به این دلیل که با این روش به هیچ وجه دوده ها و لکه ها به طور کامل از بین نمی روند و حتی ممکن است جذب تشکچه ها شوند.
استفاده از خدمات شرکت های نظافتی گاهی خوب است ولی تنها یک بار به درد می خورد و بیش از آن باعث از بین رفتن مبل ها می شود چون از مواد تمیز کننده بسیار قوی استفاده می کنند.
نحوه تمیز کردن انواع لکه های مبل در خانه:
لکه های مبل عوامل گوناگونی دارند که هر کدام از این لکه ها به شیوه ی متفاوتی پاک می شوند. برای مثال برای از بین بردن لکه نوشابه روی مبل می توانید کمی نمک بر روی لکه تازه بپاشید و بعد اسفنج خیسی را روی لکه بکشید و سپس با آب گرم به وسیله اسفنج آبکشی کنید.
برای از بین بردن اثر سوختگی و زردی سیگار حبه قندی را روی لکه بکشید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا لکه از بین برود. برای از بین بردن این نوع لکه اسفنجی را به شیر آغشته کنید و روی لکه بمالید. در صورتی که لکه روی پارچه ای که از الیاف مصنوعی تهیه شده ایجاد شد می توانید با آبلیموی خالص آن را بر طرف نمایید. چنانچه این لکه پارچه های کرکدار بود ابتدا با کمی شیر خوب لکه را خیس کنید و بعد با پنبه آن را پاک نمایید و در آخر با آب و صابون لکه های حاصل از شیر را بشویید.
اگر مبل به لکه جوهر مرکب سیاه آغشته شده باشد است ابتدا محل را خیس کرده و روی آن کمی نمک آشپزخانه بریزید، سپس با پنبه مالش دهید و چنانچه نتیجه نگرفتید مخلوطی از گلیسرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر دستی خوب شست و شو دهید. البته می توانید از آب ژاول هم استفاده کنید.
بهترین چاره برای از بین بردن لکه خون روی مبل این است که مقداری نشاسته را ( به نسبت بزرگی و کوچکی لکه )در آب مخلوط کنید و به هم بزنید تا خمیر نسبتاًغلیظی بدست آید. آنگاه روی لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بعد از خشک شدن نشاسته ها ، آنها را بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید.
برای تمیز کردن لکه میوه اگر لکه بر روی پارچه سفید بود، با آب و صابون آن را بشویید . اگر لکه روی پارچه پشمی بود آب اکسیژنه 20% را با چند قطره آمونیاک مخلوط کرده با آن لکه را پاک کنید. اگر لکه روی پارچه های ابریشمی سفید و یا رنگی بود آب و الکل سفید 90% را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با آن لکه را محو کنید.
قسمت لک شده چربی را کمی محلول نمک و الکل بمالید . اگر لکه چربی روی پارچه ابریشمی است با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.
شست وشوی مبل پارچه ای
برای شست وشوی مبل های پارچه ای در یک ظرف مقداری شامپو فرش ریخته و با یک پارچه نرم ولی مقاوم مبلمان را شست و شو دهید. بهتر است بعد از شامپو کردن مبل هایتان، با یک بخارشو یا جاروبرقی معمولی، ذرات آلوده روی مبل ها را از بین ببرید.
قبل از اینکه مبلمان را با شامپو فرش شست وشو دهید، قسمتی از مبل را شسته و امتحان کنید که پارچه مبل رنگ ندهد.
برخی از مبل های پارچه ای مخملی نیازی به شامپو کشی و شست وشو ندارند و کافی است با یک پارچه گرد و غبار روی مبل را زدود.
نحوه تمیز کردن مبل چرمی
می توان با استفاده از جارو برقی مبل های چرمی را تمیز کرد که روش دیگر این است که آنها را با مخلوطی از سفیده تخم مرغ که خوب زده شده کف کرده و  سپس با چند قطره سرکه آنها را تمیز کنید.
می توانید با مقداری کف صابون و نیز فرچه نرم، تمیزکاری را انجام داد. بدین ترتیب که کف صابون را روی وسیله چرمی مالیده و با پارچه خشک کنید. حالا صبر کنید تا چرم خوب خشک شده و سپس آنرا چرب نموده و واکس بزنید.
راهکارهای تمیز کردن مبل چوبی
با توجه به اینکه آب پرداخت چوب را خراب می کند باید بلافاصله پس از خیس شدن آن را خشک نمایید. گلیسیرین بهترین گزینه برای تمیز کردن قسمت های چوبی مبل است. این ماده می تواند روی قسمت های چوبی یک لایه محافظ ایجاد کند و همچنین آن ها را کاملا تمیز می کند که استفاده از پولیش ها دو بار در سال برای گردگیری است.